star-wars-kilavuzu

Yeni Başlayanlar İçin Star Wars Kılavuzu

George Lucas’un Star Wars destanı galaksinin en kapsamlı hikayesi olabilir. Hikaye 1977’deki ilk bölümünden başlayarak bugüne dek ciddi bir hayran kitlesi ile yoluna devam etmeyi başardı. Hatta öyle ki, bazı ailelerde Star Wars hayranlığı babadan oğula aktarılan bir gelenek haline geldi. Star Wars hakkında çok şey söylendi, eleştirenler oldu. Ama ne olursa olsun bu uzay destanı ya da masalı, kuşaktan kuşağa aktarılmaya ve anlatılmaya devam ediliyor. İnsanlar ona olan ilgilerini hiç bir zaman kaybetmediler. O halde özellikle de yeni başlayanlar için, ilk bölüm olan Yeni Bir Umut‘tan son çekilen Güç Uyanıyor‘a değin çekilen bölümlerin öykülerine şöyle bir göz atmakta fayda var.

Star Wars Bölüm IV: Yeni Bir Umut (A New Hope)

a-new-hope

Yeni Bir Umut, Star Wars’ın gerçek başlangıç filmidir. Filmle ilgili bildiğimiz ve sevdiğimiz her şey bu bölümde yer almakta.

Film, huzursuz bir ergen olan Luke Skywalker‘in öyküsünü anlatıyor. Uzak Tatooine gezegeninde yaşayan ve yeni maceralara atılmak için can atan bir genç olan Luke, C-3PO ve R2-D2 kodlu iki robotu satın almasıyla beklediği fırsatı elde ediyor. R2-D2 adlı dronun hafızasında, Prenses Leia adlı bir güzelden gelen holografik yardım çağrısı kayıtlıdır. Obi Wan Kenobi adlı kulağı kesik bir jedi şövalyesi ve Han Solo adlı bitirim bir kaçakçı da bu maceraya dahil oluyorlar. Ben Kenobi, zamanında Luke’un babasını da eğiten adamdır. Han Solo’nun ekürisi ise Chewbacca adında tüylü bir devdir.

Luke, Prenses Leia’yı kurtarmak için galaksiye hükmeden İmparatorluk ve onun dehşet saçan lideri Darth Vader ile yüzleşmek zorunda kalacaktır. Bu amaçla gezegen yok edici korkunç bir silah olan Ölüm Yıldızı‘nı patlatması gerekse bile…

Oyuncular: Mark Hamill, Carrie Fisher, Harrison Ford, Anthony Daniels, Kenny Baker, Peter Cushing, Peter Mayhew, James Earl Jones, ve Alec Guinness

İlginç Bilgiler: Orjinal senaryoda R2-D2 bayağı küfürbazmış. Sonradan onun diyalogları filmden kesilmiş ama tepkileri kalmış. Yani, ıslık ve vızıltılar eşliğinde sallanan robot, aslında o anda küfür ediyormuş.

Mark Hamill ve Harrison Ford’un Alec Guinness’e büyük saygıları varmış. Efsanevi oyuncu setteyken uslu durup, profesyonelce davranıyorlar, o yokken ise ortalığı birbirine katıyorlarmış.

Star Wars Bölüm V: İmparator (Empire Strikes Back)

The Empire Strikes Back

Ölüm Yıldızı’nın yok edilmesinden 3 yıl sonra, Darth Vader ve İmparator intikam için harekete geçerler. Bütün galaksiyi kapsayan bir arama başlatılır. Amaç, Luke Skywalker ve asi birliğinin yerini tespit etmektir. Buzlarla kaplı gezegen Hoth‘da ölümden dönen Luke, R2-D2’yu yanına alarak Dagobah sistemine hareket eder ve orada jedi ustası Yoda‘dan ders almaya başlar.

Hoth’da Luke’dan ayrılan Han, Leie, Chewbacca ve C-3PO İmparator tarafından takip edilirler. Kaçışları sırasında bir asteroid kuşağından geçerek kelle avcılarının elinden kurtulur ve Bulut Şehri‘ne sığınırlar.

Diğer Star Wars filmlerine göre çok daha karanlık bir atmosfere sahip olan İmparator, gerçekçi karakterleri ve Luke ile Darth Vader arasındaki efsanevi ışın kılıcı düellosu ile pek çok  Star Wars hayranının göz bebeği haline gelmiştir.

Oyuncular: Mark Hamill, Carrie Fisher, Harrison Ford, Anthony Daniels, Kenny Baker, Billy Dee Williams, Frank Oz, Peter Mayhew, James Earl Jones, ve Alec Guinness

İlginç Bilgiler: Bir sahnenin çekimi sırasında yönetmeni memnun etmek için zavallı Mark Hamill başını Yoda’nın kulübesinin tavanına tam 16 altı kere çarpmak zorunda kalmıştır.

Luke’un kuvveti kullanarak ışın kılıcını kendine çekmesi sahnesi, aslında Luke’un kılıcı fırlatması ve bu çekimin tersten oynatılması ile başarılmış.

Star Wars Bölüm VI: Jedi’nin Dönüşü (Return Of The Jedi)

Return of the Jedi

Serinin orjinal üçlemesinin finali hayranlarına göre bazı hatalar içermekte. İmparator filminin finalindeki düellodan sağ kurtulmayı başaran Luke, Leia ve Han Solo’yu suç çetesi lideri Jabba the Hutt‘un elinden kurtarmak için bir plan yapar. Han’ın kurtuluşunun ardından asiler imparatorun yeni bir Ölüm Yıldızı inşa etmekte olduğunu haber alırlar. Hem Ölüm Yıldızı’nı yok etmek hem de Darth Vader ve onun aynı zamanda bir jedi ustası olan efendisi İmparator Palpatine’i yenmek için kahramanlarımız ormanla kaplı uydu Endor‘a gelerek burada ölüm yıldızını koruyan kalkanları yok ederler. Bu sayede asilerin tarafına geçmiş olan Bulut Şehri’nin yöneticisi Lando Calrissian‘ın komutasındaki kuvvetler Ölüm Yıldızı’na uzaydan saldırabilecektir. Luke, önceki bölümlerde kendisi ve Leia’nın gerçekte Darth Vader’in çocukları olduklarını öğrenmiştir. Bu nedenle tereddüt içindedir. Babasını iyi tarafa döndürmeyi deneyecektir. Bunun için onunla karşılaşması gerektiğinin farkındadır. Bu karşılaşma sırasında baba ile oğul arasındaki meşhur duygusal sahne gerçekleşecektir.

Oyuncular: Mark Hamill, Carrie Fisher, Harrison Ford, Anthony Daniels, Kenny Baker, Billy Dee Williams, Frank Oz, Peter Mayhew, James Earl Jones, Ian McDiarmid ve Alec Guinness

İlginç Bilgiler: Çekim ekibinin basına bilgi sızdırma ihtimaline karşı çekimler sırasında sahte senaryolar kullanılmıştır. Bu sahte senaryolardan birinde asi kuvvetlerinin son umudu olan Lando bir Jedi sövalyesine dönüşüyor.

Star Wars Bölüm I: Gizli Tehlike (The Phantom Menace)

The Phantom Menace

Bir çok hayrana göre serinin en kötü filmi. Buna karşın, her ne kadar orijinal üçlünün şanına ulaşamasalar da seri öncesi olayları ele alan ve sonradan çekilen üçlemenin de kendine göre artıları yok değil.

Bu bölümde Yeni Bir Umut‘tan 32 yıl öncesine gidiyoruz. Anakin Skywalker, Darth Vader’liğe giden yolda ilk adımlarını atmak üzere olan minik bir köledir. Jedi Ustası Qui-Gon Jin ve çırağı Obi Wan Kenobi, Kraliçe Amidala‘yı korumakla görevlendirilmişlerdir. Kraliçe, Sith lordu Darth Sidious tarafından öldürülmek üzere aranmaktadır. Qui-Gon Jin, bir yandan Sidious’un çırağı Darth Maul ile dövüşürken, bir yandan da damarlarında yüksek oranda güç bulunduğu anlaşılan Anakin Skywalker’la ilgilenmek zorunda kalır.

Oyuncular: Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd, Ian McDiarmid, Anthony Daniels, Kenny Baker, Pernilla August ve Frank Oz

İlginç Bilgiler: Çekimlerde Ewan McGregor dövüş sahneleri sırasında ağzıyla ışın kılıcı sesleri çıkarmayı huy edinmiş. Tabi, bu sesler montajda çıkarılmış.

Filmin son yazılarının ardından Darth Vader’in meşhur nefes alışı açıkça duyulmakta. Bu da gelecek bölümlerde neler olacağına dair ipucu sağlamaktadır.

Star Wars Bölüm II: Klon Savaşları (The Attack Of The Clones)

Attack of the Clones

The Phantom Menace’dan on yıl sonra Jedi Ustası Obi Wan ve yeni çırağı Anakin Skywalker, ayrılıkçıların lideri Jedi Kont Dooku ile dövüşmek zorunda kalıyorlar. Kont’un amacı galakside bir iç savaş çıkarmaktır. Bütün bunlar olurken, Anakin ve Senatör Amidala birbirlerine aşık olurlar. Senatörün yaşamı tehdit altındadır ve bu arada, iki aşık ilişkilerini sır olarak saklamak zorundadırlar. Obi Wan, Galaktik Cumhuriyet‘in bütünlüğüne yönelik yeni bir tehdidi ortaya çıkarmak için araştırma yaparken, Anakin ve Padmae de barışı korumak için çabalarlar.

Oyuncular: Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Christopher Lee, Temuera Morrison, Anthony Daniels, Kenny Baker, ve Frank Oz

İlginç Bilgiler: Mace Windu karakterini canlandıran Samuel L. Jackson,  filmde kullanılan ışın kılıcının üstüne “bad mother-fucker” yazdırmış. (Samuel’in Pulp Fiction’da canlandırdığı unutulmaz karakterin cüzdanında da aynı ifade yer alıyordu.)

Star Wars Bölüm III: Sith’in İntikamı (Revenge Of The Sith)

Revenge of the Sith

Sonradan çekilen ve öykünün ilk bölümünü anlatan üçlemenin bu son filminde Obi Wan, Anakin ve Padmae klon savaşlarının ortasında galaksinin dört bir yanına yayılmış olan jedi şövalyeleriyle birlikte ayrılıkçılara karşı savaşıyorlar. Kont Dooku’nun Anakin tarafından öldürülmesinin ardından, Obi Wan General Grievous‘u durdurmak için gönderilir. Bu arada Anakin, Şansölye Palpatine ile yakınlaşmaktadır. Gerçekte ise Palpatine, Darth Sidious’un ta kendisidir. Palpatine, Anakin’i karanlık tarafa çekmek istemektedir. Bu amaçla Padme ve doğmamış bebeklerinin güvenliğini sağlayacağına dair söz verir. Bunun sonucu olarak Anakin, jedi düzenine sırt çevirerek onların bir düşmanı haline gelir. Obi Wan ile son kez bir düelloda karşılaşması gerekecektir. Kavga, son tahlilde Anakin’in Darth Vader’e dönüşmesi ile sonuçlanır. Sith’in İntikamı, bir çok hayran tarafından ikinci üçlemenin en iyi filmi kabul edilir.

Oyuncular: Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Christopher Lee, Anthony Daniels, Kenny Baker ve Frank Oz

İlginç Bilgiler: Ewan McGregor ve Hayden Christensen, ışın kılıcı sahnelerinin hakkını verebilmek için aylar süren dövüş eğitiminden geçmişlerdir.

Son düellonun gerçekleştiği Volkanik Mustafar gezegeni aslında George Lucas’ın zihnindeki cehennem tasarımıdır.

Star Wars Bölüm VI: Güç Uyanıyor (The Force Awakens)

The Force Awakens

Güç Uyanıyor bir çok hayran tarafından en iyiler listesinin başına alındı bile. J.J. Abrams‘ın yönetimindeki filmin başarısı ile gelecek yıllarda yeni bölümlerin çekilmesini şimdiden garantilenmiş durumda.

Jedi’nin Dönüşü‘nünde anlatılan olayların ardından otuz yıl geçmiştir. Luke Skywalker ortadan kaybolmuş, General Leia tarafından komuta edilen asilerin en iyi pilotu Poe Dameron, koordinatları bulmak üzere Jakku gezegenine gönderilmiştir.

İyiden iyiye güçlenmiş olan İmparator, Luke tarafından eğitilmiş olan hain Sith Lordu Kylo Ren‘i, Dameron’u ele geçirmek üzere yollamıştır. İlk Düzen’den kaçan fırtına savaşçısı Finn, Jakku’da hurdacılık yaparak geçimini sağlayan Rey, Han Solo, Leia Organa ve Asi Birliği, hep birlikte Galaktik İmparatorluk soyundan gelme Kylo Ren ve İlk Düzen ile savaşarak Luke Skywalker’ı bulmaya çalışıyorlar.

Oyuncular: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Peter Mayhew ve Max von Sydow

İlginç Bilgiler: Filmde “Sen Han Solo musun?” sorusuna Harrison Ford’un verdiği “Eskiden öyleydim” şeklindeki yanıtı, oyuncunun yıllar boyunca hayranlarına verdiği yanıttır.

Filmde ilk kez jedi olmayan bir karakter jenerikte en başta çıkıyor. Tabii ki Harrison Ford.

Kaynak: Omni

Yazar: Sinan İpek

Yazar, çizer, düşünür, öğrenir ve öğretmeye çalışır. Temel ilgi alanı Bilimkurgu yazarlığıdır. Bunun dışında Matematik, bilim, teknoloji, Astronomi, Fizik, Suluboya Resim, sanat, Edebiyat gibi konulara ilgisi vardır. Ara sıra sentezlediklerini yazı halinde evrene yollar. ODTÜ Matematik Bölümü mezunudur ve aşağıdaki başarılarıyla gurur duyar:TBD Bilimkurgu Öykü yarışmasında iki kez birincilik, 2. Engelliler Öykü yarışmasında birincilik, Ya Sonra Öykü Yarışması'nda finalist, Mimarlık Öyküleri Yarışması'nda finalist, 44. Antalya Altın Portakal Belgesel Film Yarışmasında finalist. Ithaki yayınları Pangea serisinin 5. üyesi "Beyin Kırıcı" adlı bir romanı var.

İlginizi Çekebilir

Star Wars The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars (Film)

2008 yapımı Star Wars: The Clone Wars, Jedi Şövalyeleri Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker‘ın Count …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et