Arda Giz ve Geleceğin Efendileri

Ünver Alibey‘in Bulut Yayınları etiketiyle okurla buluşan kitabı Arda Giz ve Geleceğin Efendileri, gençlere yönelik kaleme alınmış bir bilimkurgu romanı. Kitapta yer alan diyaloglarda, yazarın gençlerin dilinden ne kadar iyi anladığını görmek mümkün. Kulağa garip gelen diyaloglar yer almıyor. Arda, Takaşi ve Semih gibi karakterler başarıyla yaratılmış, böylece çocuk ve gençlik kitaplarındaki sıklıkla yapılan yazarın gençlere yukarıdan ve dışarıdan bakma hatası yok.

Sayfa sayısı fazla olmasına rağmen kitap oldukça akıcı. Arda Giz’in maceralarının, yer yer Doctor Who tadı verdiği söylenebilir. Doctor Who’daki mizah ve aksiyonun yerli hâli bu kitapta da fazlasıyla var. Çevrenin ve canlıların korunması alt temaları ise kitabın okura başarıyla aktarabildiği meseleler. Kitap, “Plastik Adamların İstilası” ve “Beyin Makinesi” adını taşıyan iki maceradan oluşuyor. Gelin şimdi bu maceralara biraz daha yakından bakalım…

Plastik Adamların İstilası

Birkaç yıl önce İsveçli bir ortaokul öğrencisi olan Greta Thunberg’in başlattığı iklim için okul grevi, birçok ülkeye yayıldı ve dünyanın dört bir yanındaki çocuklar ve gençler, dünyanın geleceği için eylemler yaptı. Kötüleşen ve değişen iklim, gün geçtikçe hayatımızı daha çok etkiliyor. Çocukların ve gençlerin gelecekleri için mücadele etmelerinin kötü bir tarafı yok, değil mi?

Ancak İstanbul’da Greta Thunberg’i örnek alan genç iklim eylemcilerinin birer ikişer ortadan kaybolmaları normal mi? Tabii ki, değil. İşte burada Arda Giz‘in burnuna kötü kokular gelmeye başlar. “Arda Giz kim?” diye sorabilirsiniz. İstanbul’da yaşayan, dokuzuncu sınıf öğrencisi Arda Giz, dünyanın en eski ve gizli teşkilatı Baskabas‘ın ajan-adaylarından biri. Dünyayı bir ağ gibi saran Baskabas Teşkilatı’nın merkezi İstanbul‘un altındaki devasa bir tesiste yer almaktadır. Teşkilat, dünyanın ve insanlığın iyiliği için savaşmaktadır.

Arda Giz, rastlantı eseri ele geçirdiği ipuçlarını takip ederek insanlığı tehdit eden bir planı ortaya çıkarır. Elastron denilen robotlar, gelecekten umudunu kaybetmiş gençleri ölümsüzlük vaadiyle kandırmaktadır. Üç aşamalı bir eğitimden geçen gençler, bir uzay gemisiyle Dünya’dan götürüleceklerini düşünmektedirler. Fakat gerçekler çok daha farklıdır: Yirmi ışık yılı uzaktaki Reflekton gezegeninden gelen Reflektonlar ve onların robotları Elastronlar’ın amacı dünyanın sonunu getirmektir. Tabii, insanlık için dünyanın sonu; uzaylılar için dünyanın başlangıcı.

Çünkü Reflektonlar, dioksin gibi zehirli gazları soluyabilen canlılardır; oksijen ise onlar için ölümcüldür. Bu yüzden, Reflektonlar gelmeden önce Elastronlar, dünya atmosferini insanlar için yaşanmaz ama onlar için yaşanabilir hale getirmelidir. Arda Giz, bunu engellemek için elinden geleni ardına koymayacaktır. Baskabas Teşkilatı’nın desteğiyle istilacı uzaylıların planları suya düşecektir. Hatta J’hiss adlı bir Reflekton, teşkilatın merkezinde alıkonulacaktır.

Beyin Makinesi

‘Arda Giz ve Geleceğin Efendileri’ kitabında yer alan ikinci macera birincinin devamı niteliğinde. Öncelikle, Arda Giz’in yakın arkadaşları Takaşi ve Semih‘ten kısaca bahsetmek gerekiyor. Arda, Japonyalı Takaşi ve yakın zamanda Almanya’ya taşınan Semih üç sıkı dostlar. Takaşi ayrıca tıpkı Arda gibi Baskabas Teşkilatı’nın bir diğer ajan adayı. Semih ise teşkilatın teklifini reddettiği için bir ajan değil.

Her şey Japonya’ya taşınan Takaşi’nin sürpriz bir şekilde İstanbul’a dönmesiyle başlar. Normalde Türkçesi çok kötü olan Takaşi’nin bir anda sular seller gibi Türkçe konuşmaya başlaması Arda’nın dikkatini çeker. Üstüne üstlük Takaşi’nin gelecekte olacakları önceden bildirmeye başlaması sıra dışı bir şeylerin olduğunu göstermektedir.

Tokyo’da orta yaşlı bir adamın ricasıyla bir beyin makinesine girmiştir Takaşi. Üstünde Impo-Cer yazan ve bir motosikletçi kaskına benzeyen makine sayesinde Takaşi, beş dakika içerisinde Türkçeyi öğrenmiştir. Fakat bu sırada makine kısa devre yaptığından dolayı, Takaşi beklenmeyen bir şekilde geleceği görme yetisi kazanmıştır. İlk başta bu olayı saklayan Takaşi, sonunda Arda’ya yaşadıklarını anlatır ve teşkilatın yardımıyla işin gerçek yüzü ortaya çıkar. Takaşi’nin beynine bir tür çip yerleştirilmiştir. Bu çip çıkarılırken Takaşi teşkilattakilere son uyarısını yapar. Teşkilatın merkezinde yer alan J’hiss, teşkilatın sonunu getirmek için planlar yapmaktadır. Eğer ona engel olunmazsa teşkilat yok olacaktır. J’hiss sorguya çekildiğinde gerçekleri itiraf eder: Aslında Reflektonlar da birer kukladan başka bir şey değildir. Asıl düşman, Baskabas Teşkilatı’nın ve insanlığın en büyük düşmanı Evrenin Tacirleri adı verilen acımasız uzaylı türdür. Dünya’yı sömürge, insanları ise köle haline getirmek isteyen Tacirler, Reflektonlar’ı kullanarak amaçlarına ulaşmak istemiş ama başarılı olamamışlardır.

Ayrıca kitabın sonunda, yayımlanacak bir sonraki macera olan Arda Giz ve Evrenin Tacirleri‘nin giriş bölümü de yer alıyor.

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Ödüllü Yazar Akın Başal’dan Yeni Çocuk Romanı: Mars Akademisi

Bir ülkede bilimkurgu edebiyatının gelişmesini istiyorsanız, ilk hedefiniz çocuklarla gençlere bilim ve bilimkurgu sevgisi aşılamak …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et