Satlık Gezegen | Ruhşen Doğan Nar (Kısa Öykü)

Mavi ışınlanma kabininden çıktığında Lütfi’nin başı azıcık dönüyordu. O güne kadar belki binlerce kez ışınlanmıştı; ama bir türlü bedeni şu ışınlanma olayına alışamamıştı. Kabinden dışarı adımını atar atmaz ellerini yukarı açtı ve “Yarabbi çok şükür,” dedi. Elini yüzüne sürdü. Ne de olsa ışınlanma sırasında kaza olabilir ve kendini evrenin dört bir köşesine dağılmış halde bulabilirdi. Işınlanmalarda kaza riski dokuz yüz elli milyar ışınlanmada birdi; gerçi Türkiye’de bu risk bir milyarda bire kadar yükseliyordu. Fıtrat denilip geçiliyordu.

Lütfi ışınlanmadan önce kapattığı cep telefonunu tekrar açtı. Arkadaşı Mehmet’ten bir mesaj gelmişti: “Abi, şu fotoğrafa bak, tam senlik.” Yazının altında bir fotoğraf vardı. Fotoğrafı görür görmez gülmeye başladı. Mehmet doğru söylemişti, fotoğraf tam onluktu.

İşte o an epey bir süredir aklında olan şeyi yaptı: Türk Dil Kurumu’na bir e-posta yazdı:

“Türk Dil Kurumu’na,

Adım Lütfi Çatılmaz, vatandaşlık numaram 19899829389. Gezegenler arası taşımacılık yapıyorum. Büyük Teknoloji Devrimi’nden önce de ülkemizde kamyon şoförlüğü yapmaktaydım. Bunu şu sebepten söylüyorum: Hem ülkemizin hem de Güneş Sistemimizin her karışını görmüş biriyim.

Her yerde on binlerce “satılık” tabelası görmüş biriyim. Ülkemizin dört bir köşesinde de, uzayın derinliklerindeki küçüklü büyüklü gezegenlerde de. Gördüğüm yüz tabeladan sadece bir veya ikisinde “Satılık” yazar; gerisinde “Satlık” yazmaktadır.

Size sormaktayım: Satılık mı doğrudur, yoksa Satlık mı?

Bana kalırsa, Satlık doğrudur; çünkü dil halkın dilidir ve halk ne derse doğru olan odur. Siz istediğiniz kadar hayır o yanlıştır deyin, son kararı veren halktır. Bana kalırsa, doğru olan “Satlık”tır ve Türk Dil Kurumu yıllardır yanlışı doğru olarak göstermeye çalışmaktadır.

Size soruyorum: Daha ne zamana kadar Satılık inadınıza devam edeceksiniz?

Gelin, halka kulak verin, halkın karşısında değil arkasında olun. Gelin, halkla beraber olun!

Bu e-postayla birlikte size arkadaşımın çektiği bir fotoğrafı gönderiyorum. Fotoğraf, Güneş Sistemi’nin 72. Bölgesinden. Bir küçük gezegenin üstüne yansıtılmış devasa bir reklam hologramı ve hologramda ne yazıyor, dikkat edin: “Satlık Gezegen”

Sanırım, her şeyi bu fotoğraf çok iyi anlatıyor. Gelin, inadınızdan vazgeçin.

Saygılarımla, sevgilerimle

Lütfi Çatılmaz”

Lütfi e-postayı gönderdikten sonra e-postada yazdıklarını üşenmeyip bütün sosyal ağ hesaplarında paylaştı. Kısa sürede yazısı binlerce beğeni aldı, yüzlerce kez paylaşıldı.

Ama Türk Dil Kurumu’ndan herhangi bir cevap alamadı.

Satlık, Satılık olmaya devam etti.

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

insan oyku

Sürünün Oğlu Torak | Sadık Efe Sarıtunalı (Kısa Öykü)

Biz insandık ama onlar değildi. Kocakarımız henüz çocukken göğün yarıldığını, bu dünyanın ötesinden metal adamların …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin