bilimkurgu kulubu

Anime

Tarih: 21 Eylül 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Getter Takımı İş Başında: Getter Robo

Ken Ishikawa ile Go Nagai tarafından yaratılan ve ilk kez 4 Nisan 1974’de yayınlanmaya başlanan Getter Robo, birleşen robotlara dayalı serilerin ilkidir ve ulaştığı başarı üzerine birçok devam serisi ve spinoff’a kaynaklık etmiştir. Bunun son örneğiyse, yayın hayatına bu sene giren Getter Devolution Manga‘sıdır. Yapımın konusu, dünyanın aniden esrarengiz bir yaratık saldırısı ile karşı karşıya kalması ile başlar. Getter Ray adlı bir kozmik ışının etkilerini keşfetmiş olan bilim insanı Dr. Saotome, ilkin bu enerjiyi kullanarak dış uzayı keşfetmek amacıyla bir prototip, ardından da bu birimi korumak için 3 modlu bir savaş birimi yaratmıştır. Fakat yaratıklar Saotome’nin araştırma tesisine saldırırlar ve bu saldırı prototipin yok olmasına sebep olur.

3 liseli genç olan Ryouma (korkusuz ve lider ruhlu biri), Hayato (soğukkanlı ve kurnaz biri) ve Musashi (kaba güç olarak güçlü ve kendini kanıtlama isteği baskın biri) hayatta kalmak için araştırma tesisine sığınınırken bu olaya şahit olurlar ve Saotome’nin kızı Michiru yerine diğer birime pilot edilirler. Birimin özelliği doğrudan pilotunun hayatta kalma içgüdülerine bağlantılı olarak çalışmasıdır ve bu sebeple 3 kafadar hiçbir pilotluk tecrübesine sahip olmaksızın ilk savaşlarından sağ çıkmayı başarır. Musashi’nin ağır yaralandığı bir dönemde, onun yerine aralarına Benkei adlı 4. bir pilot daha katılır.

getter-robo-2

Olaylar sırasında Getter Ray denen kozmik ışının maruz kaldığı yerde evrimin aşırı hızlandığını, 65 milyon yıl önce Getter Ray’e maruz kalan dinozorların da yaklaşan felaketten sağ çıkmak için yeraltına inerek robot teknolojisi yaratabilecek denli geliştiklerini öğrenirler. Dahası bu ışıma insan evrimini tetikleyen şey ile aynı kaynaktır. Getter Takımı ardarda girdikleri savaşlar sonrası dinozor ordusunu ortadan kaldırır ve dünyaya barışı getirirler. Fakat bu olaylar sırasında, içlerinden birinin pilotluk yapamadığı bir gün orada olan Michiru birleşme zamanlamasını tutturamaz ve feci şekilde can verir. Bu ise çok daha trajik olayların başlangıcı olur.

Külliyatın uç noktası olarak kabul edilebilecek birkaç denemeden birisi olan Getter Robo Armageddon: Last Day of Earth ise, Getter Robo külliyatının ilk OVA serisidir. Yapım ilkin G Gundam’dan hatırlanabilecek Yashiro Imagawa‘ya teslim edilmiş, fakat 3. OVAdan itibaren karşılıklı anlaşmazlık sonucu Jun Kawagoe’ya bırakılmıştır.

getter-robo-armageddon

Getter Robo Armageddon

Getter Robo serisinin spinoff sequel’i olan bu yapımda, Ay’daki son savaşın ve dünyanın bir kez daha kurtarılmasının ardından bir süre sonra olan olaylar hiç beklenmedik şekilde karanlık bir havaya bürünür. Getter Takımı kahramanlarından Ryouma Nagare, Getter Robo’yu yaratan bilim insanı Saotome’yi öldürmüş bir katil olarak aranmaktadır. Eski dostları Jin Hayato ve Tomoe Musashi tarafından kurtarıldığında, Saotome’nin insanlığın en önemli yaratımını (Shin Getter Dragon) inşa edebilmek ve Michiru’nun ölümüne karşı dünyayı son bir sınavdan geçirebilmek için kendi sahte ölümünü tezgahlamış olduğunu anlarlar. Dahası Saotome Getter’leri seri üretime geçirip hem insanlığın kendisine hem de rejenerasyon ve asimilasyon kabiliyetine sahip yeni ortaya çıkan bir yaratık ırkına karşı savaşa programlamıştır.

Getter Takımı tüm çabalarına rağmen bu yeni yaratıkların ilk dalgasını durduramaz. İnsan davranışlarını taklit edebilecek kadar gelişmiş yaratıklar Birleşmiş Milletler‘e sızarak yaratıklara karşı görünse de aslında insan ırkının ta kendisine karşı varolan en güçlü nükleer silahı kullanırlar ve sonun başlangıcına sebep olurlar. İnsan nüfusunun %90’dan fazlası tükenir ve kalanlar da yeraltına inmek zorunda kalır. Fakat Getter Takımı’nın 15 yıl sonra geri dönmesiyle galaktik sınırların ötesinde bir hayatta kalma savaşı başlayacaktır.

getter-robo

Imagawa’nın Getter külliyatına getirdiği karanlık ve kaotik havayı tasvip etmemesine karşın, konsept Ken Ishikawa’nın Manga’larındaki ambiansı en iyi yansıtan örnek sayılmaktadır. GAINAX‘ın son dönem serilerinden Tengen Toppa GurreN Lagann‘ın şef editörü Kazuki Nakajima’nın belirttiğine göre, Getter Robo -özellikle de Armageddon- TTGL’in en önemli ilham kaynağıdır. Kendisi aynı zamanda Ken Ishikawa’nın 2006’daki cenazesinde Getter Robo külliyatından dolayı kendisine bir saygı konuşması yapmıştır.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...