bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 23 Ekim 2019 | Yazar: Pınar Duman

0

Vakıf Dizisinin Çekimlerine Kasım Ayında Başlanıyor

Geçtiğimiz dönem Apple TV’nin, Isaac Asimov tarafından kaleme alınan ve bilimkurgu edebiyatının köşe taşları arasında gösterilen Vakıf Serisi‘ni dizileştireceğine dair haberler gündeme bomba gibi düşmüştü. Yapılan bir açıklamayla, dizinin çekimlerine 11 Kasım 2019’da başlanacağı duyuruldu. Neredeyse her bilimkurgu hayranının kitaplığını süsleyen seri, milyonlarca gezegene yayılmış Galaktik İmparatorluk’un adım adım çöküşe doğru ilerleyişini ve Hari Seldon adında bir matematikçinin bu çöküşün ardından ortaya çıkacak karanlık çağları asgari düzeye indirme çabalarını konu alıyor.

Başkahramanımız Hari Seldon, adına “psikotarih” dediği ve gelecekle ilgili olasılıkların önceden hesaplanabileceğini ileri süren kuramsal bir disiplin geliştirir. Ne var ki psikotarihin öngörülerine göre durum pek de parlak değildir. Zira Galaktik İmparatorluk’un çökeceği ve galaksiye binlerce yıl sürecek bir barbarlığın hükmedeceği ortaya çıkar. İnsanlık, bu karanlık çağlar boyunca tüm bilgi ve birikimini kaybedecek; bir karmaşa ve şiddet sarmalına bulanacaktır. Galaktik İmparatorluk’un çöküşünü engellemek için artık çok geçtir, İmparatorluk çökecektir! Tahmin edilebileceği üzere Hari Seldon, bu felakete seyirci kalamaz ve binlerce yıla yayılan dahiyane bir plan geliştirir. Artık uygarlığın yazgısı, bu planın ne kadar hatasız kurgulandığına bağlıdır…

vakif serisi

Apple TV’nin hayata geçirmekte kararlı olduğu proje, geçmiş dönemde de iki kez gündeme gelmişti. 2000’lerin başlarında Sony Pictures‘ın Vakıf’ın haklarını satın aldığı ve projeyi yönetmen Roland Emmerich‘le birlikte hayata geçirmeyi planladığı konuşulmuştu. Daha sonra Warner Bros‘un da projeyle ilgilendiği ve başına da Jonathan Nolan‘ı getirtmeyi düşündüğü açıklanmıştı. Ancak her iki girişimin de sonuca erdirilememesi yüzünden hayallerimiz başka bahara kalmıştı.

Öyle görünüyor ki şans, Gost In The Shell‘in yönetmeni Rupert Sanders’a güldü ve seriyi yönetmek için Apple ile anlaşmayı başardı. Dizinin senaryo tarafında ise Terminator: Dark Fate filminde de birlikte çalışan David Goyer (Blade Batman Begins) ve Josh Friedman (Avatar 2) ikilisinin olacağı tahmin ediliyordu, ancak Nisan ayında Josh Friedman’in projeden çekildiği açıklandı. Dizinin görüntü yönetmenliğine “I am Mother” ile ismini duyuran Steve Annis, yapım tasarımcılığına ”Locke and Key, American Gods, The Shape of Water, Suicide Squad, Shazam!“da imzası olan Rory Cheyne ve sanat yönetmenliğine ise William Chen getirildi.

hari seldon vakif

Çekimlerine gelecek ay İrlanda’da başlanacağı açıklanan dizinin, 2020-2021 döneminde 10 bölümlük bir sezonla izleyici karşısına çıkacağı sanılıyor. Üstelik bazı ünlü oyuncularla anlaşmaya varıldığı da gelen bilgiler arasında. Hatta Pushing Daisies, Halt and Catch Fire’dan tanıdığımız Lee Pace’in dönemin imparatorunu; Mad Men ve Chernobyl’den tanıdığımız Jared Harris‘in ise biricik dahimiz Hari Seldon’ı canlandıracağı çoktan konuşulmaya başlandı bile.

Anlaşılıyor ki Apple, Netflix, Amazon ve Disney gibi devlerle yarışabilmek için kesenin ağzını açmakta kararlı. Bu da Vakıf dizisine dair ileride daha pek çok sürprizle karşılaşabileceğimizi gösteriyor. Rekabet kızışsın!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Çocukken pazar akşamları Star Wars seyretmek için evden kaçan bir tip. Bence anladın sen onu.