avatar Hallelujah

Pandora’nın Uçan Dağları: Hallelujah

Hallelujah Dağları ya da Na’vi dilindeki adıyla “Ayram Alusing“, bölgedeki manyetik akımlar sayesinde kule gibi göğe yükselen, denizdeki buz dağları misali birbirlerine sürtünerek yavaşça deveran edip süzülen doğal yapılardır. Yerçekimine meydan okumalarının sebebi ise içerdikleri zengin unobtanium madeninde gizlidir. Meissner Etkisi‘ne maruz kalan bu tepecikler, yüzeyden ayrılarak manyetik girdaplarda süzülmeye başlar. Ortaya da muhteşem manzaralar çıkar.

Zirveleri yabanıl bitkilerle kaplıdır. Eğrelti otlarının köklerine benzer düzensiz ve sakalımsı asmalar, dağların eteğine doğru sarkar. Yamaçları sarp uçurumdur. Çağlayanları zirvelerden doğar, yamaçlardan aşağı çağlayıp, tersine fışkıran kaynaçlar gibi dağların eteklerine serpilir. Dumanı diğer uçan dağlarda yoğunlaşır, yamaçlarından iner ve sonra dağılarak seyrini yeniler.

Tepeler ve yüksek platolar, Jake Sully‘nin görebildiği birkaç uçan dağın sarp alt kısımları boyunca uzandığından, çarpışmalar yaşanmasının kaçınılmaz olduğu açıktır. Dağlar ayrıca, Norm Spellman‘ın Pandora‘da en çok ziyaret etmek istediği yerlerdir. Spellman’ın bu dileği, Grace Augustine, Jake’in Quaritch tarafından etki altına alındığını anlayıp Avatar Programı’nı bölgeye taşımaya karar verdiğinde gerçekleşir.

İnsan yapımı dedektörlerin çoğu, geniş manyetik alanların ortasında işe yaramaz. Dağlar, sabit dağların etrafında dönen bulutlar gibi havada süzülür. Güneşli ve açık havalarda, aşağıdaki arazide belirgin gölgeler oluştururlar. Dağlar, Ni’awve ve Tipani dahil olmak üzere birçok klana ev sahipliği yapar.

Hallelujah Dağları aynı zamanda Dağ Bansheeleri’nin toplanmak için seçtiği mekandır. Burası, 2600 metre yüksekliğin üstündeki Mons Veritatis’teki “Iknimaya” olarak da bilinen mevkidir. Bu yol, doruğa varmak için izlenen rotanın en zor ve tehlikeli kısmını oluşturur ve Na’vi olma yolunda verilmesi gereken sınavın son aşamasıdır. Tek bir yanlış hamle kişiyi ölüme sürükler.

Dağlar, Çin’deki Huang Shan Dağları‘na benzer bir görünüme sahiptir. James Cameron, Hallelujah Dağları’nı tasarlarken kendisine ilham verenin Huang Shan Dağları olduğunu söylemiştir -ki bu da benzerliği açıklar. 25 Ocak 2010’da, etnik Tuija giysileri içindeki yerel halktan yüzlerce kişi, Qiankunzhu Dağları’nın adını Avatar‘a övgü mahiyetinde Hallelujah Dağları olarak değiştirmiştir.

Kaynak

Yazar: Münevver Uzun

Onu siz delirttiniz!

İlginizi Çekebilir

dunyanin sonu filmler

“Dünyanın Sonu” Temalı Bilimkurgu Filmleri #2

“Dünyanın sonu, insanlığın sonu değildir; bilakis direnişinin başlangıç noktasıdır.” — Robert Jordan İnsanlık, tarihin başlangıcına …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin