bilimkurgu kulubu

Dizi Geçit

Tarih: 16 Haziran 2017 | Yazar: Sibel İnce

0

Yerli Bilimkurgu Dizisi: Geçit

Bilimkurgu fakiri Türk televizyonculuğuna yeni bir soluk geliyor. Yapımcılar arasında Türkiye’de bilimkurgunun tutmayacağına dair bir kanı olmalı ki, ülkemiz türün dünya çapındaki yükselişini yakalayamamıştı. Ancak Geçit dizisinden gelen ilk görüntüler bu durumun değişeceğinin sinyallerini veriyor.

İddialı görselleriyle dikkat çeken Geçit’in 20 dakikalık ilk bölümü tamamlandı. BOOM Yapım‘ın çektiği dizinin yapımcılığını Hazan Turaçtemur üstleniyor. Kadronun geri kalanıysa henüz açıklanmadı. Diziden ilk görüntüler yayınlanmış olsa da, görsel teknolojiden ve makyajdan bolca faydalanıldığı için oyuncuları şimdiden tahmin etmek mümkün değil.

Geçit

Zaman yolculuğu temasından faydalanan dizi, günümüzde ve 2117’nin İstanbul’unda geçiyor. Gelecek bilimkurgusu denince aklınızda İstanbul semalarında uçan arabalar canlanmasın; aksine iklim felaketinin ardından karlar altında kalmış post-apokaliptik bir İstanbul manzarası bekliyor bizi. Ölümsüzlüğü aramakta olan Takinalar adlı bir gizli örgütün hüküm sürdüğü gelecek tasviri, bir an önce güncel sorunlarımıza çözüm bulmamız gerektiği mesajını taşıyor. Senaryo genel olarak, ikiz kardeşini bulmak için zamanda yolculuk yapan bir gencin kaçışı ve arayışı üzerine kurulu.

Geçit’in hangi kanalda yayınlanacağı henüz belli değil, bir internet dizisi olması da seçenekler arasında. Temennimiz ise yerli dizi sektöründe bilimkurgunun ilk sağlam adımlarından biri olarak gelecek yapımlara ilham vermesi.

Geçit Geçit Geçit Geçit Geçit

 

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

Primat