bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 29 Şubat 2016 | Yazar: Kadri Kerem Karanfil

0

Stephen King’den Zamanda Yolculuk: 11.22.63

Stephen King yalnız sadık okuyucuları için değil, sinema ve dizi sektörü için de Kaşıkçı Elması kadar değerli bir isim. Sissy Spacek’in telekinetik güçlere sahip Carrie’ye bürünmesinin üzerinden kırk yıllık bir süre geçti ve tüm bu süre boyunca King’in yarattığı karakterler sayısız film ve dizide boy gösterdi. King hayal gücünü sayfalara yansıttıkça da boy göstermeyi sürdürecekler gibi görünüyor.

Bu zincirin son halkası 22.11.63 oldu. King’in 2011 tarihli bu romanı diziye uyarlandı. Mini dizinin ilk bölümü (The Rabbit Hole) ABD’de Başkanlar Günü olarak kutlanan 15 Şubat’ta izleyiciyle buluştu. Dizinin ikinci bölümü ise (The Kill Floor) 22 Şubat’ta yayınlandı.

J.J. Abrams tarafından Hulu’ya uyarlanan 22.11.63 sekiz bölümden oluşacak. Projenin yapımcılarından olan Bridget Carpenter, King’in edebiyat alanındaki kahramanlarından biri olduğunu ve bu projeyle birlikte bir rüyasının gerçeğe dönüştüğünü, ayrıca bir King fanatiği olan babasının hala bu işe inanamadığını dile getirdi. Dizi, geçmişe gidip John F. Kennedy suikastını engellemeye çalışan edebiyat öğretmeni Jake Epping’in (James Franco) heyecan dolu macerasını konu ediniyor.

11-22-63-_hulu

Özellikle de bir King hayranıysanız bu diziyi kaçırmamanızı tavsiye ederiz. James Franco oyunculuğu ile başrol için uygun isim olduğunu kanıtlamış. Dizi daha ilk sahnesinden itibaren sizi içine çekmeyi başarıyor. Kendinizi şu olay da neticelenmeden bitmese bari derken buluyorsunuz. Zaten IMDB puanlarına bakınca da ilk iki bölümün izleyicinin büyük beğenisini kazanmış olduğu görülüyor.

Diğer bölümlerin isimleri ve yayınlanma tarihleri ise şu şekilde:

  • Bölüm 3: Other Voices, Other Rooms / 29 Şubat 2016
  • Bölüm 4: The Eyes of Texas / 7 Mart 2016
  • Bölüm 5: The Truth / 14 Mart 2016
  • Bölüm 6: Happy Birthday, Lee Harvey Oswald / 21 Mart 2016
  • Bölüm 7: Soldier Boy / 28 Mart 2016
  • Bölüm 8: The Day in Question / 4 Nisan 2016

Dizi hakkında söyleyeceklerimiz şimdilik bunlardan ibaret. Şu an için diğer bölümlerin yayınlanmasını iple çekmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Şimdi gelin, yazımızın geri kalanında, diziye uyarlanan romana bir göz atalım.

us11-22-63cover

Hepimiz hata yaparız. Bazen ufak tefek, bazen hayatımızı tümden değiştirecek büyüklükte. Bundan kaçınmanın bir yolu yoktur. Doğru gibi görünen bir karar gün gelir yapışır yakamıza.  Söylenilen tek bir sözcük, kırılan sıkıcı bir ders, gerçekler uğruna feda edilen bir hayal…

Ancak geçmiş geçmişte kalmıştır, değil mi? Ve dünü tekrar yaşamanın bir yolu olmadığına göre verdiğimiz kararların sonuçlarıyla yaşamasını öğrenmek zorundayızdır.

Peki ya günün birinde, elinize dünü değiştirme fırsatı geçse ne yapardınız? Üstelik size yalnızca kendi hayatınızı değil, milyonların hayatını değiştirme şansı sunulmuş olsa? Bir kahraman olma şansı?

Kabul eder miydiniz?

Sizi bilmem, ama Lisbon Falls kasabasında yaşayan otuz beş yaşındaki edebiyat öğretmeni Jake Epping bu soruyu “evet” diye yanıtlar.

jfk gazete

Jake, dostu Al Templeton’ın bu dünyadaki günlerinin sayılı olduğunu öğrendiğinde çok üzülür. Al, ölmeden önce sırrını Jake’e söylemeye karar vermiştir. Ancak bu sır inanılacak gibi değildir. Al, lokantasının içinde 1958’e açılan bir geçit olduğunu iddia etmektedir. Ve Jake’ten istediği şey de 1958’e gidip kendisinin tamamlayamadığı görevi devralmasıdır. Jake başta tüm bu olanlara inanmasa da Al’ın söylediğinin doğru olduğunu anlar. Lokantanın içinde gerçekten de geçmişe açılan bir kapı vardır.

Böylece Jake daha ne olduğunu bile anlayamadan kendisini 1958’de buluverir. Yapması gereken tamamen yabancısı olduğu bir dünyada beş sene geçirmek ve tarihin akışını olumlu yönde değiştirmek adına 1963’teki JFK suikastına engel olmaktır. Peki ya geçmiş? Değişmek istemekte midir? Elbette hayır. Geçmiş Al’ın tabiriyle sizi geri iter. Bir şeyi değiştirmek istediğinizde buna engel olmaya çalışır. Geçmiş değişmemek için direnmekte ve bunu yaparken de oldukça acımasız olabilmektedir. Kısacası Jake’in tehlikeli insanlarla uğraşırken bir yandan da geçmişle mücadele etmesi gerekecektir.

22.11.63-stephen-king-james-franco-jj-abrams

Romanı okuduysanız, Epping ile King arasındaki benzerlikleri fark etmişsinizdir. Edebiyat öğretmeni olan ve aynı zamanda bir roman kaleme alan 1.90’lık Epping bu yönleriyle King’e benzemektedir. King de gençlik yıllarında henüz tanınmış bir yazar değilken İngilizce öğretmenliği yapmıştır. Elbette aralarında bariz farklar vardır. Örneğin Jake, yaratıcısı King gibi alkol sorunu yaşamamıştır. Jake’in yerine, eski karısının alkol sorunu vardır. Ayrıca King’in aksine Jake, roman yazmak için değil, öğretmenlik yapmak için doğduğuna inanmaktadır. King ise İngilizce öğretmenliğini yalnızca para kazanmak zorunda olduğu için yapmıştır. Çocukluğundan beri bir yazar olmanın hayallerini kurmaktadır. Ve bu hayalini gerçekleştirdiğinde öğretmenliğe veda etmiştir.

Altın Kitaplar tarafından Zeynep Heyzen Ateş’in çevirisiyle 22.11.63 olarak dilimize kazandırılan roman; her biri heyecan, macera, aşk ve dostlukla yüklü 800 küsur sayfadan oluşmakta. Bu arada romanın hoş bir sürpriz de barındırdığını belirtelim. 22.11. 63’te, efsane olmuş başka bir King romanının sayfalarında yaşayan, sevdiğimiz ama aynı zamanda da korktuğumuz bir karakterle de karşılaşıyoruz. Elbette bu karakterin kim olduğunu size söylemeyeceğiz. En iyisi okuyup kendiniz öğrenin.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilimkurgu Kulübü emektarı. Yalnız bilimkurguyla değil, korku ve çocuk edebiyatıyla da ilgili. Stephen King'in sadık okuyucusu. Ray Bradbury'nin büyük hayranı. 80'lere ait korku filmlerinin tutkunu.