James-Doohan-Scotty kapak

James Doohan’ın Külleri Gizlice Uzaya Kaçırıldı

2005 yılında hayatını kaybeden Star Trek oyuncusu James Doohan‘ın küllerinin Uluslararası Uzay İstasyonu’na gizlice kaçırıldığı ortaya çıktı. Kaçıran kişi ise bilgisayar oyunu tasarımcısı ve girişimci Richard Garriott. James Doohan, Orijinal Star Trek dizisinde Yıldız Gemisi Atılgan’ın başmühendisi “Scotty” lakaplı Montgomery Scott rolüyle akıllara kazınmıştı.

Richard Garriott, tarihteki ilk uzay turistlerinden biri olarak 2008 senesinde 12 günlüğüne Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ziyaret etti. The Sunday Times gazetesine verdiği yeni röportajında Garriott, Doohan’ın oğlu Chris’in uzaya gitmeden önce kendisiyle bağlantıya geçtiğini ve babasının hep Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmeyi düşlediğinden bahsettiğini açıkladı.

James-Doohan-Scotty
Star Trek dizisinin Scotty’si James Doohan

Garriott, Chris’in teklifini kabul edip Doohan’ın küllerini almış; ancak zaman kısıtlamaları yüzünden yapması gerektiği gibi resmi makamlara bu konuda bilgi vermemiş. Kendi deyimiyle “tamamen gizli” görevinde Doohan’ın birkaç lamine fotoğrafını istasyona götürmeyi başarmış. Fotoğrafların içinde Doohan’ın küllerinin bir kısmı da varmış. Ayrıca fotoğraflardan birini de istasyondaki Colombus modülünün zeminindeki kaplamanın arkasına saklamayı da unutmamış. Ve bilindiği kadarıyla o fotoğraf hâlâ Uluslararası Uzay İstasyonu’nda.

“Ailesi, küllerin oraya ulaşmasından dolayı çok mutlu oldu; ancak çok uzun zamandır bunun hakkında resmen konuşamamış olmak bizi hayal kırıklığına uğrattı. Şimdi üzerinden yeterli zaman geçti ve artık konuşabiliyoruz,” diyor Garriott.

Richard Garriott

Garriot, Doohan’ın bir diğer fotoğrafını uzaya bırakırken; üçüncü fotoğrafınıysa uzaydan dönüşte oyuncunun oğluna geri vermiş. The Times gazetesine konuşan aktörün oğlu Chris Doohan, babası için göze aldığı risk sebebiyle Garriott’tan övgüyle söz etti:

“Onun yaptığı şey çok etkileyiciydi; benim ve ailem için çok şey ifade ediyor. Tabii, babam için de. Babamın üç tutkusu vardı: uzay, bilim ve trenler. Hep uzaya gitmek isterdi.”

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Bilimkurgu Filmlerinden Unutulmaz 10 Siyahi Karakter

Bilimkurgu, Amerikan pop kültürünün dayanıklı ve uzun ömürlü bir öğesi. Ütopik (ya da distopik) geleceklerin …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et