bilimkurgu kulubu

Dizi James-Doohan-Scotty kapak

Tarih: 6 Ocak 2021 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

James Doohan’ın Külleri Gizlice Uzaya Kaçırıldı

2005 yılında hayatını kaybeden Star Trek oyuncusu James Doohan‘ın küllerinin Uluslararası Uzay İstasyonu’na gizlice kaçırıldığı ortaya çıktı. Kaçıran kişi ise bilgisayar oyunu tasarımcısı ve girişimci Richard Garriott. James Doohan, Orijinal Star Trek dizisinde Yıldız Gemisi Atılgan’ın başmühendisi “Scotty” lakaplı Montgomery Scott rolüyle akıllara kazınmıştı.

Richard Garriott, tarihteki ilk uzay turistlerinden biri olarak 2008 senesinde 12 günlüğüne Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ziyaret etti. The Sunday Times gazetesine verdiği yeni röportajında Garriott, Doohan’ın oğlu Chris’in uzaya gitmeden önce kendisiyle bağlantıya geçtiğini ve babasının hep Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmeyi düşlediğinden bahsettiğini açıkladı.

James-Doohan-Scotty

Star Trek dizisinin Scotty’si James Doohan

Garriott, Chris’in teklifini kabul edip Doohan’ın küllerini almış; ancak zaman kısıtlamaları yüzünden yapması gerektiği gibi resmi makamlara bu konuda bilgi vermemiş. Kendi deyimiyle “tamamen gizli” görevinde Doohan’ın birkaç lamine fotoğrafını istasyona götürmeyi başarmış. Fotoğrafların içinde Doohan’ın küllerinin bir kısmı da varmış. Ayrıca fotoğraflardan birini de istasyondaki Colombus modülünün zeminindeki kaplamanın arkasına saklamayı da unutmamış. Ve bilindiği kadarıyla o fotoğraf hâlâ Uluslararası Uzay İstasyonu’nda.

“Ailesi, küllerin oraya ulaşmasından dolayı çok mutlu oldu; ancak çok uzun zamandır bunun hakkında resmen konuşamamış olmak bizi hayal kırıklığına uğrattı. Şimdi üzerinden yeterli zaman geçti ve artık konuşabiliyoruz,” diyor Garriott.

Richard Garriott

Garriot, Doohan’ın bir diğer fotoğrafını uzaya bırakırken; üçüncü fotoğrafınıysa uzaydan dönüşte oyuncunun oğluna geri vermiş. The Times gazetesine konuşan aktörün oğlu Chris Doohan, babası için göze aldığı risk sebebiyle Garriott’tan övgüyle söz etti:

“Onun yaptığı şey çok etkileyiciydi; benim ve ailem için çok şey ifade ediyor. Tabii, babam için de. Babamın üç tutkusu vardı: uzay, bilim ve trenler. Hep uzaya gitmek isterdi.”

Kaynak

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.