bilimkurgu kulubu

Belgesel Genius-AlbertEinstein-NationalGeographic

Tarih: 16 Mayıs 2017 | Yazar: Varlık Ergen

0

Dehaların Yaşam Öyküleri: Genius

“Tanrı büyük ihtimalle bu fikri onaylamazdı ancak onu ikna edebilirdim.”

National Geographic kanalının hayata geçirdiği dizi projesiyle bundan böyle her sezon bir dahiyi tanıma fırsatı bulacağız. 25 Nisan’da yayına giren ilk sezonun işlediği dahi ise Albert Einstein. Yapımcılığını Brian Grazer ve Ron Howard‘ın üstlendiği, izleyicilerden tam not almış, kısa zamanda büyük bir hayran kitlesi yaratmayı başarmış bir proje dizisi var karşımızda: Genius.

Walter Isaacson’ın Einstein, His Life and Universe adlı kitabından uyarlanmış dizinin başrollerinde Geoffrey Rush, Emily Watson ve Johnny Flynn gibi ödüllü oyuncuları görüyoruz.

Genius-AlbertEinstein-NationalGeographic

Tüm dünyanın önünde saygıyla eğildiği teorik fizikçi Albert Einstein’ın hayatını her yönüyle mercek altına alan Genius; Adolf Hitler’in Avrupasına ve Einstein’ın sıra dışı hayatına yakından bakmamıza olanak sağlamasıyla dikkat çekiyor.

Einstein’ın hayranlık uyandıran yüksek zekâsını ve teorik çalışmaları sebebiyle bilim çevrelerince kutsanmış adını, günlük hayatın olağan akışı içinde görmek başlangıçta sizleri biraz şaşırtabilir. 10 bölümlük bir proje dizisi olan Genius, Einstein’ın bilimsel araştırmalarını sürdürebilmek adına, kürsüleri ve kaynakları ellerinde tutan despot akademisyenlerle yürüttüğü mücadeleyi gözler önüne seriyor. Zamanı ve oluşu kavramaya çalışan genç Einstein’ın çalışmalarını izlerken otorite karşısında takındığı mücadeleci ruhuna hayran kalacaksınız.

Genius-AlbertEinstein-NationalGeographic

Kuramlarına dayanak oluşturması amacıyla diploma alması gerektiğine inanan genç Einstein, bu süreçte, ekonomik açmazın pençesinde hayatını ve geleceğimizi yeniden yaratma konusunda asil bir duruş sergiliyor. Dizi boyunca yükselen faşizmin ayak seslerine tempolu adımlarla ant içerek eşlik eden insanlara şaşkınlıkla bakıyor Einstein.

Dizi, Einstein’ın toplum, devlet, bürokrasi, din, aile gibi kavramların yarattığı acımasız baskı koşulları altında bile, sahip olduğu dehayı büyütmekteki tutkusunu başarıyla anlatmış. Einstein’ın gençlik ve yaşlılık yıllarını bir bütün halinde gözler önüne seren dizi, dönemin eğitim sistemini irdeleyebilmemiz açısından da bizlere birçok olanak sağlıyor.

Genius-AlbertEinstein-NationalGeographic

Einstein’ın en çetin mücadelesini gelenekçi eğitim sistemine ve faşizme karşı yürüttüğünü anladığımız bu dizide; bilim insanlarının, akran ve otoriter yöneticilerin zorbalığına maruz kaldığına şahit oluyoruz.

İzafiyet teorisi, genel görelilik kuramı, kütle-enerji eşitliği, elektromanyetizma ve yerçekimi, kuantum fiziği ve belirsizlik ilkesi gibi pek çok kavramı yaratan o eşsiz zihnin yaşadığı açmazları konu edinen bu muhteşem projeyi izlemek hepimiz için görev sayılır.

Yazan: Varlık Ergen

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Sabaha karşı başlamış bir doğumun eseriyim_ Cennet bahçelerinden düşenlerdenim bir de- Parçalanmış benliklerimin gölgesinde bir bireymiş gibi yaşıyorum_ Tuzlu suyun yakınlarında olmak şanslı kılıyor beni- #ModelEvren -yazar-okur-seslendirir- varlikergen.com