bilimkurgu kulubu

Oyun

Tarih: 12 Haziran 2015 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

İlk Gerçek Zamanlı Strateji (RTS) Oyunu: Dune II

1990’lı yıllarda yaratılmış oyunların kalitesi ile oyun şirketlerinin büyüklüğü, bütçeler ve oyunların kapladıkları alan düşünüldüğünde bu oyunlara hayran olmamak içten değildir. 1992 yılında Westwood Studios‘un yayınladığı “Dune II” ise oyun sektöründe tam bir çığır açmıştır. Dune II, o zamana kadar hiç yaratılmamış bir oyun türü olan Gerçek Zamanlı Strateji oyunlarının ilkidir ve hala da en başarılılarından biri olarak değerlendirilmektedir. Dune II’ye kadar tüm strateji oyunları turn-based (sıralı ilerlemeli) olarak üretilmişti.

Unutmadan söylemek gerekir ki, o yıllar piyasaya DOS işletim sistemi hakimdi ve Dune II de MS-DOS işletim sisteminde çalışacak şekilde tasarlanmıştı. Ancak bu durum, oyunu artık oynayamayacağınız anlamına gelmiyor. Oyun o kadar popüler olmuş ve sevilmiştir ki, şu anda Android, x64 ve Windows 7 de dahil olmak üzere, oyunun her türlü işletim sisteminde çalışan paket versiyonları mevcuttur.

dune-4-ss5

Dune II, Frank Herbert‘in yazdığı Dune evrenini temel alan bir oyundur. Oyunun ana teması, “Çöl Gezegeni Dune” romanında bahsi geçen gezegeni ele geçirme üzerine kuruludur. Oyunun başlangıcında hikayeden kısaca bahsedilir ve yakından tanıdığımız hanedanlıklardan (Atreides, Harkonen, Ordos) biri ile başlama seçeneği verilir. Tuhaftır ki bunlardan biri olan Ordos romanda hiç yer almamıştır. Ordos Hanedanlığı, sırf oyun için Westwood tarafından yaratılmıştır. Tahmin edebileceğiniz gibi Atreidesler onurlu olmaları, Harkonnenler öfkeyi ve şiddeti iyi yönetmeleri, Ordoslar ise sabotaj ve terörizmdeki ünleri ile bilinirler.

Oyunda hangi hanedanı seçerseniz seçin çoğu ünite aynı olmakla birlikte, aynı olan ünitelerin bile davranış ve güçleri farklıdır. Ayrıca, her hanedanın kendi özel üniteleri de mevcuttur. Romandan aşina olduğumuz şekilde spice hasat ederek karşılığında oyundaki temel değer olan spicetan kazanırsınız. Tabii önüne geçen her şeyi yutma gücüne sahip solucanlardan kaçabilirseniz! Öte yandan kum solucanlarından kaçarken bir yandan da düşmanlarınızı yenmeniz gerekiyor.

dune-4-ss4

Oyun bu şekilde 9 bölüm olarak tasarlanmıştır. Birçok RTS oyunda olduğu gibi bölüm geçtikçe yapabileceğiniz bina ve teknolojik, askeri üniteler de gelişiyor. 9 bölüm sonunda Dune’u ele geçirmiş oluyorsunuz. Üzerinde durulması gereken bir diğer husus da oyunun müzikleridir. Zira oyun müzikleri, o yıllardaki basit ses kartlarına göre oldukça kaliteli ses efektleri ve müziklerle donatılmış.

Bu oyun aynı zamanda, birçok kişiye Dune Serisi‘ni ve Frank Herbert‘i tanıtması açısından çok önemli olmuştur. Eğer Dune evrenine aşinaysanız veya strateji oyunlarıyla aranız iyiyse, Dune II tam aradığınız oyun…

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.