bilimkurgu kulubu

Sinema

Tarih: 14 Mayıs 2018 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune Filminin Ön Çekimleri Başlıyor

Denis Villeneuve‘ün Dune uyarlaması sonunda meyve vermeye başladı. Kanadalı yönetmen, usta yazar Frank Herbert‘in efsanevi eseri Dune’un sinema uyarlaması için bazı bilgiler verdi. Daha önce David Lynch ve Alejandro Jodorowsky gibi büyük yönetmenler de Dune projelerine girişmiş, ancak çeşitli zorluklarla karşılaşmışlardı. Villeneuve de bu aralar eseri iki parçaya bölmekle meşgul. Hikayede gezegen yapıları, politika, din, bilimsel ve sosyal konular öylesine karmaşık bir şekilde işleniyor ki, tüm bunların iki saatlik bir filme sığdırılmaya çalışılması genelde başarısızlığa neden oluyor. Romanı 1984 yılında filmleştiren David Lynch de çıkan sonuçtan çok fazla memnun kalmamıştı.

Yeni uyarlamanın senaryo yazımını gerçekleştiren Eric Roth, ilk iki senaryo taslağını başarıyla tamamladı. Bu gelişme üzerine Villeneuve de kısa süre içinde filmin ön çekimlerine başlanacağını duyurdu. Yönetmenin Cannes Film Festivali’nde giderken yaptığı açıklama şöyle:

“Eric Roth ilk taslağı tamamladı ve ben de gözden geçirdim. Hiç bu kadar eğlenmemiştim. Umarım iki filmi de ben yönetirim. Filmlerin ayrı ayrı çekilmesi çok pahalı olacağından, ikisini birden çekmeyi düşünüyoruz.”

Hazırlanan senaryo taslaklarının önceki filmlere dayanıp dayanmadığı henüz bilinmiyor. Ancak Frank Herbert’in eser haklarına sahip olan oğlu Brian Herbert de işin içinde ve senaryoları inceliyor. Brian Herbert, hazırlanan ilk iki taslak senaryoyu okuduğunu, üçüncüyü ise beklediğini ve ardından yorum yapacağını belirtmişti. Hatırlanacağı gibi Villeneuve, Quebec Sinema Buluşma Günleri açılışında yaptığı açıklamada çekimlerin muhtemelen iki yıl süreceğinden bahsetmiş ve amaçlarının en az iki film çekmek olduğunu vurgulamıştı. Proje olgunlaşırken, bu işin uzun süreceği ise yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Zira Villeneuve’ün vizyonu biraz göz korkutuyor. Sinemaya uyarlama süreci, planlanan iki film için tahminen 4 yıldan daha fazla alacak gibi görünüyor. Bu durumun projenin zaman planını ve dolayısıyla toplam maliyetini nasıl etkileyeceğini şimdilik bilmiyoruz. Villeneuve’ün büyük bütçeli bilimkurgu projelerine girişmesi bizleri mutlu etse de, umarız bu durum kendisini bağımsız projelerinden uzaklaştırmaz.

Kaynak

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.