bilimkurgu kulubu

Tarih: 29 Mayıs 2020 | Yazar: İsmail Yamanol

İsmail Yiğit ile Bilimkurguda LGBTİ+ Temsiller ve Roboseksüellik

Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi olan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, pandemi koşulları nedeniyle bir süredir etkinliklerine ara vermek zorunda kalmıştı. Normal şartlarda kütüphanede her perşembe düzenlenen söyleşiler de bu yüzden yapılamamaktaydı. 28 Mayıs akşamı, bu gelenek bu sefer internet üzerinden devam ettirildi.

Bilimkurgu Kulübü yazarlarından İsmail Yiğit‘in sunumuyla, “Bilimkurguda LGBTİ+ Temsiller ve Roboseksüellik” konulu canlı bir söyleşi gerçekleştirildi. Ursula K. Le Guin, Samuel R. Delany, Octavia Butler gibi yazarların eserlerinin, LGBTİ+ kimlikli bilimkurgu yönetmenlerinin ve bilimkurgu dizilerindeki LGBTİ+ karakterlerin bu kapsamda işlendiği sunumda, Donna Haraway’in çığır açan makalesi “Siborg Manifestosu” hakkında da konuşuldu. Yerli ve yabancı bilimkurgu eserlerinden roboseksüel örneklerin de paylaşılmasına ek olarak, seks robotlarının ileride yaygınlaşmasının olası etik, sosyal ve psikolojik boyutları üzerinde de duruldu.

İyi seyirler…

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…