elon-musk

Elon Musk’tan Küresel Vatandaşlık Geliri Açıklaması

Yapay zeka teknolojisinin gelişimiyle birlikte, büyük ölçekte bir otomasyonun ortaya çıkması bekleniyor. Otomasyon sonucunda büyüyecek olan işsizlik sorununa bir çözüm olarak, Küresel Vatandaşlık Geliri öneriliyor. Elon Musk da bunu önerenler kafilesine katıldı. Birçok farklı şekli olsa da Küresel Vatandaşlık Geliri, devletin veya bir kamu kurumunun, çalışma durumuna bakılmaksızın her vatandaşa sabit ücret verdiği bir sistemdir.

Bu fikir bir süredir ortalıkta. Barack Obama, Wired ile röportajında kısaca bu konuya değinmişti. İsviçre, geçen Haziran ayında bu sistemi uygulamayı denemiş; ancak vatandaşların oylarıyla reddedilmişti. CNBC’ye verdiği röportajda Elon Musk, şu anda Küresel Vatandaşlık Geliri dışında bir seçenek görmediğini belirtti:

“Otomasyon sebebiyle Küresel Vatandaşlık Gelirine geçme ihtimalimiz çok yüksek. Evet, başka ne yapılabileceği konusunda emin değilim. Bence bu gerçekleşecek.”

elon-musk

Önümüzdeki senelerde birçok meslek, otomasyon yüzünden yok olacak. Örneğin şoförlük, (ister taksi şoförü olsun isterse kamyon şoförü) yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarına karışacak. Garsonluktan tutun yazarlığa kadar birçok meslek de aynı sorunla karşı karşıya.

Peki, bunun etkisi ne olacak? Musk şöyle açıklıyor:

“Bu, daha az kamyon şoförüne ihtiyacımız olacağı anlamına geliyor. Ayrıca kamyon şoförlüğünün, bir şoförün bütün bir kamyon filosunu yöneteceği bir tür filo operatörlüğüne dönüşeceği de öngörmek zor değil. Bu dönüşümde, bazı insanlar kaçınılmaz olarak işlerini kaybedecek veya daha az ücretle çalışmayı kabul edecek.”

surucusuz-araba

Musk bu noktada devletin, işini kaybeden vatandaşlara Küresel Vatandaşlık Geliriyle destek olabileceğine inanıyor. Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su Elon Musk elbette otomasyonun düşmanı değil. Musk, “İnsanların daha karmaşık, daha ilgi çekici işler yapabilecekleri çok daha fazla zamanı olacak. Tabii, daha çok boş zamanı da,” diyor.

Bu dönüşüm elbette hemen yarın gerçekleşmeyecek. Ancak otomasyonun, bazı endüstrileri yeniden tanımlayacağı açık. Bu dönüşümü kolaylaştırmanın bir yolu olmalı ve işte Küresel Vatandaşlık Geliri aradığımız yanıtın ta kendisi olabilir.

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Güvenli Şekilde Dünya’nın Yörüngesine Kaç Tane Uydu Sığdırılabilir?

Sadece 10 yıl kadar önce gezegenimizin yörüngesinde sadece bin civarı operasyonel uydu bulunuyordu. Günümüzden on …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et