bilimkurgu kulubu

Kitap İncelemeleri paul_of_dune

Tarih: 7 Mayıs 2020 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune: Paul’un Hikâyeleri

Frank Herbert‘in Dune’u, Arrakis gezegenini kontrol altına alan Paul Muad’Dib ile sona ermişti. Bu olayların ardından Paul Atreides, Arrakis gezegeninin ve dolayısıyla tüm evrenin kontrolünü elinde tutuyordu. Eski Padişah İmparator Shaddam IV tahttan indirildi ve sürgün edildi, ancak iktidara geri dönme planlarından vazgeçmedi. Muad’Dib‘in adı ile başlayan Fremen cihadı ve ardındaki öfkenin, eşi Prenses Irulan’ın yazdığı hayat hikayesi ile ne kadar çok örtüştüğünü gördü. Yaşadıkları Paul’e, ailesi Arrakis’e taşınmadan önce, gençliğinde oynadığı Suikastçılar Savaşı anılarını hatırlatıyordu. Muad’Dib’in cihadı tüm hızıyla devam etmekte, savaşçı  lejyonları zaferden zafere yürümekteydi. Ancak zafer sevincinin altında tehlikeli akımlar vardı. Paul, neredeyse her büyük fatih gibi, emri altındaki müthiş gücü elinden almak isteyen, ona ihanet edecek olan düşmanlara sahipti.

Herbert’in serideki bir sonraki kitabı olan Dune Mesihi, galaktik fethin birkaç yıl sonrasında başlıyor. Ancak meraklı okuyucular için bu 12 yıllık zaman aralığında neler yaşandığı hep bir soru işaretiydi. Paul imparatorluğunu nasıl yaratmış ve Mesih olmuştu? Frank Herbert’in ayak izlerini takip eden Brian Herbert ve Kevin J. Anderson, işte bu soruları “Paul’un Hikayeleri” (Paul of Dune) ve “Dune Rüzgarları” (Winds of Dune)ndan oluşan “Dune Kahramanları” (Heroes of Dune) serisinde yanıtlıyor. Dune Kahramanları serisinin ilk kitabı olan Paul of Dune, 16 Eylül 2008’de yayımlandı.

Eser, sürekli tek bir hikâye yerine Paul Atreides’in gençliği ve Fremen cihatlarının erken dönemini ele alıyor. Bu iki ana bölüm ise toplamda 7 kısa hikâye ile anlatılıyor.

Paul Atreides’in Gençliği

On iki yaşındaki Paul, ailesi Caladan gezegeninde Duke Leto Atreides ve Bene Gesserit annesi Lady Jessica ile birlikte yaşamaktadır. Ecaz ve Moritani Hanedanı nesiller boyu süren bir kan davası içine girmiştir. Atreides-Ecaz ittifakı, Leto’nun Arşidük Armand Ecaz’ın kızı Illesa ile evliliğine bağlıdır. Düğünde Leto ve ailesi suikast girişiminden kaçar, ancak Armand yaralanır ve Illesa öldürülür.

Leto ve Armand, Moritani kuvvetlerinin Atreides’in ezeli düşmanları Harkonnen birlikleri tarafından desteklendiğini fark etmeden Grumman‘a misilleme amaçlı bir saldırı düzenler. Padişah İmparator da Sardaukar savaşçıları ile büyük ölçekli bir savaşı önlemek için harekete geçer. Ancak, Mortiani lideri Viscount Hundro daha acımasız planlar yapmakla meşguldür.

Muad’Dib’in Cihadı

Padişah İmparator Shaddam IV‘ün tahttan inmesinden ve Paul’un İmparatorluk tahtına çıkmasından sonra, Fremen kuvvetleri Atreides kurallarını tanımayı reddeden hanedanlıklara karşı birden fazla cephede şavaşa girer. Fremenler, bu fetihlerin sonuncusu olarak eski İmparatorluk başkenti ve Corrino Hanedanı‘nın merkez gezegeni olan Kaitain‘i de ele geçirir. Ecaz Hanedanının eski bir kılıç ustası ve Paul’un eski akıl hocası olan Duncan Idaho’nun arkadaşı Whitmore Bludd, evrenin göreceği en büyük kaleyi Arrakis üzerine inşa etmek için yardıma çağrılır. Bu arada, isyancı güçleri yöneten asilzade Earl Thorvald, Fremen naib Stilgar ve Paul’un Fedaykin komandolarının takibi altındadır. Evrenin diğer ucundaysa, Shaddam’ın eski yardımcısı, sürgün edilen Kont Fenring ve Bene Gesserit eşi Margot, kızları Marie’yi Tleilax‘ta Atreideslere karşı bir silah olarak eğitmektedir.

Tüm bu olaylar gerçekleşirken Paul’un birçok konuda şüpheleri oluşmaya başlar: Cihat kontrolünden mi çıkmaktadır? Anarşi mi yaratmıştır? En çok sevdiği ve güvendiği kişiler tarafından ihanete mi uğramaktadır? Ve en önemlisi, deliriyor mudur?

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.