bilimkurgu kulubu

Film İncelemeleri total recall

Tarih: 19 Haziran 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Total Recall Hakkında Bilmediğiniz 15 Gerçek

2012 tarihli yeni versiyonu akıllarda yer etmemiş olabilir, fakat hafızalara kazınan ve çeyrek asır evvel beyazperdede izleyicilerle buluşan efsanevi 1990 yapımı Total Recall (Gerçeğe Çağrı) bilimkurgunun görkemli tarihinde kendine eşsiz bir yer edinmeyi başarmıştır. Filmi yakın zamanda tekrar izlemiş olsanız bile, Arnold Schwarzenegger’in modern klasiği hakkında bilmedikleriniz olabilir.

1. Film 10 yılı aşkın bir süre boyunca yapım aşamasında kaldı

total recall

1976 yılında henüz çaylak birer senarist olan Ronald Shusett ve Dan O’Bannon güçlerini birleştirerek, Philip K. Dick’in We can Remember it for You Wholesale isimli kısa öyküsünü uyarlamak amacıyla işe koyuldular. Aynı yıl içinde eserin telif haklarını satın alan senaristler beyazperdeye giden yolda pek çok engelle karştılar. Öyküyü film olarak kurgulamanın zorluğu, senarist iki arkadaşı Philip K. Dick’in öyküsüne uzun bir ara verip başka bir projeye odaklanmaya mecbur kıldı. Senaryo zaman içinde 40’tan fazla revizyon geçirmiştir.

2. Total Recall yüzünden The Fly çekilmeyebilirdi

total recall

Shusett ve O’Bannon’un senaryosu, yapımcı Dino De Laurentiis tarafından kabul aldıktan sonra sıra doğru yönetmeni bulmaya geldi ve bu zorlu seçimde çeşitli aksilikler yaşandı. David Cronenberg proje için uygun görülüp film için seçilen ilk yönetmen oldu. Cronenberg da, The Fly filmi için gelen teklifi geri çevirerek Total Recall için son kararını verdi. The Fly filmine ise dönemin ticari yönetmenlerinden Robert Bierman talip oldu. Ancak Philip K. Dick uyarlaması için 1 yıl çalıştıktan sonra Cronenberg yapımcılarla yollarını ayırıp bayrağı Bruce Beresford’a devretti. Cronenberg ilginç bir şekilde, yaşadığı kişisel trajedi yüzünden yapımdan ayrılan Bierman’dan boşalan The Fly filminin yönetmen koltuğuna oturmaya karar verdi. The Fly filmi Cronenberg’in imzasını attığı kült filmlerden biri olacaktı. (Total Recall gerçek anlamda yapım aşamasına girdiğinde Beresford da ayrılmıştır.)

3. Cronenberg’in versiyonu öyküye aşırı bağlı bulunmuştur

philip k dick

Bir takım yaratıcı farklılıklardan ötürü Cronenberg tekrar Total Recall gemisine dönmeye karar verdi. Yönetmen, projeye Dick’in orijinal eserine vefa gösterecek şekilde yaklaşsa da yapımcılar ondan farklı düşünerek, Cronenberg’in Raiders of the Lost Ark Go to Mars şeklinde ifade ettiği bir vizyonla ortaya çıktılar. 2003 yılında Wired’da yayınlanan bir röportajda yapımcı senaristlerle şöyle bir diyaloğa girer:

Ne yaptığını biliyor musun? Philip K. Dick versiyonunu yaptın. Zaten yapmamız gereken de bu değil miydi?

4. Son versiyonda Cronenberg’e ait bazı sahneler de yer almıştır

total recall

Proje, her ne kadar Cronenberg’in gidişinden sonra farklı bir hal almış olsa da kendisine ait birkaç yaratıcı unsur, sinema salonlarına ulaşan Total Recall versiyonunda yer almayı başarmıştır. Bunlardan en önemlisi belki de filmin en akılda kalıcı unsurlarından biri olan Marslı mutant topluluğu ve onun ana karakteri Kuato’dur.

5. Quaid/Hauser karakteri genel olarak değiştirilmiştir

Yapımcı De Laurentiis’in, filmin kahramanı Douglas Quaid’e yönelik vizyonu (asıl ismi “Quail” Carl Hauser) Philip K. Dick’in öyküsüyle daha uyumludur: Daha heyecanlı bir hayat düşleyen beyaz yaka plaza çalışanı. Bu karakter yapısıyla ilk oyuncu tercihi Richard Dreyfuss olmuştu ancak zamanla karakterin daha maço kurgulanmasıyla, William Hurt ve Patrick Swayze gibi farklı öneriler de ortaya çıktı.

6. Schwarzenegger, aşırı erkeksi bulunduğu için başta reddedilmişti

total recall

Quaid karakterinin hayallerde giderek artan erkeklik imajına rağmen, De Laurentiis’in orijinal karakterden uzaklaşabileceği bir sınır vardı. De Laurentiis, bu rol için Schwarzenegger’in söz konusu bile olamayacağını, ünlü oyuncu rolle ilgilendiğini belirttikten sonra da ifade etmiş ve onu geri çevirmiştir.

7. Schwarzenegger, Quaid rolünü alabilmek için filmin haklarını başka bir şirketin satın almasını sağladı

total-recall

De Laurentiis’in yapımcı şirketi De Laurentiis Entertainment Group’un iflas etmesini fırsat bilen Schwarzenegger, Red Heat filminde birlikte çalıştığı Carolco Pictures firmasını Total Recall’un tüm haklarını satın alması konusunda ikna etti.

8. Schwarzengger yapım üzerinde fazlaca yetkiye sahip oldu

total recall

Bu şirket devrinde, Quaid rolü Schwarzengger’in tek kazanımı değildi. Schwarzenegger filmin yönetmenini de kendi seçti ve Robocop’un büyük bir hayranı olarak, bu seçimini Paul Verhoeven’dan yana kullandı. Kendisi de filmin senaryo, yapım ve dağıtım gibi tüm aşamalarında son derece geniş yetkiye sahip oldu. Bunlarla birlikte Schwarzenegger, filmi iyi temsil eden bir trailer dahil olmak üzere, herkes Total Recall adını duyana kadar pazarlama faaliyetlerine yatırım yapma konusunda yapımcı şirketi ikna etmeyi başardı.

9. Filmin orijinali “X” reytingi almıştır

total recall

İlk etapta ciddi grafik şiddet ve kan içeren Total Recall filmi ABD sinemasının “X” ratingi verilen son filmlerinden biriydi. Filmin malum sahneleri, son yapım aşamasında ticari olarak ana akım sinemaya daha uygun görülen “R” reytingini alabilmek amacıyla yumuşatılmıştır.

10. Filmde kullanılan fütüristik araçlar aslında Meksika’nın toplu taşıma araçlarıdır

total recall

Filmden akıllara kazınan bir sahnede Schwarzenegger’in karakteri, kendisini kovalayanlardan fütüristik bir tren istasyonunun içinden geçerek kaçıyor. Filmin geçtiği 2084 yılı ile uyumlu olsa da, aslında bu sahnede kullanılan istasyon ve araçlar Meksiko City toplu taşıma sistemine aittir. Araçlara ultramodern görünümü kazandırmak için gümüş boya ve televizyon ekranları gibi ufak tefek rötuşlar ve eklemeler yapılmıştır. Dekorun kolayca zamanına uydurulabilmiş olması ilginçtir.

11. Total Recall eski tip özel efektlerden yeni teknoloji efektlere geçişi başlatan filmdir

total recall

1990 yapımı film, minyatür efektleri yoğun bir şekilde kullanan son filmlerden ve bilgisayar destekli görüntüleri (CGI) uygulayan ilk filmlerden biri olma ünvanını taşır. Total Recall’un eski teknoloji ürünü Mars sahnelerinin bir kısmı, minyatür ölçeklerdeki setlerde çekilmiş sahnelerin projeksiyonuyla oluşturulmuştur. Bilgisayar destekli yeni teknoloji ise bir geçiş noktasında, Schwarzenegger’in X-ray cihazındaki görüntüsünde kullanılmıştır. Total Recall’u takip eden yıllarda, CGI teknolojisi Hollywood sinemasında egemen özel efekt türü haline gelecek ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel yöntemler ise tamamen terk edilecektir.

12. Marslı muhafızlar gerçek Amerikan askerleridir

total recall

Filmin Mars sahnelerinde muhafız olarak rol alan tüm oyuncular Amerikan deniz kuvvetleri personelidir.

13. Sette bulunan neredeyse herkes hastalanmış veya yaralanmıştır

total recall

Yapım esnasında oyuncu kadrosu ve prodüksiyondan pek çok kişi hastaneye kaldırıldı. Önce yemek firmasının hatası yüzünden tüm set gıda zehirlenmesi geçirdi. Sadece özel yemek yiyen Schwarzenegger ve fanatik derecede sağlıklı yemek bilincine sahip olan Shusett zehirlenmeden etkilenmedi. Paul Verhoeven ise hastalığına rağmen yönetmenliğe devam edebilmek için düzenli ilaç kullandı ve yakınında her an hazır bir ambülans bulundurdu. Sonra yardımcı yapımcı Eliott Schick de Meksiko City’nin dayanılmaz hava kirliliğinden etkilenerek feci biçimde hastalandı. Bir de tahmin edilebileceği üzere, sayısız aksiyon sahnesi boyunca yumruk sallayan Schwarzenegger pek çok kez elini incitmiş, hatta birinde parmağını kırmıştır.

14. Total Recall, muhtemelen çekildiği zamana kadarki en pahalı filmdi

total recall

Total Recall filminin bütçesine dair hesaplar her ne kadar kesin olmasa da, filmin toplam maliyetinin 65 milyon Amerikan doları civarında olduğu bilinmektedir. Bu rakamla Total Recall, 1990 yılına kadar üretilen en pahalı filmler listesine girmeyi başarmıştır.

15. Film bir Oscar kazanmıştır

total recall

63. Oscar Ödüllerinde Görsel Efekt dalında özel başarı ödülüne layık görülen Total Recall, o dönemde ödül kazanan ilk ve tek Philip K. Dick uyarlaması olmuştur. Total Recall aynı zamanda bu alanda ödül alan son aksiyon filmidir. Kendisinden 5 yıl sonra yapımı tamamlanan Toy Story ise bilgisayar destekli animasyon alanındaki ilerlemeleriyle yeni bir çağı başlatmıştır.

Hazırlayan: Cenk Tan | Kaynak: Mental Floss

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...