John Williams

Bilimkurgunun Ezgileri #1: John Williams

Öyle filmler vardır ki, bu yazıyı okuyanların çoğu televizyona bakmasalar dahi jenerik müziğinden onu hemen bilirler. Mesela “Superman”, “Star Wars”, “Indiana Jones” gibi önemli ve unutulmaz filmlerin isimlerini söylesem, bana hak vereceksiniz. Bu ezgilerin ne denli beynimize işlendiği aşikarken, onları yaratan kişiyi tebrik etmenin ötesinde saygı ve hayranlıkla selamlamak doğru bir söylem olur. Orkestra şefi ve bir besteci olan John Towner Williams’tan bahsediyoruz.

Daha yedi yaşında piyano çalmayı öğrenen Williams, 8 Şubat 1932 tarihinde New York’ta doğmuş. Babası da bir müzisyendi ve o da babasının izinden giderek önüne çıkan fırsatları çok iyi değerlendirmiş. Babasının özellikle film müziği için orkestra çalışmalarını izlemesi, onun ileride müthiş işler çıkaracağının başlangıcı olmuş. Keza “Lost of Space”, “Time Tunnel” ve “Lord of the Giants” gibi yapımların bestelerinde çalışması; çıkaracağı müthiş işlerin diğer başlangıcıdır ve film müziği alanında ilk başarısı “Damdaki Kemancı” filmi ile 1971 yılında ilk Oscar’ını almasıdır.

5 Akademi Ödülü, 21 Grammy, 4 Altın Küre, 3 Emmy Ödülü ve 7 BAFTA Ödülü sahibi olan müzisyen 50 Akademi Ödülü’ne, 6 Emmy Ödülü’ne, 25 Altın Küre Ödülü’ne, 63 Grammy Ödülü’ne ve 14 BAFTA Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Ayrıca ilginç bir rekor sahibi de olan Williams, 50 Oscar adaylığı ile en fazla Oscar adaylığı kazanmış yaşayan insandır.

Damdaki Kemancı filminden sonra 1975 yılında “Jaws”, 1977 yılında “Star Wars”, 1982 yılında “E.T.” ve 1993 yılında “Schindler’in Listesi” filmleriyle Oscar’ı kazanan Williams’ın bilimkurguyu kulaklara üfleyen sıfatını alması -Tüm çizgi roman dünyasının en popüler ve tanınan hayali karakterlerinden biri “Superman”, içinde dinozorların klonlandığı “Jurassic Park” ve kendi varlığından haberdar olan Mecha adında bir robotun başından geçen olayları anlatan “Yapay Zeka” filmlerini de eklersek, daha anlaşılır olacaktır- ve bilimkurgu müziklerinin aranan ismi olmasında, elbette Steven Spielberg ile tanıştırılmasının, hatta Spielberg’ün onu George Lucas ile tanıştırmasının etkisi çok büyüktür.

Harry Potter serisindeki ilk üç filmin müziklerini de besteleyen ve sinemadan başka alanlarda da müzik çalışmaları olan John Williams, konçerto ve senfoni de dahil olmak üzere pek çok konser çalışmasının yaratıcısı ve ünlü bir orkestra şefidir. Ayrıca 1984, 1988 ve 1996 yılı Olimpiyat oyunlarının müziğini bestelemiştir.

Boston Senfoni Orkestrasının 1885’den bu yana on dokuzuncu Yönetici Şefi seçilerek emekli olduğu 1993 yılına kadar Cleveland, Chicago, Dallas, Los Angeles ve Londra Senfoni Orkestralarında misafir şef olarak orkestra yönetmiş ve zamanımızın en önemli ve popüler senfonik film müziği bestecilerinden biri haline gelmiştir. Eserleri çeşitli müzik portallarından (Youtube, Deezer, ve Spotify gibi) ulaşılabilir durumdadır. Ayrıca yaşamı hakkında kişisel web sitesinden detaylı bilgi edinmek mümkündür.

Hazırlayan: Taner Güler

Kaynak:

Sonraki

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

bilimkurgu bilgisayar yapay zeka

Bilimkurgu Yapımlarındaki Habis Bilgisayarlar #3

18. yüzyılın kol ve duvar saatlerine olan hayranlığı, Endüstriyel Devrim’in getirdiği baş döndürücü teknolojik ilerlemelerle …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et