bilimkurgu kulubu

Anime post apokaliptik bilimkurgu anime

Tarih: 23 Nisan 2020 | Yazar: Serpil Şahin

0

Post-Apokaliptik Bilimkurgu Animeleri #1

Nükleer? Biyolojik? Ekolojik? Jeolojik? Kozmolojik? Kıyamet sonrası bilimkurgunuzu nasıl alırdınız?

1826’dan bu yana bilimkurgunun en sevilen alt dallarından biri olan post-apokaliptik yapımlar; maceraya davet edişleri, harabe bir dünyada yaşamın nasıl sürebileceği, yeni keşiflerin varlığı ve sağ kalmayı başararak yeniden başlama umudunu tasvir etmesi sebebiyle izlenmesi en keyif veren hikâyeler olarak karşımıza çıkar.

İnsanlığın ve dünyanın sonunun nasıl geleceğini bu aralar hepimiz sıklıkla düşünüyoruz. Bu düşüncelere biraz ara verip hikâyesi hoşunuza giden bir post-apokaliptik animeye başlamaya ne dersiniz?

Tengen Toppa Gurren Lagann

Gelecekte insanlar sıklıkla gerçekleşen depremler yüzünden gitgide derinlerde yaşamaya başlamıştır. Yeryüzünden kendilerini izole eden bu halkın içinde ailesini yıllar önce depremde kaybetmiş Simon vardır ve Jeeha isimli köydeki en iyi kazıcılardan biri kendisidir. Simon bir kazısında ilginç bir alet bulur ve “Gurren Brigade”in Kamina, Simon’u çetesine katar. Kamina, yaşadığı deliğin üstünde bir hayat olduğunu düşünmekte ve bu delikten kaçmayı düşlemektedir. Ancak Simon ve Kamina’nın kaçma teşebbüsleri hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Yine başarısızlıkla sonuçlanan bir kaçma teşebbüsünün ardından Kamina hapse, Simon ise kazma işine gönderilir. Ancak bu kazıyı diğerlerinden farklı yapan Simon’un keşfidir. Lakin kader onların yüzüne yine gülmemiş ve kazı sırasında gerçekleşen depremle Simon’un köyüne bir kız ve robot düşmüştür. Kahramanlarımız bu kız ve robot sayesinde yeryüzüne çıkabilecekler midir?

Shinsekai yori

Dünya nüfusunun % 0.1’inde, psikokinezi güçleri ortaya çıktıktan sonra kaos dünyayı ele geçirdi. Baskıcı rejimlerin yükselişi ile çöküşe geçen dünya, maddeyi cisimleştiren ve uzaktan kontrol eden (Juryoku) bu insanların yeteneği sayesinde yok oldu. Çünkü bu insanların gücü Tanrı seviyesindeydi ve bu güç, dünyayı hızlı bir şekilde değiştirdi.

Bu kaotik çağdan sonra (1000 yıl sonra), psişik insanlar toplumdan daha izole ve küçük topluluklar hâlinde yaşamaya başladılar. Karmaşık kurallara bağlı yeni bir dünya barışı yaratılmıştı.

Kamisu 66 kasabasında, 12 yaşındaki Saki Watanabe’nin psişik güçleri uyandıktan sonra yeniden arkadaşlarının arasına katıldı. Bununla birlikte Saki, güçlerini uyandıramayanların akıbetini sorgulamaya başladığında; Kamisu 66’yı yöneten eğitim konseyi tarafından sıkı takip altındaydı. Kano gezisinde karşılaştıkları arşiv robotunun onlara anlattıklarını işiten 5 arkadaşı, sonu gelmez bir değişim bekliyordu. Çünkü o arşiv robotu onlara Juryoku’nun 21.yy’ da keşfedildiğini ve bu keşfin psişiklerle psişik olmayanlar arasında bir dünya savaşına neden olduğunu anlatmıştı. Bölgeyi yöneten kişiler, saklı olan bu bilginin öğrenildiğini anladıklarında Saki ve arkadaşlarını resmen bozguna uğratırlar. Sonunda canfarelerin de dâhil olduğu büyük bir savaş başlar!

Neon Genesis Evangelion

2000 yılında gerçekleşen ve Antarktika kıtasının tamamen yok olmasıyla sonuçlanan “İkinci Patlama” isimli küresel afet sonucu dünya nüfusunun yarısı yok olmuştur. Halkın patlamayla ilgili bildiği ise meteor çarpması sonucu gerçekleştiğidir. Fakat patlamanın ilk “Melek” ile ilgili gerçekleştirilen bir deney sonucu olduğu ortaya çıkar.

Japonya’nın çölleşmemiş son bölgelerinden birine kurulmuş yarı askeri-yarı sivil ‘Üçüncü Yeni Tokyo Şehri’ne, üçüncü ‘”Melek”in saldırısı başlar. Ordunun silahları etkisiz kalır ama paramiliter organizasyon NERV, Evangelion’ları kullanarak saldırıyı durdurur ve Melek’i yok eder. Evangelion’lar, “Üçüncü Yeni Tokyo Şehri”nin altında bulunan gizli GeoFront’ta geliştirilmiş biyomekanik mekalardır. Eva’lara, hepsi 14 yaşında olan, Shinji İkari (NERV komutanı Gendo İkari’nin oğlu), Rei Ayanami ve Asuka Langley Soyru pilotluk yapar. Pilot Eva’nın kontrolününü kendi ruhu ile Eva’nın ruhunun senkronize olması sayesinde gerçekleştirir. Mücadele ilerledikçe, pilotlar bir yandan Melek’lerle savaşırken diğer yandan kendi aralarındaki çatışmalar ve bireysel meselelerle de uğraşmak zorunda kalırlar.

Zaman geçtikçe pilotlar, NERV ve SEELE’nin gerçek planlarını öğrenirler: Human Instrumentality Project. Projenin amacı insanın evrimini tamamlamak ve insanlığın kendisini yok etmesini engellemektir. İnsanlık bir sonraki aşamaya geçebilecek, tüm çatışmalar, yalnızlıklar ve acı son bulabilecek midir?

Trigun

Uzak gelecekte çölleşmiş bir gezegende yaşayan ve başına 60.000.000.000$ ödül konmuş Ezergeçer Vash, çok acımasız, efsanevi bir kanun kaçağıdır. Herhangi bir kente gidişiyle ilgili söylentiler çıksa bile o kent hemen tahliye edilir.

Ancak, gerçek Ezergeçer Vash ile hakkında söylenenler pek de birbiriyle örtüşmüyordur. Trigun’un gizemli, anlaşılması zor anakarakteri, daha bir kahramansıdır, bazen tam bir aptal gibi davrandığı da olur.

Shoujo Shuumatsu Ryokou

Medeniyet yok olmuş ve Chito ile Yuuri isimli iki genç kız bu yıkımın ortasında hayatlarına devam etmeye çalışmaktadır. Kettenkrad isimli sevgili motosikletleri üstünde bir zamanlar yaşadıkları dünyanın harabeleri arasında amaçsızca gezmektedirler. Bir sonraki öğünün ne olacağı ya da onları bir gün daha idare edebilecek yakıtı bulup bulamayacakları muammadır.

Ölmek üzere olan dünyanın üzerindeki bu iki genç kızın her şeye rağmen verdiği yaşam mücadelesi, edindikleri tecrübe, paylaştıkları duygular izlenmeye değer.

Akira

Akira

Yıl 2019. 3. Dünya Savaşı’ndan 31 yıl sonra. Yıkılan Tokyo yerine yapılan Neo-Tokyo’da kaos hüküm sürmektedir. Polis ve hükümet güçleri yeraltı örgütlerine karşı mücadele ederken, Kaneda ve motosiklet çetesi, otoriteyi hiçe sayarak bildikleri gibi yaşamaya ve zamanlarını serserilik ederek geçirirler. Bir gün çete üyesi Tetsuo, küçük bir çocuğun da bulunduğu bir kazaya karışır ve ağır yaralanır. Olay yerine gelen askeri birlikler Tetsuo’yu da alarak ayrılırlar ve üzerinde bazı deneyler yaparlar.

3. Dünya Savaşı’na yol açan ve Tokyo’nun yıkılmasına sebep olan Akira Fenomeni nedir? Tetsuo’yu ne bekliyor? Kei ve örgütü neyin peşinde?

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.