Ridley Scott, Alien Serisinin Geleceğine Dair Düşüncelerini Belirtti

Bütün zamanların en iyi klasik korku-bilimkurgularından biri sayılan Alien’la birlikte birçok başarılı filmi yönetmiş olan 82 yaşındaki Ridley Scott, Forbes dergisiyle yaptığı röportajda Alien serisinin geleceğini ‘yeniden düşünmesi’ gerektiğina dair bazı tüyolar verdi. Scott, Prometheus ve Alien: Covenant’ı yönetmek için seriye geri dönmüştü, şimdiyse öyküyü klasik çizgisinde devam ettirmek yerine yeni bir yola sokma olasılığını değerlendiriyor.

Scott, yeni bir film için çalışmalara başladığını, ama gidilecek yönün belirsizliğini koruduğunu da sözlerine ekledi.

“Çalışmalarımız devam ediyor. Prometheus ve Covenant ile tekerleği yeniden icat etmeye çalışmıştık. Ancak aynı yoldan gideceğimiz şüpheli. Çünkü Prometheus ile konu zaten epeyce bir gelişti.”

Scott, Alien’in yüzünün biraz eskimiş olabileceğini söylüyor.

“Biliyorsunuz, bazı soruları sormak zorundayız: ‘Yaratık’ın kendisiyle birlikte yüze-sarılan, göğüs-patlatan formları da biraz demode olmuş olabilir mi? Bütün bu şeyleri yeniden düşünmeli miyiz? Yoksa ticari markayı devam mı ettirmeliyiz? İşte bunlar temel sorularımız.”

Scott, 1979 tarihli orijinal Alien filmindeki haklarını devrettikten sonra, 2012’de olumlu eleştiriler alan ve Box Office Mojo’ya göre 403 milyon dolar hâsılat toplayan Prometheus ile seriye geri dönmüştü. 2017’de ise Prometheus’un oluşturduğu mitolojiyi orijinal filmin dehşetiyle birleştiren devam filmi Alien: Covenant geldi. Belli bir ölçüde olumlu karşılanan film, gişede 247 milyon dolar hâsılat elde etmeyi başardı. Şimdi ise Scott’ın sözleri, son iki filmle bağlantılı bir öykü anlatacağını düşündürüyor. Ancak mitolojiyi bir kenara bırakıp korkuya mı yönelecek, yoksa aynı evrende geçen yeni bir hikaye mi anlatacak, işte orası belli değil.

Scott feragat ettikten sonra seriyi James Cameron devralarak Sigourney Weaver’ın da rol aldığı ve şimdiye kadar yapılmış en iyi aksiyon filmlerinden biri kabul edilen devam filmi Aliens (1986)’ı çekmişti. 1992 yapımı Alien 3’ün yönetmeni ise David Fincher oldu. Ancak Fincher, filmi küçümseyerek bir kenara itti ve artık klasikleşmiş olan Se7en, Zodiac ve Gone Girl gibi filmleri yönetmek için yola koyuldu. Orijinal serinin son filmi olan Alien: Resurrection, Fransız yapımcı Jean-Pierre Jeunet tarafından yönetildi. Filmin senaristi geleceğin Avengers’ının yönetmeni olacak olan Joss Whedon’du. Rerussection hem iyi hem de kötü eleştiriler almasına karşın, gişede iyi bir performans çıkardı.

HBO Max dizisi Raised By Wolves hakkında da konuşan Scott, bu dizi ile bilimkurguya dönüş yaptığını söyledi. Dizi, şiddete dönüşen felsefi çatışmaların ardından yeni bir gezegende bir grup insan çocuğu yetiştirmekle görevlendirilmiş iki androidi anlatıyor. Buraya da ulaşan dinsel tutum çocukları tehdit ediyor ve androidlerin onları korumak için mücadele vermesi gerekiyor. Başlangıçta dizinin sadece prodüktörlüğünü üstlenen Scott, sonradan ilk iki bölümünü yönetmeye karar verdi.

“Zaten yapımcılarından biriydim, dizinin arkasında şirketim Scott Free Productions vardı. Ama senaryoyu okuyunca ‘Aman Tanrım, bu harika!’ diye düşündüm. Sezgilerime göre hareket ettim ve bir bölüm yönetmem gerektiğini düşündüm. Ama iki bölüm yönettim. Diğer bölümlerin de yapım sonrasında bulundum. Çünkü ben kronik bir ayrıntıcıyım, bu yüzden bir gözüm hep dizinin üzerinde oldu.”

Kaynak

Yazar: Sinan İpek

Yazar, çizer, düşünür, öğrenir ve öğretmeye çalışır. Temel ilgi alanı Bilimkurgu yazarlığıdır. Bunun dışında Matematik, bilim, teknoloji, Astronomi, Fizik, Suluboya Resim, sanat, Edebiyat gibi konulara ilgisi vardır. Ara sıra sentezlediklerini yazı halinde evrene yollar. ODTÜ Matematik Bölümü mezunudur ve aşağıdaki başarılarıyla gurur duyar:TBD Bilimkurgu Öykü yarışmasında iki kez birincilik, 2. Engelliler Öykü yarışmasında birincilik, Ya Sonra Öykü Yarışması'nda finalist, Mimarlık Öyküleri Yarışması'nda finalist, 44. Antalya Altın Portakal Belgesel Film Yarışmasında finalist. Ithaki yayınları Pangea serisinin 5. üyesi "Beyin Kırıcı" adlı bir romanı var.

İlginizi Çekebilir

Kadınların Başrolde Olduğu 20 Bilimkurgu Filmi

Bilimkurgu filmleri onlarca yıldır hem geleceğe dair hayal gücümüzü hem de türe dair ilgi ve …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et