Çocuklara Bilimkurguyu Sevdirecek 10 Anime

Bir bilimkurgu aşığısınız ve çocuğunuza da bunu aşılamak, onun ufkunu açmak istiyorsunuz. Peki ama nereden ve nasıl başlamalı? Her ebeveynin tam da ihtiyacı olan bir liste ile karşınızdayız.

Yaz mevsimini birlikte yapılacak anlamlı bir aktivite ile değerlendirmek ve çocuklar kadar izlediği şeyden keyif almak isteyenlerdenseniz sizi 10 yapımdan oluşan listemizle baş başa bırakmak isteriz.

Mirai Shounen Conan

Büyük bir manyetik silah, Dünya’nın manyetik yapısını bozar ve kıtalar parçalanmaya başlar. İnsanlık kurtulmanın bir yolunu arar; uzaya fırlatılan bir roket atmosferi geçemeden düşer. Parçalanma o kadar çabuk olmuştur ki, roket Dünya’ya geri döndüğünde iş işten çoktan geçmiştir. Rokette bulunan astronotlar düştükleri küçük bir adada yaşam mücadelesine başlar. Conan da bu şanslı insanların şansız dünyasında hayata merhaba der.

Aradan geçen yıllar her şeyin sonunu getirir, Conan büyükbabası ile adada yapayalnız kalır; küçük ama bir o kadar da büyük adadaki son çocuk odur. Avladığı büyük köpek balığını büyükbabasına göstermek için koşarken sahilde kuşların tuhaf bir biçimde bir araya toplandığını fark eder. Meraklı bir şekilde yaklaştığında ise kumların üzerinde baygın yatmakta olan Lana ile karşılaşır. Kızı uyandırmayı dener ve başarır da ama başının üzerinde taşıdığı devasa büyüklükteki köpek balığını gören zavallı Lana yeniden baygınlık geçirir. Ne olduğunun farkında olmayan Conan son hız koşarak büyükbabasına seslenir, kolundan yakaladığı gibi onu sahile, Lana’nın yanına getirir.

Indastria da, Lana’nın peşindedir. Çok geçmeden adaya gelen bir planör, Lana’yı sorar. Aldığı olumsuz cevaplar yüzünden sinirlenen Monsley (Indastria’nın komutanı) geri döneceği sırada şans eseri Lana’nın orada saklı olduğunu görür. Küçük bir çatışma sonrası büyükbaba ağır yaralanır ve Lana yakalanarak Indastria’ya geri götürülür. Büyükbabasının ölümünden sonra yalnız kalan Conan, Lana’yı kurtarmak için daha önce hiç ayrılmadığı evinden ayrılır ve büyük bir maceraya başlar.

Mirai Shounen Conan, Miyazaki’nin “Modern hayatın çökmesini ve her yeri yabani otların kaplamasını sabırsızlıkla bekliyorum.” dediği o meşhur yapımıdır ve ebedi ortağı Isao Takahata ile birlikte yönettiği dizisidir.

Dennou Coil

İnsanların kaybolduğuna dair söylentilere rağmen ortaokul öğrencisi Yuuko ‘Yasako’ Okonogi ve ailesi Daikoku Şehri’ne taşınırlar. Bu şehirde Yuuko’nun ‘Mega-baa’ lakaplı büyükannesi yaşamaktadır ve sanal dünyayla etkileşime giren yasa dışı araçlar konusunda uzmanlaşmış Megasia adında bir dükkan işletmektedir. Artırılmış gerçeklik günlük yaşamın önemli bir parçasıdır.

Mega-baa ayrıca sanal dünyanın yolsuzluğunu araştıran Yuuko’nun yaşlarındaki bir grup çocuğun resmi olmayan dedektiflik bürosuna da ev sahipliği yapar. Onların isimleri ‘Coil’dir. Coil’in eğlenceli üyesi olan Fumie Hashimoto gizemli bir virüsü kovalarken siber köpeği Densuke’yi kurtarmak Yuuko’ya kalır, böylece o da gruba dahil olur.

Coil, gizemli virüslerin ve yozlaşmanın ardındaki gerçekleri keşfedebilecek ve en önemlisi ne pahasına olursa olsun bu gerçekleri gün yüzüne çıkarabilecek midir?

Dennou Coil dünyasında karakterler, artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde yarı gerçek yarı yapay bir şehirde yaşarlar ve bu bize 2007’de ilk kez piyasaya sürülen ‘Google Glass’, 2013’te Google Glass’ın ortaya çıkmasıyla ‘akıllı gözlük’ öngörüsünü yakaladıklarını gösterir.

Tenkuu no Shiro Laputa

Kısaltılmış adı ile Laputa, Sheeta isimli küçük bir kızın esir edilme hikâyesini konu alır. Sheeta, uçan bir gemide askerler tarafından esir tutulmuşken gemi korsanların saldırısına uğrar. Sheeta bu fırsattan yararlanarak kaçmaya kalkar ancak gemiden aşağı düşer. Boynundaki gizemli taş onun hayatını kurtarır ve Pazu adında küçük bir çocuğun kollarına usulca iniş yapar.

Askerler ve korsanlar arasında sıkışıp kalan bu ikili birlikte pek çok maceraya atılır. En önemlisi de Sheeta ‘nın boynundaki kolye, Laputa adındaki gizemli bir uçan adanın yerini göstermektedir.

Pek çok yönetmenin de favori filmi olan Laputa’yı çocuğunuza görselliği için bile izletmelisiniz.

Tsuritama

Balık tutarak dünyayı kurtarmak mı?

Yuki Sanada her zaman sudan çıkmış balık gibi hissetmiştir. Sosyal açıdan garip olan bu çocuk haliyle çevresine de uyum sağlamakta zorlanır ve büyükannesi ile birlikte kasabadan kasabaya taşınır.

O ve büyükannesi şirin sahil kasabası Enoshima’ya yerleştiklerinde Yuki yeni bir başlangıç yapabilmeyi umar. Ancak okuldaki itibarı nakil öğrenci Haru’nun gelişiyle tehlikeye girer. Eksantrik Haru hemen dikkatleri üstüne çeker; çılgın bir uzaylı olduğunu iddia eder ve Yuki’nin de arkadaşı olduğunu açıklar.

Yuki’yi dünyayı okyanustaki gizemli bir tehditten kurtarmak için balıkçılık yeteneği olan Natsuki Usami ile eşleştirilir ve Haru’nun da dahil olduğu bu grup kendilerini keşfedecekleri tuhaf ve bir o kadar eğlenceli bir maceraya atılırlar.

Balık tutma hobisi olan ya da derin sulara ilgi duyan bir ebeveyn iseniz Tsuritama’yı önceliklendirebilirsiniz.

Aria the Animation

Aqua (eski adıyla Mars) gezegenindeki Neo Venezia’ya şehrinde huzur içinde yaşayanları izleyerek huzurun anlamını öğrenebileceğiniz bir anime Aria the Animation. 24. yüzyılda, insanlar daha önce yaşanmaz olan gezegeni kolonileştirmenin bir yolunu buldular. Kulağa ne kadar fütürist gelse de Neo Venezia hala rustik güzelliklerle dolu; geniş kanallardaki gondoller ana ulaşım aracıdır ve şehrin kendisi; Manhome’daki (eski adıyla Dünya olarak bilinen gezegen) Venedik’in sadık bir kopyasıdır.

Neo Venezia’nın birçok doğa harikasından hem bölge sakinleri hem de turistlerin en iyi şekilde yararlanabilmesi için gondollarda rehberli turlar düzenlenir. Bu turları düzenleyen şirketlerden biri de Aria Company’dir. Bu şirketteki acemi Undine’lerden (tur rehberlerine verilen unvan) biri de Manhome’dan gelmiş özgür ruhlu Akari Mizunashi’dir.

Diğer Undine’lerle tanışmak, turistlerin hayatlarının bir parçası olmak, Neo Venezia sakinleri ve hatta şehrin kendisi ile yakından tanışmak için Akari’ye katılın ve bu yolculuk boyunca mucizeler, hayatın gerçekliği ile ilgili birçok değerli hayat dersini de kesenize koyun.

Summer Wars

Kenji Koiso’da OZ sisteminde part-time moderatörlük yapan, matematik uzmanı sıradan bir öğrencidir.

Yine normal bir günde, arkadaşı ile işini yapan Kenji’nin yanına bir üst sınıfta okuyan Natsuki adındaki bir kız gelir. Natsuki panik içinde part-time iş için birine ihtiyacı olduğunu söyler. Bu talihli kişi Kenji olur ve Natsuki onu ailesinin, daha doğrusu tüm ailesinin toplandığı büyükannesinin evine; doğum gününe götürür. Kenji’nin görevi ise Natsuki’nin erkek arkadaşını oynamaktır.

Aile oldukça kalabalıktır ve herkesin huyu suyu birbirinden farklıdır. En önemlisi ise aile daima birbirlerine büyükanne yolu ile bağlıdır. Burada ne işi olduğunu düşünen ve şaşkınlığını hala üzerinden atamayan Kenji’ye gece bir mesaj gelir. Mesaj bir matematik algoritmasıdır. Kenji merak içinde algoritmayı çözer ve cevabını yollar. Ertesi gün ise kıyamet kopacaktır. Çünkü birisi güvenliği asla kırılamaz denilen OZ sistemini hacklemiştir ve hayat altüst olmak üzeredir. Üstelik hackleyen kişi Kenji’nin avatarını kullanmaktadır.

Sakasama no Patema

Sakasama no Patema

Yeni enerji kaynakları üretebilmek için yerçekimi üzerinde çeşitli deneyler yapılan bir gelecekte, Dünya’nın yerçekimi bozulur ve pek çok insan ‘göğe düşerek’ ortadan kaybolur ve yaşamını yitirir. Yeryüzündeki pek çok alanın yerçekimi tersine döner. Fakat küçük bir alan, tel örgülerle çevrilmiş ve despot bir yönetim sistemiyle yönetilen bir ülke yerçekimini korumuştur. Yerçekimi bozulduktan sonra, ters yerçekimi bölgelerinde de bir grup insan hayatta kalabilmiş ve yer altı tünellerinde yaşamlarına tıpkı normal bir yerçekimi varmış gibi devam etmişlerdir.

Uçsuz bucaksız bir karanlık ve olabildiğince uzanan tünellerde yaşayan insanlar mütevazı ve hoşgörü çerçevesinde konan kurallar sayesinde hayatlarını sürdürmeye çalışırken, aydınlık bir gökyüzü ve ayaklarının altında uzanan yeşil çimenlerde (şehrin içinde yürüme bantları vardır) yaşayan insanlar katı kurallar ve zorlu bir eğitim içerisinde vatandaşlık haklarını korumaya çalışmaktadırlar. Ancak koyulan bu kurallara pek inanmayan ve yasak bölgeleri araştırmayı seven Patema büyük bir gerçeği keşfeder. Kimin yer altında kimin yeryüzünde olduğu kavramı artık önemi yitirmiştir! Artık rollerin değişme zamanı gelmiştir…

Doraemon (1979)

Nobita Nobi sıradan bir dördüncü sınıf öğrencisidir. Ancak bu sıradanlık, masasının çekmecesinden mavi bir robot kedi göründüğünde değişecektir. Kendisine Doraemon adını veren bu robot, Nobita’ya yaptığı hatalar nedeniyle 22. yüzyıldaki müstakbel torunlarının yoksulluk içinde yaşadığını söyler. Gelecekleri iyiye doğru gitsin diye Doraemon’u Nobita’ya bir rehber ve akıl hocası olarak gönderdiler. Ancak Doraemon’un en kestirme yoldan öğreneceği şey; Nobita’nın tüm okuldaki en zayıf ve en tembel öğrenci olduğudur.

Doraemon’un gelecekten çeşitli makineler ve aletler bulundurduğu dört boyutlu bir cebi vardır. Ne yazık ki, bunlar genellikle Nobita için daha da fazla soruna neden olmaktadır. Doraemon, Nobita’yı değiştirme misyonunu gerçekten başarabilecek mi, yoksa Nobita nasılsa öyle mi kalacak?

Çocukların gelişimi konusunda çok güzel öğretiler de barındıran Doraemon’un ilk çıkış yılı olan 1979 resmen altın yıllardan biri olarak anime tarihindeki yerini alır. Bu nedenle 1979 yılında yayınlanan bilimkurgu dışındaki animelere de göz atmanızı öneririz.

Toki wo Kakeru Shoujo

Makoto Konno, Chiaki Mamiya ve Kousuke Tsuda… Aynı sınıfta okuyan üç yakın arkadaş… Sürekli beraber takılan ve zamanlarını çoğunlukla beyzbol oynayarak geçiren bu üç arkadaştan Makoto, kimya laboratuvarında üstüne düştüğü garip bir nesne sayesinde hayal bile edemeyeceği bir güce sahip olur; zamanda sıçrama!

Yeni keşfettiği gücü sayesinde canı ne isterse yapmaya başlayan Makoto, gücünü kullanıp geçmişini değiştirerek geleceğine yön vermeye çalışır ancak zamanla oynamanın sandığından daha tehlikeli olduğunu ve zamanın kimse için beklemediğini fark eder.

Daa! Daa! Daa!

Miyu’nun ebeveynleri NASA’da çalışmaya başlayacaktır ve Miyu’yu Bay Saionji ile bırakarak Amerika’ya doğru yola çıkarlar. Daha sonra Bay Saionji, Miyu’yu oğlu Kanata ile yalnız bırakarak Hindistan’a 1 yıllık bir yolculuğa çıkmaya karar verir.

Uzaylı bir bebek ve bakıcısının evcil hayvanı Miyu’nun bulunduğu eve çarptıklarında daha da fazla sorun Miyu’yu beklemektedir.

Yazar: Serpil Şahin

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

animasyon dizi bilimkurgu

Rotten Tomatoes’a Göre En İyi 10 Bilimkurgu Animasyonu

Bilimkurgu, animasyon kategorisinin de en üretken türlerinden biri. Yıllardır şahane diziler ekranlarda boy gösterirken aralarından …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et