bilimkurgu kulubu

Film Listeleri Spaceballs

Tarih: 16 Eylül 2019 | Yazar: Ahmet Boyraz

0

Uzayda Geçen 10 Komik Bilimkurgu Filmi

Uzay macerası filmleri genellikle uzak uzay yolculuğu, uzaylı karşılaşmaları ve galaksiler arası savaşları içeren ciddi durumları gösterir, ancak temanın alt türü bilim tarihinin en komik anlarını da üretebilir. Hem bilimkurgu hem de komedi filmi seviyorsanız bu listedeki filmleri mutlaka izlemelisiniz.

Hikayesi ve komikliği ile büyük beğeni gören ve birçok ödülü silip süpüren uzay filmlerini sizler için derledik. İşte uzayda geçen 10 komik bilimkurgu filmi…

Dark Star (Karanlık Yıldız, 1974)

Uzay

Dark Star, John Carpenter’ın yönettiği ve Dan O’Bannon ile birlikte yazdığı 1974 yapımlı bir bilimkurgu komedi filmi. 60.000 dolarlık bütçeyle çekilen filmin konusu ise kısaca şöyle: Dört kişilik bir mürettebattan oluşan ve adı Dark Star olan uzay gemisinin görevi, yaşam formlarının olduğu gezegenleri araştırıp ileride Dünya için bir tehlike oluşturup oluşturmayacağıdır. Eğer keşfedilen gezegenlerin ileride Dünya için bir tehlike arz edeceği kanısına varılırsa mürettebat bu gezegenleri yok etmekle görevlidir.

IMDB puanı 6.5 olan film, En İyi Özel Efektler dalında bir ödül kazanırken Hugo ve Nebula Ödüllerinde de aday olmaya hak kazanmıştır.

Flash Gordon (Fezada Çarpışanlar, 1980)

Uzay

Yönetmenliğini Mike Hodges’ın üstlendiği 1980 yapımı Flash Gordon (Fezada Çarpışanlar), bir futbolcu ve arkadaşlarının Mongo gezegenine yolculuk etmesini ve daha sonra kendilerini Dünya’yı kurtarmak için Miran tiranlığına karşı savaşırken bulmalarını anlatır.

Kostümleri ve renk seçimleriyle seyir zevki yüksek olan filme ayrılan bütçe 35 milyon dolarken, elde edilen hasılat ise 27 milyon dolarda kaldı. Ayrıca film, Howard Blake‘in orkestra bölümlerinin yanı sıra, Rock grubu Queen tarafından bestelenen, icra edilen ve üretilen film müzikleriyle de dikkat çekiyor.

Explorers (Genç Astronotlar, 1985)

Uzay

Başrolü üç küçük çocuğun paylaştığı bu filmde her şey aklını uzaylılara takmış bir çocuk olan Ben Crandall’ın (Ethan Hawke) rüyasında gördüğü devre levhasını gerçekleştirmeye çalışmasıyla başlar. Ben Crandall’a iki arkadaşı Wolfgang ve Darren de yardım edecektir. Üç arkadaş, ev laboratuvarlarında ThunderRoad / Gök Gürültüsü Yolu adını verdikleri gemiyi yapıp yola koyulurlar. Hedefleri, Ben’in bulmayı umut ettiği uzaylılardır. Ama acaba onlar da Ben’in düşündüğü gibi midir?

1985 yapımı Explorers, hem sıcak ve eğlenceli bir aile filmi hem de çiklet çiğneyen köpek, konuşan fare ve Wolfgang’in tuhaf ailesi gibi komedi içeren unsurlara sahip.

Star Trek IV: The Voyage Home (Uzay Yolu IV: Eve Yolculuk, 1986)

Uzay

Star Trek filmleri genel olarak komedi kategorisinde değerlendirilmiyor olsa da, ‘The Voyage Home’ filminin tamamen kendine özgü bir mizahı var. Sürgünde olan Kirk ve tayfası, Genesis gezegeninde yaşananlarla ilgili olarak yargılanmak için Dünya’ya dönmeye karar verirler. Ele geçirdikleri Klingon uzay gemisi ile güneş sistemine girdiklerinde Dünya’ya yaklaşmamalarını söyleyen bir uyarıyla karşılaşırlar. Bu uyarı sonucu yolları 1986’nın San Fransisco’suna düşen mürettebatın yeni görevi artık bir balina bulmaktır.

26 Kasım 1986’da vizyona giren film, mizahı ve sıra dışı hikayesiyle eleştirmen ve hayranlardan tam not aldı.

Spaceballs (Uzay Topları, 1987)

Uzay

Tüm zamanların en büyük komedilerinden biri olan Spaceballs filmini Star Wars‘ın basit bir parodisi olarak değerlendirebiliriz. Mel Brooks‘un yönettiği film, Maymunlar Cehennemi, Alien ve Star Trek dahil olmak üzere yapılan tüm uzay filmleriyle dalga geçiyor adeta.

Absürtlüğü hat safhada olan bu filmde, Lone Starr ve onun yardımcısı yarı insan yarı köpek Barf, Prenses Vespa’yı kötü Dark Helmet’in elinden kurtarmak için zamanla yarışıyor.

Galaxy Quest (Galaksi Savaşçıları, 1999)

Uzay

Eski bir bilimkurgu dizisinin oyuncuları olan ekibimiz, kendilerinden istenen yardımı yeni bir iş teklifi sanarak kabul eder. Oysa yardım talep edenler, saldırıya uğramış uzaylı bir türün gerçek temsilcileridir. Artık ekip için geri dönüşü olmayan bir ölüm kalım savaşı başlamıştır.

Yönetmenliğini Dean Parisot‘ın yaptığı ve David Howard ve Robert Gordon tarafından yazılan filmin kadrosunda Tim Allen, Sigourney Weaver, Alan Rickman ve Sam Rockwell gibi isimler yer alıyor.

The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (Otostopçunun Galaksi Rehberi, 2005)

Uzay

Douglas Adams‘ın aynı adlı romanından uyarlanan film, İngiliz yazarın tuhaf ama çok komik mizahını yansıtan bir uzay macerası. Sabah şiddetli bir baş ağrısıyla uyanan Arthur, üzerinden otoyol geçeceği için kendisinden habersiz istimlak edilen evi yıkılmasın diye kendisini iş makinelerinin önüne atar. Ancak Arthur dahil kimsenin bilmediği şey ise Dünya’nın galaksiler arası bir otoyol inşaatının ortasında olduğudur.

İlk başlarda radyo oyunu olarak yazılan ve daha sonra kendinden çokça söz ettiren Otostopçunun Galaksi Rehberi, filmdeki çarpıcı görsel efektleri ve yenilikçi karakterleriyle benzersiz bir eğlence deneyimi sunuyor.

2001: A Space Travesty (2001: Uzay Kaçıkları, 2000)

Başrolünde absürt komedi filmlerinin taçsız kralı Leslie Nielsen’ı barındıran 2001: A Space Travesty, hemen her türlü bilimkurgu klişesiyle dolu bir Allan A. Goldstein filmi. Amerika Birleşik Devletleri başkanı Bill Clinton’ın Ay’da rehin tutulduğuna ve yerine bir klonunun yerleştirildiğine dair raporlar alan Amerikan polis teşkilatı, hemen olayla ilgili olarak hafiye Dix’i görevlendirmekte tereddüt etmez. Sakarlığı dillere destan olan Dix, olayın ardındaki komployu açığa çıkarmaya çalışırken ortalığı birbirine katacaktır.

Çıplak Silah serisinde olduğu gibi, Leslie Nielsen yine sakar polis rolünde döktürüyor. Tuhaf teknolojiler, uçuk kaçık uzaylılar, çılgın bilim adamları ve tabii ki on ikiden vuran popüler kültür göndermeleri ile 2001: A Space Travesty, bilimkurguda absürt komediden hoşlananlar için bir buçuk saatlik katıksız eğlence vaat ediyor.

Wall-E (2008)

wall-e

Animasyon film kategorisinde üst sıraları zorlayan Wall-E, komedisi ve duygusallığıyla ön plana çıkıyor. Sessiz bir uzay filmi gibi görünse de, ilk görüşte aşk temasını ve toplumsal sorunların birkaçını aynı potada eritiyor.

Dünya, yaşayan insanların kendisini terk etmesinden sonra ıssız ve çöp dolu bir gezegene dönüşür. Kahramanımız Wall-E ise programlanış amacıyla çöp toplayıcı olarak çıkar karşımıza. Günün birinde obez, zayıf ve teknolojiye bağımlı insanlara ev sahipliği yapan uzay gemisi Stariom, Dünya’ya EVE adında bir robot gönderir. Hayatını yalnız ve sıkıcı bir şekilde sürdüren Wall-E, EVE ile karşılaşınca olaylar bambaşka bir noktaya sürüklenir.

Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları, 2014)

Kendisine Star Lord lakabını takan Peter Quill, gizemli bir küreyi çalınca karşısında kötü bir adam olan Ronan‘ı bulur. Ronan’ın tek hayali ise o küreyi ele geçirebilmektir. Bu kötü ve hırslı adamdan yakasını kurtarmak isteyen Quill, olaylar silsilesinin kendi etrafında toplanmasıyla birbirinden ilginç arkadaşlar edinir. Roket ve ağaç arkadaşı Groot‘un yanı sıra Gamora ve Drax ile işbirliği yapan Quill’i tehlikeli bir macera beklemektedir.

Marvel‘ın ”Guardians of the Galaxy” adlı çizgi romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Slither ve Super filmlerinden tanıdığımız James Gunn üstleniyor. Kadrosunda Chris Patt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel ve Bradley Cooper gibi isimleri barındıran film, esprileri ve gülünç olaylarıyla seyirciyi eğlendirmeyi başarıyor.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1993'de Adana'da doğdu. Futbol ve Bilimkurgu hastası. Bilimkurgu konusunda üretmekten çok tüketme eyleminde olsa da bunu tersine çevirmek için elinden geleni yapıyor.