bilimkurgu kulubu

Edebiyat dune

Tarih: 12 Eylül 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Dune Efsanesi İthaki Etiketi İle Yeniden Doğuyor

20. yüzyılın en iyi bilimkurgu eserlerinden biri olarak gösterilen Dune Serisi, 50. yılında İthaki etiketiyle tekrar raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. Frank Herbert‘in kaleme aldığı ve toplam 6 kitaptan oluşan klasik seri, daha önce Sarmal, Mavi Ada ve Kabalcı tarafından da basılmış; buna rağmen zaman içerisinde baskısı tükenerek temini iyice zorlaşmıştı. Ancak tam da böylesi sıkıntılı bir süreçte gelen bu haber, hem Dune hayranları ve hem de bilimkurgu okurları tarafından sevinçle karşılandı. Serinin çevirileri ise, tanıdık bir isim olan Dost Körpe‘ye ait. Kendisi aynı zamanda, Kabalcı baskılarının da çevirilerini yapmış ve serinin hayranlarınca zaman zaman eleştiriye maruz kalmış bir isim. Ancak İthaki Yayınevi, bu yeni baskıların revize edilmiş bir çeviriyle yapılacağını duyurarak şimdilik yüreklere su serpmiş görünüyor.

Öte yandan seri, çevirilerinin yanı sıra tasarımı Şükrü Karakoç‘a ait olan yepyeni kapaklarla da okurun karşısına çıkıyor. Bu da önceki baskılarından farklı olarak, seriye ayrı bir tat katacak gibi görünüyor. İthaki’nin, 6 ciltlik klasik seri dışında başka Dune romanı basıp basmayacağı da merak edilen bir diğer konu. Çünkü seri, Frank Herbert’in oğlu Brian Herbert ve bilimkurgu romanları ile tanınan Kevin J. Anderson‘ın kaleme aldıkları eserlerle birlikte şu ana dek 26 kitaba ulaşmış durumda ve hala genişlemeye de devam ediyor. Bilindiği üzere Kabalcı Yayınevi, klasik seri dışındaki bazı Dune kitaplarını da dilimize kazandırarak önemli bir hizmete imza atmıştı. İthaki’nin bu konuda nasıl bir yayın çizgisi izleyeceği henüz kesinleşmiş değil. Elbette bilimkurgu hayranlarının temennisi, klasik seri ile yetinilmemesi ve bu beklentiye karşılık verilmesi yönünde.

Serinin toplam 712 sayfalık ilk kitabı Dune, 18 Eylül’de raflardaki yerini alacak. İlknokta üzerinden indirimli olarak ön-siparişi de verilebilen eser için, İthaki’nin hazırladığı tanıtım metni ise şöyle:

FB_IMG_1441969878841En İyi Roman kategorisinde Hugo Ödülü
En İyi Roman kategorisinde Nebula Ödülü

Okurlar tarafından 20. yüzyılın en iyi bilimkurgu yapıtı seçilen Dune serisi, yepyeni kapakları ve gözden geçirilmiş çevirileriyle 50. yılında İthaki’de.

Modern edebiyatın en epik mesih anlatılarından biri sayılan Dune, genç Paul Atreides’in hikâyesini anlatır. Atreides’in ailesi, evrendeki en önemli ve en değerli madde olan melanj ‘baharatının’ tek kaynağı olarak bilinen Arrakis gezegeninin kontrolünü kabul etmiştir. İmpatorluğun güçleri Arrakis’in kontrolü için birbirlerinin boğazına sarılırken, politika, din, ekoloji, teknoloji ve insani duyguların çok katmanlı, karmaşık etkileşiminden benzersiz bir hikâye doğacaktır.

Frank Herbert’ın yarattığı evren, yıllar boyunca milyonlarca okurun zihninde gerçekliğini kabul ettirdi ve bugün de ayakta.

İyi bir bilimkurgu ve iyi bir edebiyat yapıtı okumak isteyen herkesin yolu Dune serisinde birleşiyor… İthaki’nin yepyeni “Bilimkurgu Klasikleri” dizisi Dune efsanesiyle başlıyor…

“Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok.” – Arthur C. Clarke

“Güçlü, inandırıcı ve usta işi.” – Robert A. Heinlein

“Modern bilimkurgunun mihenk taşlarından biri.” – Chicago Tribune

Ayrıca Ithaki’nin, bir “Bilimkurgu Klasikleri Serisi” başlatmış olduğunu ve girişi de Dune ile yaptığını hemen belirtelim. Yani ilerleyen zamanda, daha pek çok bilimkurgu klasiğini İthaki etiketiyle görmeye devam edeceğiz.

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…