bilimkurgu kulubu

Film İncelemeleri

Tarih: 22 Eylül 2019 | Yazar: Erkam Ali Dönmez

0

Terminator: Dark Fate Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yıl 2016, Terminator serisi iyi günlerinden çok uzakta. Uzun soluklu bilimkurgu klasiğinin beşinci filmi olan 2015 yapımı Terminator: Genesis hem eleştirmenler nezdinde hem de gişede çakılınca, devam filmlerinin kaderi bir anda kararmıştı. Paramount’un yayın takviminden Terminator 6’nın çıkarıldığı duyurulduğunda ise, serinin hayranlarının favori zaman yolcusu katil androidi tekrar beyaz perdede görebilmesi için epey beklemeleri gerekeceği düşünülüyordu.

Ne var ki sadece bir yıl içerisinde her şey değişti. Eylül 2017’de yeni bir Terminator filminin yapım aşamasında olduğu açıklandı, üstelik isimleri seriyle eşleşmiş üç önemli isim de geri dönecekti: Serinin yaratıcısı James Cameron ile ünlü yıldızlar Arnold Schwarzenegger ve Linda Hamilton. Yönetmen koltuğuna Deadpool’un yönetmeni Tim Miller’ın da oturmasıyla bir anda seri için işler yolunda gitmeye başlamış gibi görünüyordu. Filmin 2019 yazında çıkacağı açıklandı (daha sonra ise Kasım ayına ertelendi) ve adının da Terminator: Dark Fate olacağı duyuruldu.

Gişede yaptığı milyon dolarlara rağmen Terminator serisinin geçtiğimiz yıllarda belli bir kalite çizgisini koruduğunu söyleyemeyiz. Elbette kimse Cameron imzalı 1984 tarihli Terminator ve 1991 yapımı Terminator 2: Kıyamet Günü’nün kült statüsünde olduğunu inkâr edemez; öte yandan bunların ardından gelen üç filmin ise ilk iki filmin çok gerisinde kaldığını söylemek yanlış olmaz. Hatta serinin birçok hayranına göre “Cameron sonrası” dönemin en iyi yapımı sonraki filmler değil, bir TV spin-off uyarlaması olan The Sarah Connor Chronicles’tır.

Yine de, seriyi 35 yıl sonra eski günlerine döndürmeyi vadeden Dark Fate için umutlar yüksek. Şimdiye kadar yayımlanan fragmanlar aksiyon açısından tatmin ediciydi. Serinin kıdemli oyuncuları ile yeni yüzlerin karışımının hem eski hem de yeni izleyicileri yakalamaya çalışacağı açık. Ne kadar başarılı olacaklarını Kasım ayında göreceğiz, şimdi ise gelin Terminator: Dark Fate hakkında neler bildiğimize bir bakalım.

Geri Gelecekler

Serinin en önemli iki yıldızı, Arnold Schwarzenegger ve Linda Hamilton Dark Fate için geri dönüyor. Schwarzenegger’in bir Terminator filminde yer alması alışılmadık bir şey değil aslında, 2009 yapımı Terminator: Kurtuluş hariç serinin her filminde yer aldı ne de olsa. Dark Fate’te ise klasik T-800’ün yaşlı halini canlandırıyor. T-800 artık ormanlık bir alanda yaşamaktadır, ancak kahramanlarımıza görevlerinde başarıya ulaşmaları için yardım etmek üzere geri döner.

Linda Hamilton ise daha büyük bir bilmece, zira tarihin en ikonik kadın aksiyon karakterlerinden biri olsa da ikinci filmden beri Sarah Connor’ı canlandırmadı. Ayrıca Hamilton ve Schwarzenegger’e Terminator 2’de genç John Connor’ı canlandıran Edward Furlong da katılacak. Furlong’un Terminator 2’deki gibi yine Connor rolünde yer alacağı konuşuluyor.

Yeni Yüzler

Yeni Terminatör olan Rev-9’u ise Marvel dizisi Agents of SHIELD’daki Ghost Rider rolüyle de tanıdığımız Gabriel Luna canlandıracak. Yeni ölüm makinemiz iki Terminator birimine “bölünebilmesi” ile ön plana çıkacak.

Rev-9’un hedefi olan Dani Ramos’u Kolombiyalı aktris Natalia Reyes canlandırırken, Mackenzie Davis’i ise Dani’yi korumak zorunda olan, sibernetik geliştirmelerle donanmış bir asker niteliğindeki Grace rolünde izleyeceğiz.

Yönetmen Kim?

Dark Fate’in yönetmen koltuğunda 2016’nın başarılı filmi Deadpool’un da yönetmeni olan Tim Miller oturacak.

Yönetmenlikten önce Thor: The Dark World ve David Fincher’ın yönettiği Ejderha Dövmeli Kız gibi filmlerde görsel efekt alanında çalışan Tim Miller, David Fincher’la ayrıca geçtiğimiz ayların başarılı bilimkurgu-animasyon dizisi Love, Death & Robots’un da yapımcı koltuğunu paylaşmıştı.

Dünyanın Kralı

Muhtemelen James Cameron doğrudan müdahil olmasaydı, Genesis’in ardından bu kadar kısa süre geçmişken yeni bir Terminator filmi göremeyecektik. Genesis’in ardından planlanan devam filmleri iptal edildiğinde yapımcı David Ellison’ın Cameron’a orijinal filmlerine yaraşır bir Terminator filmi yapması teklifiyle gittiği söyleniyor.

Cameron’ın Schwarzenegger’in de geri dönmesi şartıyla bu teklife olumlu yaklaşmasıyla, Eylül 2017’de ünlü yönetmenin Dark Fate’in yapımında yer alacağı ve senaryoyu da denetleyeceği kesinleşmiş oldu.

Başlangıca Dönüş

Terminator: Dark Fate’in kronolojik olarak Terminator 2’nin hemen sonrasında geçeceği biliniyordu. Film, Miller’ın geçtiğimiz aylarda Entertainment Weekly’ye verdiği röportajda açıkladığı üzere Connor’ın Terminator 2’de yaptıklarına diğer filmlerden çok daha fazla odaklanacak.

“Filmi gördüğünüzde daha iyi anlayacaksınız ama, ilk iki film zamana bir döngü olarak yaklaşır: Gerçekleşen olaylar daha önce de olmuştur ve herkes gelecekte tekrar olması için savaşır. Terminator 2’nin sonunda Sarah’ın Cyberdyne’ı yok etmesi daha önce olmayan yegane olaydı ve bunun geleceği de değiştireceği kesindi; sadece kimse nasıl olacağını bilmiyordu. Bana kalırsa sonraki devam filmleri, bu gelecekte olacakları bizim ele alacağımız kadar gerçekçi ve ciddi sonuçları olan bir biçimde ele almayı başaramadılar.”

Devamı Gelecek mi?

Gişede parlayan filmler genellikle devam filmlerinin de geleceğinin garantisidir, ayrıca (Genesis’in de gösterdiği gibi) arada çuvallayan yapımlar dahi tanınmış bir markanın ilerleyişini durdurmaya yeterli olmuyor. Kısa Terminator filmlerinin devamının geleceğine kesin gözüyle bakılıyor ve Dark Fate başarılı olursa, bunu çok daha erken tarihlerde de görebiliriz. Ağustos ayında James Cameron’ın Deadline’a verdiği röportaj da bunu kanıtlar nitelikte:

“Bu filmin sonrası için de planlarımız var. Linda’ya gösterebileceğimiz bir şeyimiz olsun diye diğer yazarlarla oturup birkaç hafta boyunca hikayeyi parçalarına ayırdık ve nasıl bir hikaye anlatmak istediğimize karar vermeye çalıştık. Nihayetinde elimizdeki malzemeye üç filmlik bir hikaye akışı şeklinde yaklaştık, yani bu filmden sonrası için de anlatacaklarımız var. Dark Fate’te talihimiz yaver gider de biraz para kazanabilirsek, sonraki filmlerde ne yapmak istediğimizi tam olarak biliyoruz.”

Terminator: Dark Fate Birleşik Krallık’ta 23 Ekim’de, ABD’de 1 Kasım’da vizyona girecek.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.