Salı , 27 Şubat 2024
bilimkurgu film muzik

Soundtrack’leriyle Hatırlanan Bilimkurgu Filmleri

Sinemanın başlangıcından itibaren müzik oldukça önemli bir etken olagelmiştir. İyi bir sinema eserinin hafızada kalmasının başlıca sebeplerinden biri kuşkusuz başarılı soundtrackler’e sahip olmasıdır. Bu durum sinemanın her türünde olduğu gibi bilimkurgu için de geçerlidir. Hatta diğer türlere oranla müziğin bilimkurgu sinemasında daha fazla öneme sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Uzay boşluğunda bir uzay gemisi ile süzülürken, robotlarla dolu bir dünyada gerçekliğin sınırlarında gezinirken, distopik bir gelecekte hayatta kalmaya çabalarken veyahut zaman makinesini bir taşıt olarak kullanıp evrenin çeşitli zaman dilimlerine yolculuğa çıkarken zihnimizde kalıcı olarak yer edebilecek çeşitli müziklere ihtiyacımız olur. İzlediğimiz şeyin büyüsü etkileyici müziklerle birlikte bir doz daha artar. Filmi izlememizin üzerinden uzun zaman dilimleri geçse dahi müzik zihnimizde kalır ve zaman zaman dilimize dolanır. İşte bu yazının konusu da tam olarak bu.

Müzik dünyasında kendisini kanıtlamış başarılı müzisyenlerin soundtrack albümlerinde yer alan ve hafızalara kazınmış parçalarla efsaneleşen 10 bilimkurgu filmini sizler için seçtik.

Blade Runner (1982) – Ridley Scott

Listemizin en başında yer alan film bilimkurgu sinemasının kült yapımlarından Blade Runner. Philip K. Dick’in “Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?” isimli eserinden sinemaya uyarlanan film aradan geçen 40 yıla rağmen güncelliğini koruyan bir klasik.

Ridley Scott tarafından sinemaya uyarlanan filmin müzikleri ise Vangelis tarafından yapılmıştır. Albümdeki her müzik hafızalarda yer etse de, bu yazıya konuk olan soundtrack “Rachel’s Song” oldu.

Inception (2010) – Christopher Nolan

Bilimkurgu sinemasına başarılı katkıları bulunan Christopher Nolan’ın 2010 yapımı Inception izleyicileri rüya içinde rüyaya sürüklerken, müziğin en büyük isimlerinden Hans Zimmer’in bestelediği müzikler de bu büyülü atmosfere son derece etkileyici bir şekilde eşlik ediyordu.

Time” isimli parça öyle sanıyoruz ki sadece bilimkurgu sineması için değil, genel anlamda sinema dendiğinde en akılda kalıcı film müziklerinden biri olarak yıllar sonra dahi kendisini dinletmeyi başarıyor.

Mr. Nobody (2009) – Jaco Van Dormael

Kader kavramı, hayattaki seçimlerimiz ve geleceğimiz üzerine kafa yoran ve tüm zamanların en başarılı bilimkurgu filmlerinden biri olan Mr. Nobody de soundtrack albümüyle fark yaratan filmlerden biri. Yönetmenin abisi Pierre Van Dormael tarafından yapılan müziklerden biri olan “Undercover” dinlendiğinde zihinde oluşan hüzün, filmden alınan tadı daha üst bir seviyeye taşıyor.

Buna ek olarak, filmde çalan “Sandman”, “Daydream”, “Everyday” gibi kült şarkılar da filmin atmosferiyle son derece bağdaşıyorlar.

2001: A Space Odyssey (1968) – Stanley Kubrick

Sinemanın dahi yönetmenlerinden Stanley Kubrick ve bilimkurgunun en büyük isimlerinden Arthur C. Clarke işbirliğiyle ortaya çıkan 2001: A Space Odyssey, zamanının ötesinde olan filmlerden.

Müzisyen Richard Strauss’un “Also Sprach Zarathustra” isimli parçası da 2001’le özdeşleşerek hafızalarımızda yer etmiş durumda.

Solaris (1972)  – Andey Tarkovski

Sineme tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri olan Andrey Tarkovski tarafından sinemaya uyarlanan “Solaris”, bilimkurgu dehası Stanislaw Lem’in en önemli eserlerinden biri.

Felsefe, sosyoloji ve psikolojiyle harmanlanan roman, Tarkovski ustalığında “Solyaris” ismiyle 1972 yılında sinemaya uyarlanmış ve tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmlerinden biri olarak anılmaya başlanmıştı. Film, Eduard Artemiev’in “Listen to Bach” isimli parçasıyla zihnimizde hoş tınılar bırakmayı da başardı.

Interstellar (2014) – Christopher Nolan

Yine bir Christopher Nolan filmi ve yine Hans Zimmer müzikleriyle efsaneleşen bilimkurgusal sahneler. Distopik bir gelecekte geçen ve bizleri yıldızlararası bir yolculuğa çıkaran Interstellar’ın en akılda kalan parçalarından biri şüphesiz “No Time For Cauthon”dır.

Zimmer’ın eşsiz müzik dehası ve Nolan’ın sinema anlamındaki başarısı birleştiğinde ortaya dört dörtlük bir film çıkmıştı.

Arrival (2016) – Denis Villeneuve

Ted Chiang’ın aynı adlı eserinden 2016’da beyazperdeye uyarlanan filmde yönetmen Denis Villeneuve’ün bilimkurgu sinemasına önemli katkılar yapacağının sinyallerini almıştık, ki arkasında çektiği Blade Runner 2049’la da bunu tescillemiş oldu.

Arrival gerek kurgusuyla gerekse de içinde barındırdığı harika müziklerle bilimkurguseverlerde iz bırakmış filmlerden olmayı başarmıştır. Daha önce Martin Scorsese’nin “Shutter Island” isimli filminde de karşımıza çıkan “Nature of the Daylight” parçasıyla Max Richter, adeta gövde gösterisi yapıyor ve filmin değerinin artmasını sağlıyor.

Her (2013) – Spike Jonze

Yakın bir gelecekte geçen ve bir yapay zeka ile bir insan arasında gelişen aşk öyküsünün anlatıldığı “Her” filmi de müzikal anlamda başarılı bilimkurgu filmleri arasında sayılabilir.

Yönetmen Spike Jonze’un işlediği aşk ve yalnızlık temasıyla uyumlu olan soundtrackler arasında film için yazılan ve Karen O.’nun seslendirdiği “The Moon Song” da yer alıyor. Şarkı haricinde filmin diğer müzikleri de yine bellekte hoş bir tat bırakıyor.

Star Wars: A New Hope (1977) – George Lucas

Hikayesiyle, kurgusuyla, oyunculuklarıyla, müzikleriyle ve evreniyle sinema tarihinde iz bırakan Star Wars serisinin yayımlanan ilk filmi A New Hope, bilimkurgu sinemasını seven izleyiciler için altın değerinde bir öneme sahip. Yaklaşık yarım yüzyıl önce bizlerle buluşan Star Wars’un artık klasikleşmiş olan başlangıç müziği, serinin sonraki filmlerinde de kullanılmıştır.

Günümüzde en bilinen film müziklerinden biri olarak varlığını sürdürmektedir. John Williams imzası taşıyan “Main Theme of Star Wars”u ne zaman, nerede duyarsak duyalım şöyle bir kulak kesiliriz mutlaka.

Contact (1997) – Rober Zemeckis

Bilim insanı Carl Sagan’ın aynı adlı romanından sinemaya aktarılan “Contact”, insanın evrende yalnız olmadığını söyleyen kült bilimkurgu filmlerinden biri olarak günümüzde de değerini koruyor.

Müzisyen Alan Silvestri’nin “Main Theme”i ise filmin akılda kalıcılığını arttıran parçalardan biri. Son derece duru bir ezgiyle hafızalarımızda yer ediyor.

Sonraki

Yazar: Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Kitap okur, belgesel izler, sinema, felsefe ve bilimkurguyla ilgilenir, öykü yazar. Kayıp Rıhtım'da başladığı yazarlık serüvenine, Fantastik Canavarlar ve Bilimkurgu Kulübü gibi internet sitelerinde ve çeşitli dergilerde devam etmekte. bahridogukan@gmail.com

İlginizi Çekebilir

Theodore Sturgeon

Olağanı Aşan Bir Yazar: Theodore Sturgeon

Bilimkurgu yazarı Theodore Sturgeon, birçok kişi tarafından Microcosmic God adlı eserin yazarı olarak bilinir. Bu …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et