Stargate - yıldız geçidi

Stargate Üçlemesi Rafa Kaldırıldı

Roland Emmerich ve Dean Devlin, 1996’da gişe rekorları kıran Independence Day filmi için iş birliği yapmadan önce, 1994 çıkışlı bilimkurgu filmi Stargate’in senaryosunu birlikte yazmışlardı. Film, dünya çapında 196,5 milyon dolar ve ABD’de 71,5 milyon dolar kazandırarak mütevazı sayılabilecek bir başarı kazandı, ancak filmin devam konsepti olan 1997 yapımı Stargate SG-1 dizisi televizyon dünyasında daha da büyük bir başarı elde etti. Buna rağmen devam filmi çekilmedi. Birkaç yıl önce yapımcılar üçlemeyi yeniden çekeceklerini belirtiler. Şimdiyse bu olmayacakmış gibi görünüyor. Dean Devlin’in Empire dergisine verdiği demeç şöyle:

Birkaç ay boyunca filmin çekimiyle ilgili düşüncelerimizin gidişatı iyiydi, ama şu an pek de iyi gözükmüyor. Yanması gereken bir sürü lamba vardı ve bir an için hepsinin birden yandığını düşünerek filmi çekeceğimize dair bir açıklama yaptık. Ama aniden her şey değişti. Tek çalışmayı tercih etmemin bir nedeni de zaten bu. Bence Stargate’i düzgün yapabilirsek bu hayranların hoşuna gidecek ve çok güzel bir sinerji oluşturacaktır. Ama yüzümüze gözümüze bulaştırırsak, haklı olarak hayranlar filmi reddecekler. Batıracağımızı düşünürsem Stargate’in yapımıyla pek uğraşmak istemem. Bu da çekinmemize neden olan şeylerin sadece bir tanesi.

roland-emmerich-dean-devlin
Dean Devlin ve Roland Emmerich

Geçen şubat ayında, yapımcılar senaryo üzerinde çalışmaları için Independence Day 2 yazarları Nicolas Wright ve James A. Woods’a görev verdiklerini bildirmişlerdi. Haziran ayında Dean Devlin’in hikâyenin 20 yıl sonra geçemeyeceğini söylemesi üzerine, filmin yeniden çekilmesi gündeme gelmişti. Buna rağmen Dean Devlin, Haziran’a kadar Independence Day 2’nın yarattığı hayal kırıklığının Stargate’in gecikmesine neden olabileceğine dair bir belirti göstermemişti. Independence Day 2 koskoca 165 milyon dolarlık bütçeye rağmen ABD’de 103,1 milyon ve Dünya genelinde 389,6 milyon dolar gişeyle kalmıştı. Bu sayı yerel ve dünya çapı gişe açısından 20 yıl önceki ilk Independence Day filminden bile azdı. Dean Devlin, ilk Stargate filminden sonra Hollywood sisteminin ne kadar değiştiğine dair şunları söylüyor:

İşin içine birkaç stüdyo karışınca bir sürü farklı fikir ortaya çıkıyor. Elbette ortaya kaliteli bir ürün çıkarabilirsiniz, ama ayrıca başta yapmak istediğinizle en ufak benzerliği olmayan bir ürün de ortaya çıkarabilirsiniz. Bu tarz bir ‘işbirliği’ olayın korkutucu yanı.

stargate

2014’ün Aralık ayında, Roland Emmerich ve Dean Devlin Independence Day’in planlanmış iki devam filminden sonra Stargate’i yeniden çekeceklerine dair planlar yapıyorlardı. İlk Stargate’in konusu bilim insanlarının ve askeri personelin uzak bir dünyaya gitmesine yarayan, solucan deliği oluşturabilen bir cihaz çevresinde gelişmişti. Uzak dünyaya giden bilim insanları ve askeri personel, orada soyları doğrudan antik Mısır’a dayanan köleleştirilmiş bir insan ırkı keşfeder. Belki filmin yeniden çekim projesi gelecekte hayata döndürülebilir, ama bunun çok yakın bir zamanda olmasını beklememek gerek.

Kaynak: Movie Web | Çeviri: Göksel Dursun

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

stargate-universe

Stargate Universe Oyuncuları Bugün Ne Yapıyor?

Yalnızca iki sezon sürmüş ve tatmin edici olmaktan çok uzak bir ‘sonumsu’ ile ekranlara veda …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et