bilimkurgu kulubu

Dizi moya_of_farscape

Tarih: 28 Mayıs 2016 | Yazar: Can Kaçan

0

Yaşayan Bir Uzay Gemisi: Moya

Moya, Farscape evrenindeki Leviathan ırkına bağlı yaşayan biyo-mekanik bir uzay gemisidir. Bir dönem Peacekeeper güçleri tarafından mahkum nakil aracı olarak kullanılmıştır. Ancak bir görevi sırasında Peacekeeper kontrol tasması kazara serbest kalınca kaçmayı başarır. John Crichton‘la karşılaştığında 23 döngü yaşındadır ve Peacekeeper/Scarran Savaşı sonunda 27-28 döngü yaşına ulaşmış olur. Biyomekanik olmasından ötürü hem biyolojik hem de teknolojik parçalar içerir. Moya, bütün Leviathanlar gibi silah bulundurmaz ve sadece savunma manevrası yapar.

Işıktan hızlı bir sürüş sistemi olan Starburst yeteneği sayesinde, peşindekilerden kolayca kaçmayı başarır. Starburst yeteneği bulunan bir Leviathan, sürüş sistemindeki ateşleme mekanizması bozulmadığı sürece yakalanmaz. Bir Leviathan starburs’te girdiğinde, diğer araçlardan çok daha kısa sürede inanılmaz mesafeler katedebilir. Bu yeteneğin en büyük dezavantajı, varış noktasının netleştirilememesidir. Ne gemi ne de pilot, starburs’tan sonra nerede oldukları hakkında bir fikre sahip değildir. Bu rastgelelelik, başka bir gemi türünde bulunmadığından dolayı muhtemelen biyolojiktir. Starburst, iç bölmedeki pilot kabinini etrafında enerji dalgalanmalarının yükselmesi ile başlar. Enerji daha sonra geminin arka tarafından gövdesine doğru serbest kalır. Geminin uç kısmına geldiğinde başka bir boyuta yol açılır ve gemi oraya girer. Gemi solucan deliği yolculuğunda eşsiz bir rastgele hıza ulaşmayı başarınca dışarıya itilir. Sadece Scaranlar, Leviathan performansına yakın gemilere sahiptirler.

Moya

Moya’nın üstten görünüşü

Türünün diğer bir çok bireyi gibi Moya da, genç yaşta bir Peacekeeper bölüğü tarafından yakalanır. Kendi pilotu öldürülür ve kendisine başka bir işbirlikçi pilot bağlanır. Bu yapay süreç, hem pilot hem de Moya için büyük bir acı içinde geçer. Eşleşmeyen sinir uçları bitmek bilmeyen hasarlara neden olur ve neredeyse hiç iyileşmez. Pilot, Crichton’ın modülünü bir kara delikten uçurmak için geçici olarak ayrıldığında sorun düzeltilmiştir. Pilot, kabinindeki yerine geri konulduğunda, sinir uçları yapıştırılmaz ya da lehimlenmez; ama birlikte doğal bir şekilde büyümelerine izin verilir.

Moya ve Pilot; Crichton, Zhaan, Rygel ve Ka’D’Argo’nun yardımı ile kaçmayı başarır. Böylece Moya, mürettebatı için bir arkadaş ve yuva haline gelir, birlikte bir çok tuhaf, cesaret kırıcı, eğlendirici maceraya atılırlar.Hatta  Crichton, Moya’yı bir anne ile kıyaslar ve mürettebatı bir arada tutan en önemli unsur olarak değerlendirir. Kaldı ki biz izleyiciler de, dizi boyunca Moya’yı ekibin bir üyesi olarak kabul ederiz. Bazen coşkulu, bazen hassas, bazen sinirli ve bazen de merhametli olabilen bu gemi, Farscape’in ana karakterlerinden biridir. Moya, ilerleyen süreç içinde Talyn adında bir erkek yavru da doğurur. Kaçışından bir kaç döngü önce gerçekleştirilmiş bir genetik değişiklik sonucu Talyn, Leviathan ırkının aksine tam teçhizatlı bir savaş gemisi olarak doğmuştur ve bu da onu bir hedef haline getirmiştir.

moya 2

Moya, ışıktan hızlı gitmesini sağlayan Starburst yeteneğine sahiptir.

BİLGİ KUTUSU

SınıfLeviathan Ulaşım
ÜreticiBuilders
KoruyucuPeacekeeper Savunma Kalkanı
Karşı ÖnlemStarburst
SilahlanmaYok
TamamlayıcılarıBir çok ulaşım modülü, bir Prowler, Farscape-1, Lo’La
MürettebatBir Pilot, DRDler, Zeki yaşam formları
RollerMahkum nakil
Ilk Görünüm1.01 “Premiere”
Son Görünüm“Peacekeeper Wars: Part 2”
BağlılıkBağımısz, önceleri Peacekeeper
Bilinen komutanları●     Komutan John Crichton

●     Dominar Rygel XVI

●     Ka D’Argo

Kaynak: Wikia

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Asimov ve Stargate hayranı...