valorant

Riot Games’in Yeni Fütüristik Oyunu: Valorant

Valorant, Riot Games’in merakla beklenen yeni oyunlarından ilki. Duyurulduğundan beri topluluk tarafından merakla beklenen oyun, CS:GO ile Overwatch karışımı, karakter seçimli bir 5v5 taktiksel ‘shooter’ olarak karşımıza çıktı. Başta 10 karakterle çıkacak olan oyuna zaman içinde yeni karakterlerin de ekleneceği açıklandı. Tüm karakterlerin kendine özgü dört kabiliyeti olacak; bunların ikisinin kazanılan parayla raunt aralarında tıpkı silah ve mühimmat gibi satın alınması gerekecek.

Karakterinizi seçtiğinizde oyun sonuna kadar değiştirme şansınız olmayacak. Her bir oyun toplamda 24 raunttan oluşacak, oyun sonunda eşitlik olması durumunda ise ‘sudden death’ denen ve ilk ölen ekibin kaybettiği sistemle oyun sonlanacak. Şu anda yalnızca bomba imha modu olsa da farklı oyun modları da ileride eklenecek. Bomba imha modunda, tıpkı CS:GO’da olduğu gibi bir ekip bombayı yerleştirip patlayana kadar korumakla görevliyken, diğer ekip bombayı imha etmeye çalışacak.

Karakterlerin sahip olduğu kabiliyetler şu anda işlevsellik ve görsellik bakımından Overwatch’u daha çok andırsa da, Valorant’ta oyunun Counter-Strike’a daha çok benzemesini sağlayan bazı temel öğeler var. Örneğin her karakterin sahip olduğu ‘ultimate’ kabiliyetinin yenilenme süresi oldukça uzun ve kabiliyetlerin etkisi genelde birkaç raunt sürecek, yani oyuncular devamlı duvar delen oklar fırlatıp, zehir bulutu tuzakları oluşturamayacak.

Karakterler belli bir tip silahı kullanmak zorunda değil. Her raunt başında oyuncular farklı silah ve mühimmat tiplerinden istediklerini satın alabilecek, aynı zamanda sınırlı kullanıma sahip kabiliyetler de almaları gerekecek. Yine de Riot, çatışma mekaniklerinin güçlü kabiliyetlerdense silahları daha iyi kullanan yetenekli oyuncuları kayıracağını vurguluyor. Zira oyunun silahları CS:GO ve Rainbow Six: Siege’deki silahlar kadar ölümcül olacak. Kafadan vuruşlar çoğunlukla tek seferde öldürürken, birçok tüfek de gövdeye yapılan birkaç atışta düşmanı öldürecek. Valorant’ın silahlı çatışmaları oldukça kısa süreceğe benziyor.

Karakterler

Karakter havuzu gelecekte genişleyecek elbette ama Riot Games oyunun çıkışına en azından 10 oynanabilir karakter yetiştirmeye çalışacağını belirtiyor. Bu karakterlerin dokuzunun özellikleri şu şekilde:

 • Sova – Duvarları delip geçebilen ve haritada müthiş uzaklıklar kat edip yüksek hasar verebilen sihirli oklar atabiliyor.
 • Phoenix – Flaş bombaları köşelerin ardından kavisli şekilde atabiliyor.
 • Cypher – Yerlere mayınlar döşeyip, duvarlara arkadan kuşatmaya çalışan düşmanları gözleyebileceği kameralar yapıştırabilen defansif bir karakter.
 • Jett – Havaya zıplayıp bıçaklar fırlatarak düşmanları şaşırtabilen bir karakter.
 • Viper – Düşmanları kör edip onları bir alanda kıstırabilen zehir bulutları oluşturabiliyor.
 • Brimstone – Ekip arkadaşlarına yardım eden, düşmanlara ise hasar veren yörünge bombardımanları çağırabiliyor.
 • Sage – Valorant’ın sıhhiye karakteri. Ekip arkadaşlarını iyileştirebiliyor ve ölen arkadaşlarını diriltebiliyor.
 • Omen – Düşman hattının arkasına sızıp düşmanları geçici bir süreliğine kör edebilen sinsi bir karakter.
 • Breach – Düşmanları sarsıp duvarları göz ardı edebilen sismik kabiliyetlere sahip bir karakter.
 • Raze – Parça tesirli bombalar kullanabilen patlayıcı uzmanı bir karakter

Ya Silahlar?

Counter-Strike’ta olduğu gibi karakterler her raunt başında parayla istedikleri silahı alabiliyor. Halihazırda oyunda olan silahlar CS:GO’daki muadillerine oldukça benziyor. AWP ve AK denince kafanızda bir şeyler canlanıyorsa, Valorant’ta da sıkıntı çekmeyeceksiniz demektir.

 • Tabancalar – Classic (temel tabanca), Shorty (kısa namlulu pompalı tüfek), Frenzy (otomatik tabanca), Ghost (susturuculu tabanca), Sheriff (altıpatlar)
 • Yarı Otomatikler – Stinger (yüksek atış sürati), MP4 (susturuculu yarı otomatik)
 • Pompalı Tüfekler – Bucky (yivli), Judge (otomatik)
 • Tüfekler – Bulldog (patlamalı atış), Guardian (nişancı tüfeği), Phantom (susturuculu tüfek), Vandal (AK-47)
 • Dürbünlü Tüfekler – Marshal (Scout), Operator (AWP)
 • Ağır Tüfekler – Ares (Hafif Makineli), Odin (Ağır Makineli)
 • Yakın Dövüş – Taktiksel bıçak

Hikâye

Shooter tarzı oyunlarda hikâye pek öne çıkan bir yön olmasa da, Riot Games Valorant ile bunu kırmak istiyor. Oyuncuların her çoklu oyunculu maçta hikâyeyi de takip edeceklerinin altını çizen Valorant’ın yaratıcı yönetmeni David Nottingham, oyunun dışında da gelişen hikâye olacağını, ancak bunun da oyunun içinde yansımalarının görüleceğini belirtiyor. Nottingham’a göre Valorant’ın sürekliliği olan bir hikâyesi olacak ve bu hikâye hem oyunun gidişatını etkileyecek, hem de oyunla paralel olarak ilerleyecek. Riot oyunun hikâyesini oyunla birlikte anlatma niyetinde olsa da, bu hikâyeye dair elimizde bazı bilgiler yok değil. Oyun Dünya’mızın yakın gelecekteki bir versiyonunda geçiyor. Dünya’nın bu versiyonundaki teknoloji oldukça fütüristik olsa da, günümüzün teknolojisiyle de benzerlikler içeriyor. Fakat bir noktada, dünya çapında gerçekleşen ve daha sonraları İlk Işık denen bir olay meydana geliyor.

İlk Işık’ın ne olduğu tam olarak bilinmiyor, ancak bunun sonucunda dünyadaki bazı insanlar süper güçler elde ediyor (oyundaki karakterlerin kullandıkları kabiliyetler buna bağlanıyor). Bu yeni güçlerin toplumlar üzerinde sosyal ve ekonomik açıdan köklü etkileri oluyor, dünyanın dört bir yanında yeni devletler ve yönetimler ortaya çıkıyor. İlk Işık neticesinde gerçekleşen bu olaylara cevaben, gizli birtakım güçler tarafından Valorant adı verilen yeni bir organizasyon doğuyor (bu açıdan oyunun hikâyesi Overwatch’u epey andırıyor). Şimdilik Riot’un hikâyeye dair açıkladığı tüm bilgimiz bundan ibaret.

Nottingham, Riot olarak oyuncuların oyundan çıkmadan oynadıkları karakterlerin kişiliğini anlayabilmesini hedeflediklerini söylüyor. “Her şeyi sürekli tüm detaylarıyla açıkladığımız bir yaklaşım benimsemek istemiyoruz,” diye açıklıyor. “Oyunun çıkışında size arka plandaki tüm olayları ve bilmek istediklerinizi açıklayan devasa bir rehber olmayacak. Oyunun dünyasına küçük ipuçları ve notlar yerleştireceğiz, bunlar sayesinde hikâyeyi adım adım anlatmak istiyoruz.”

Nottingham, Valorant evreninin sürekli bir değişim içinde olacağını belirtiyor. Oyundaki haritalarda göreceğimiz tabelalar ve benzeri görsel elementler değişerek Riot’un oyunun hikâyesindeki ve evrendeki değişimleri yansıtmasına aracılık edecek.

Valorant, çıkışını önümüzdeki yaz gerçekleştirecek.

Sistem Gereksinimleri

Minimum (30fps)

 • OS: Windows 7/8/10 (64-bit)
 • RAM: 4GB
 • CPU: Intel i3-370M
 • GPU: Intel HD 3000 (1GB VRAM)

Önerilen (60fps)

 • OS: Windows 7/8/10 (64-bit)
 • RAM: 4GB
 • CPU: Intel i3-370M
 • GPU: Intel HD 3000 (1GB VRAM)

Üst Seviye (144+fps)

 • OS: Windows 7/8/10 (64-bit)
 • RAM: 4GB
 • CPU: Intel Core i5-4460 3.2Ghz
 • GPU: Nvidia GTX 1050 Ti (1GB VRAM)

Bu özellikler, çoğu PC oyuncusu için oldukça düşük. Yıllardır donanımınızı geliştirmemiş olsanız bile, Valorant muhtemelen muhteşem çalışacaktır.

Kaynaklar:

Yazar: Erkam Ali Dönmez

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.

İlginizi Çekebilir

bilim ve bilimkurgu

Bilimkurgu Eserlerinde Sıkça Karşılaştığımız 50 Konu Çeşidi

1- Kişi (metaforik olarak) A noktasındayken B noktasında olmak ister. Anlamlı bir engel veya zorlukla karşılaşmadan …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin