Bilimkurgunun Hırçın Güzeli: Katee Sackhoff

Katee Sackhoff, 8 Nisan 1980’de Portland’da doğdu. Annesi bir İngilizce kursu idarecisi, babası ise arazi geliştirme uzmanıydı. Aslında çocukluğunda kayda değer bir gelişme pek olmadı. Ailesinin işten eve, evden işe şeklinde sakin bir hayatı vardı. Kendisi de vasat bir öğrenciydi. Ne çok parlamış ne de sınıfta kalmıştı. Okulun yüzme takımındaydı. Kariyerini bu alanda yapmak istiyordu, ancak geçirdiği bir diz ameliyatı sonrasında hayalleri suya düştü. Bu duruma çok üzüldü, iyice içine kapandı. Bunun üzerine ailesi tarafından bir tiyatro kursuna yazdırıldı. Başlarda zorla gittiği kursta kısa sürede yeteneklerini keşfetti.

Kendini denemek adına 1998 yılında Fifteen and Pregnant adlı televizyon filminin oyuncu seçmelerine katıldı. Performansıyla dikkatleri üzerine çekti. Ardından da türlü filmlerde ve bölüm oyuncusu olarak dizilerde rol aldı. Sackhoff, 2002 yılında Halloween: Resurrection filmindeki rolüyle sinema dünyasına adım attı. Serinin en kötü filmi olarak görülmesine rağmen sansasyonel bir seride rol alması tanınırlığını arttırdı. Ancak gerçek çıkışını, 2004 yılında başlayan ve 2009 yılına kadar devam eden Battlestar Galactica dizisiyle yaptı.

starbuck 2

Battlestar Galactica’da Kara (Starbuck) Thrace karakterini canlandıran Sackhoff, performansıyla büyük beğeni topladı ve birçok ödül kazandı. Uçarı, kalıbına sığmaz ama son derece yetenekli ve zeki bir kadın savaş pilotuna başarıyla hayat verdi. Canlandırdığı Starbuck karakteri öylesine popüler oldu ki, The Big Bang Theory‘nin kimi bölümlerinde konuk oyuncu olarak yer aldı. Ne var ki, Battlestar Galactica çekimlerinin bitmek üzere olduğu bir dönemde bazı sağlık sorunları yaşamasıyla hayranlarını korkuttu. Yapılan muayenede tiroit bezi kanseri olduğu ortaya çıktı, ardından da ameliyata alındı. Dizinin final bölümündeki çok hasta ve bitkin görünümü aslında yalnızca rol gereği değildi. Zira ağır ve hayati bir ameliyatın hemen sonrasında kamera karşısına geçmişti.

Battlestar Galactica’nın ardından Sackhoff, birçok dizi ve filmde yer aldı. 2010 yılında 24 dizisinde Dana Walsh karakterini canlandırdı ve bu rolüyle Emmy Ödülü’ne aday gösterildi. Aynı yıl The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia adlı korku filmiyle sinemaya geri döndü. Yine aynı yıl Futurama çizgi dizisinde bölümlük bir seslendirme yaptı. 2012’de Longmire adlı televizyon dizisinde Victoria “Vic” Moretti karakterine hayat verdi ve bu rolüyle de hayranlarına yenilerini ekledi.

2012 yılında “Star Wars: The Clone Wars” adlı animasyon dizisinde Bo-Katan Kryze karakterini seslendirdi ve Star Wars evreninde de kendine bir yer edindi. 2013 çıkışlı Riddick filminde Dahl karakterini canlandırdı ve Vin Diesel ile başarılı bir ikili oluşturdu. Aynı yıl Oculus adlı korku filmiyle de adından söz ettirdi. Katee Sackhoff, oynadığı bilimkurgu yapıtlarının yanı sıra önemli korku filmlerinde de rol alarak bu türde de hayran kitlesi edindi. 2017 yılında The Flash dizisinde Amunet Black / Blacksmith karakteriyle beğeni kazandı. Bir yıl sonra, 2018’de ise yönetmenliğini Hasraf Dulull’un üstlendiği 2036 Origin Unknown adlı beyin yakan bir bilimkurgu filmiyle tekrar beyaz perdede boy gösterdi.

2020’de, Bo-Katan Kryze karakterine The Mandalorian‘da bu kez kanlı/canlı hayat verdi ve zaten önemli bir iz bıraktığı bilimkurguya tekrar sağlam bir dokunuş yaptı. Katee Sackhoff, kendine özgü oyunculuk tarzı ve güçlü kadın karakterleri canlandırma konusundaki yeteneğiyle bilimkurgu hayranlarının gönlünde taht kurdu. Zaman içinde cesur ve kararlı kadın karakterleri canlandırma konusunda aranılan isimlerden biri hâline geldi. Oyunculuğunun yanı sıra seslendirme çalışmaları da yaptı. Robot Chicken, Batman gibi animasyonların yanında Eve: Valkyrie gibi oyunlara sesiyle katkıda bulundu. 2019-2021 arası Another Life adlı bilimkurgu dizisinde oynadı ve Kurtlar Vadisi: Pusu dizisinde de görev alan yönetmen Metin Hüseyin ile çalıştı.

Başarılı kariyerine ek olarak, aynı zamanda iyi bir hayvan hakları savunucusu olarak da biliniyor. Sosyal medyada hayvanlara yönelik kötü muameleye karşı farkındalık yaratmaya çalışıyor. Ayrıca kendi YouTube kanalında yayıncılığa devam ediyor. Evli ve bir çocuk annesi olan Sackhoff, canlandırdığı karakterlerin aksine sakin bir hayata sahip olmasıyla tanınıyor.

Yazar: Halil Alpaslan Hamevioğlu

1980 Polatlı doğumluyum. 80'ler ve 90'lar kuşağında yetişmiş bir bireyim. O devrin her bireyi gibi ben de bilimkurguyu video kasetlerden tanıdım. Sonra özel kanallar geldi. Hayal dünyam iyice genişledi. Eh, gerçek yaşamda da dünyanın içinden geçtiği dönüşümü gördüm. Sovyetler'in bitişini, Berlin Duvarı'nın yıkılışını, popüler kültürün tüm dünyayı etkisi altına alışını... Bir gün okulum bitti ve hem gördüklerimi hem de yaşadıklarımı yeni nesillere aktarayım dedim. Öğretim görevlisi oldum. Gazi Üniversitesi’nde başlayan, Başkent Üniversitesi’nde devam eden öğreticiliğimde ülke sınırlarını aştım ve kendimi Amsterdam Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde buldum. Oldum olası yazmayı sevmişimdir. Âşık olduğum bilimkurguyu ve yazma hobimi de burada birleştireyim dedim. Şimdiden iyi okumalar.

İlginizi Çekebilir

gecmiste gecen bilimkurgu filmleri

Konusu Geçmişte Geçen 10 Bilimkurgu Filmi

Bilimkurgu, yapısı itibarıyla insanların geleceği düşlediği bir sanat alanı. İnsanların hayal dünyalarında yarattığı gelişimler bilimkurgu …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin