bilimkurgu kulubu

Oyun

Tarih: 30 Mayıs 2015 | Yazar: Pedram Türkoğlu

0

Bir Virüs Efsanesi: Resident Evil

Orjinal ismi Biohazard olan, korku-gerilim ve bilimkurgu türündeki bu efsanevi yapım, 90’larda Capcom oyun şirketindeki yetenekli genç Shinji Mikami tarafından yaratılmış, ardından da 1996 yılında Playstation One için piyasaya sürülmüştür. Her ne kadar +18 uyarısı yanında ”karanlıkta yalnız oynamayın” uyarısı eksik olsa da her yaşta insan için unutulmaz anlar yaşatmıştır. Ana menüdeki abinin ”Resident… Evil…” telafuzu hala kulaklarımda çınlıyor. Daha sonra film, roman ve çizgi romanlar için de piyasaya ve beyazperdeye sürülmüştür. Ayrıca oyunlarını oynamadan kesinlikle filmlerini izlememeniz önemle arz edilir. Çünkü, Resident Evil denince koridorda koşarken ürpertici ayak sesleri , sabit kameraların her köşe başında değişmesi ardından gelecek tehditler, Nemesis‘in ”STARS…’‘ diye seslenişi akla gelir. Hatta bir ilk yardım spreyi ya da mermi bulunca, adeta bir Rio Karnavalı tadında sevinç yaşarsınız… Fakat her ne kadar oyunlarında ve romanlarında olmasa da bizim için Milla Jovovich’in yeri ayrıdır. Ayrıca ilk filmde Marliyn Manson tarafından bestelenen tema müziğinin kusursuzluğunu da unutmamak gerekir. Serinin korkulu rüyası olan biyolojik silah Nemesis’i anlattığımız yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Umbrella_Corporation_wallpaper_by_Pencilshade

İşimiz hayatın kendisidir.

Resident Evil evreninin baş antagonisti, biyolojik silah üretiminden sorumlu biyomühendislik ve ilaç sanayisi alanında çalışmalar yapan Umbrella Corporation (Şemsiye Şirketi) adındaki şirkettir. Bu şirket ve hadiseler, Amerika’da Raccoon City adındaki kurgusal bir şehirde geçmektedir. Bu şehrin baş protogonistleri Raccoon City Police Department (R.P.D.) ve bu departmanın Special Tactics and Rescue Service (S.T.A.R.S.) adındaki özel kuvvetler koludur. Şemsiye Şirketinin kurucuları Oswell E. Spencer, James Marcus ve Edward Ashford adındaki 3 bilim insanıdır. Bu bilim insanları 1966 yılında Güney Afrika’da bilimsel adı Sonnentreppe olan Stairway of the Sun (Güneş’in Merdiveni) adlı kurgusal bir çiçekten Progenitör (Öncül) Virüs izole etmişlerdir. Virüs üzerindeki çalışmaların çoğuna Arklay Laboratuarı adında Arklay Dağlarının arkasında Spencer Malikanesinin altındaki gizli laboratuarlarda başlamıştır. Çalışmalar esnasında Ashford, virüsü anlamaya çalışırken adeta büyülenmişti; ancak Marcus, daima bu virüsü bir tür biyolojik silaha dönüştürme fikri içerisindeydi. Ardından çalışmalarını maskelemek için Şemsiye Şirketini kurup bütçe ve kar sağlamak amaçlı çalışmalara devam etmişlerdir. Fakat Ashford’un ölümü ve Spencer’ın ilaç sanayisindeki meşguliyeti yüzünden bütün işler Marcus’un omuzlarına binmiştir. Marcus, bu virüsün evrimleşmesini sağlamıştır ve ilk primitif T-virüs’ün adımları atılmıştır.

Resident-evil-operation-raccoon-hd-wallpaper

Marcus çalışmaları devam ederken, öncül virüsü bir sülük içerisine enjekte ederek sülük DNA’sından aktif T-virüs elde etmiştir. Bu çalışma ileride G-virüs ve B.O.W’ların (Bio Organic Weapon) önünü de açacaktır. Aynı zamanda şirket, küçük yaşta zeki ve yetenekli çocukları toplayarak eğitip, gelecek için hazırlık yapmaktadır. Bu eğitim esnasında Kuruculardan biri olan Spencer, Albert Wesker ve William Birkin adındaki iki gençteki ışığı farkedip, gelecekte çalışmaların başına geçmelerini sağlayacaktır. Ayrıca ileride Şemsiye Şirketinin kapanması ardından Tricell Inc. adındaki özel kuruluş Şemsiye Şirketinin başlattığı işi devam ettirmek amacı ile kurulur.

hepc-steps-creation-virions-alt

Bu virüs, C-virüsü, G-virüsü, Veronica Virüsü, Uroboros Virüsü gibi farklı çalışmalar ve araştırmacılar üzerinden üretilen birçok varyasyonu bulunmaktadır. Ayrıca öncül virüsten köken aldığı düşünülen Las Plagas paraziti de bulunmaktadır. Virüsün patofizyolojisi bildiğimiz çoğu virüse benzer. Virüs öncelikle konak hücreye yapışır. Kendi özel enzimleri ile konak hücrenin membranını deler ve kendi genetik materyalini konak hücre içerisine gönderir. Hücre içerisine giren DNA ya da RNA konak hücrenin başta enzim sistemleri olmak üzere bütün sistemlerine saldırır ve virüse ait olan genetik materyalini çoğaltır. Daha sonra kendi protein kılıfını hücre içine gönderir ve önceden göndermiş olduğu DNA ya da RNA ile birleşir. Protein kılıf ile birleşen DNA ya da RNA yeni virüslerin üretimine başlar. Bir süre sonra hücre şişer ve patlar bu olaya liziz denir. Patlama ile etrafa dağılan virüsler aynı yöntem ile diğer hücrelere yayılır ve devam ederler.

Resident-Evil-Damnation-zombie

Enfeksiyon esnasında konak organizmanın canlı olması gerekir. Yürümek ve yemek gibi temel sezgiler dışında bütün beyin fonksiyonları devre dışı kalacak şekilde minimum düzeyde sinyal gönderilir ve sadece beyincik (cerebellum) yönetimi ele alır. Ardından hipotalamus da enfekte olunca, nörepinefrin ve dopamin gibi salınan çok sayıda hormon, nörotransmitter ve enzim sayesinde konak canlı (insan) psikolojik öfke, ekstrem ağrılar, anlık açlık, ateş, kaşıntı, dokularda nekroz ve agresif tavırlar gösterir. Bu semptomların hepsi virüs yüzünden oluşmaz. Bazıları virüs tarafından oluşturulan T hücrelerini özgül olmayan bir biçimde etkin duruma geçiren bir grup güçlü antijen olan süperantijenlerle savaşmaya çalışan immün sistem üyelerimiz tarafından oluşturulur.

Virüsün sürekli replikasyonu ardından ileri düzey enfekte olmuş insan, bilinçsiz ve adeta ”ölü” bir hal alacaktır. Virüs’ün yayılması ardından kas ve iskelet dokusu takviye göreceği için normalden daha dayanıklı olacaktır. Deri altındaki iç kanamalar ve nekroz yüzünden deri rengi kırmızımsı bir hal alacaktır. Beyin, acı sinyalini yorumlayamayacağı için acı ve ağrı hissetmeyecektir. Zaman geçtikçe nörepinefrin sayesinde hiperaktiflik de belli bir seviyeye kadar artacaktır. Arklay’da araştırmacılar bu evreye ”V-ACT” adını vermişlerdir.

Resident_Evil_1

Şimdiye kadar ileri düzey enfeksiyondan iyileşen kimse görülmemiştir ve panzehiri mevcut değildir. Arklay Dağlarında bulunan Yeşil, Mavi, Sarı ve Kırmızı Otlar bağışıklık sistemini güçlendirerek dayanaklık, yarar sağlar ve enfeksiyonu yavaşlatır; fakat tamamen virüsü iyileştiremez. Ayrıca ilk yardım spreyleri ve anti-viral tabletler de benzer görevleri yaparlar.

resident_evil__orc_wallpaper_by_sidneymadmax-d5kczbh

Virüse karşı üretilen 4 tane serum mevcuttur. Raccoon Şehri Üniversitesinde üretilen Daylight (Gün Işığı) serumu, Raccoon Şehri Genel Hastanesinde üretilen isimsiz bir aşı, Umbrella Şirketinde çalışan bazı araştırmacılar tarafından üretilen AT1521 kod adlı aşı ve salgına karşı bir umut olarak görülmüş WilPharma Şirketince üretilen T-aşısı. Fakat bu çözümlerin çoğu ya yok edilmiştir ya da salgından sağ çıkamayıp virüsten etkilenmişlerdir. Unutmamak gerekir ki bu tedavi yöntemleri sadece virüsün erken safhasında, daha enfeksiyon yayılmadan etkisini gösterebilir.

Hepimiz bir kereliğine bile olsa böyle bir virüs salgınının gerçekleşeceği ve insanlığın yok olacağı hayalini kurmuşuzdur. Peki ya o gün gerçekten gelirse ne yapacaksınız? Ya da belki de o gün çoktan gelmiştir? Küresel bir insan virüsü…

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim ve bilimkurgu tutkusu olan hayalperest bir Homo sapiens universalis. Aynı zamanda gerçeği aramanın, onu elde etmekten daha kıymetli olduğunu benimseyen skeptik bir tıp öğrencisi. Kırmızı hapı almak isterken yanlışlıkla mavi hapı almış. 1,5 yaşında konuşmayı öğrendikten sonra 3 yaşında unutmuş. Bu yüzden sadece yazıyor...