mysteryscience

Mystery Science Theater 3000

Mystery Science Theater 3000 (MST3K), yayına başladığı 1988 yılından beri kendine has bir hayran kitlesi oluşturabilmiş ve bu kitleyi günümüze kadar koruyabilmiş başarılı dizilerden biri. Yapımın konusu ise oldukça ilgi çekici. Ana kahramanımız Joel, çılgın bilim adamları tarafından kaçırılarak uzaydaki bir uydunun içine hapsedilir ve birbirinden kötü filmler seyretmeye zorlanır. Bilim adamlarının niyeti, en kötü filmi bulup bu filmi dünyayı ele geçirmek amacıyla kullanmaktır. Ancak Joel’in de kendine özgü güçlü bir silahı vardır: Mizah duygusu…

Joel, tüm o kötü filmleri izlerken, işi gırgıra vurarak akıl sağlığını korumaya çalışır. Ayrıca ona yardım eden birkaç ev yapımı robot arkadaşı olduğunu da belirtelim. Böylece ekibimiz, çılgın bilim adamlarının planlarını engellemek için amansız bir mücadeleye girişir. Evet, konusu bir hayli garip gelmiş olabilir. Ancak bütün bu absürtlükler kendi içinde belli bir mantığa sahip ve bu mantık sayesinde de izlemesi keyifli bir yapım ortaya çıkıyor.

Dizinin yaratıcısı Joel Hodgson

Diziye dair ilk fikirler, Joel Hodgson‘ın komedi gösterileri sırasında ortaya çıktı. Dizi fikri üzerinde çalışmalarını sürdüren Hodgson, nihayet yapımcı Jim Mallon ile birlikte programın uygulanabilirliğini göstermek için KTMA’ya bir pilot bölüm hazırladı. Bu bölümde Joel, robotları Crow T. Robot, Beeper ve Gypsy‘yle Satellite of Love adlı bir uzay istasyonundaki dev perdede film izlerken görülüyordu. Bölümün yayıncı kuruluş tarafından beğenilmesi üzerine dizi, 1988’de üst üste gösterilen iki bölümle yayın hayatına başladı. Joel, ana kahraman Joel Robinson olarak karşımıza çıkarken, Trace Beaulieu‘yu Crow T. Robot ve Josh’u da Gypsy karakterlerini seslendirirken izledik. Beeper ise isim değiştirerek Servo rolüyle ekranlara geldi. Karakter daha sonra Tom Servo olarak adlandırıldı ve böylece dizinin çekirdek kadrosu belirlenmiş oldu. İzledikleri film üzerine komik çıkarımlar yapan ekibin tarzı, bir anda dikkatleri diziye çevirmeye yetmişti.

Yapımın birçok unsuru bu dönemde şekillenmeye başladı. Bu düzenlemeler içinde botlar, tiyatro kapıları ve teknolojik değişimler de bulunuyordu. Dizinin başarısında, el altından dönen kaset alışverişinin de büyük payı vardı. Ayrıca birçok yerel izleyici tarafından da beğenilmişti. Hatta yapım, zaman zaman hayranlarından gelen olumlu ve olumsuz telefon mesajlarına göre çeşitli düzenlemelere bile gitti. Seyirciyle olan bu etkileşimi, dizinin hayran kitlesini daha da artırdı.

Uzay istasyonu Satellite of Love

1989 yılında kablolu TV’de iki yeni kanalın yayına başlamasıyla içeriğe olan talep arttı. The Comedy Channel, MST3K serisini ana yapım olarak yayına aldı. Dizi bu transfer sonucu, doğaçlama tarzdan prova edilmiş, metinleri önceden belirlenmiş daha düzenli bir yapıma evrildi. Ayrıca Gypsy rolü yapımcı Jim Mallon, Tom Servo rolü ise Kevin Murphy tarafından devralındı. Josh Weinstein, ilk sezonun ardından radikal farklılıklara gidildiğini belirterek şovdan ayrıldı. Ayrıca Dr. Erhardt, yeni bir karakter olan TV’s Frank ile yer değiştirdi. Üçüncü sezon ile birlikte yapım izlenme oranlarında önemli başarılar elde etti. Bu dönemde dizi, Comedy Central’a transfer olarak başarısını perçinledi.

1993 yılında, Joel Hodgson yeni bir projeye başlamaya karar vermişti. Kendi sözleriyle “artık kırmızı ceketi askıya asıp kameranın arkasına geçme vaktiydi.” Diziye başyazar Michael J. Nelson ile devam edilmesine karar verildi. Nelson’ın gelişiyle Joel diziden ayrıldı ve bu ana karakter değişimi diziye pek yaramadı. Öte yandan Frank Conniff de altıncı sezonun ardından ayrılmaya karar vermişti. Yaşanan yaprak dökümünün de etkisiyle, 1996 yılında Comedy Central düşen izlenme oranlarından dolayı diziye son verdiğini duyurdu. Bunun üzerine Best Brains, dizinin yayınlanması için diğer kanallar ile görüşmelere başladı.

Dizinin yeni kadrosu

1997 yılında dizi, üç yıl sürecek Sci-Fi Channel macerasına yelken açtı. Bu transferle birlikte gösteride birkaç değişiklik yapıldı. En önemlisi Crow karakteri Bill Corbett‘e, Gypsy karakteri ise Patrick Brantseg‘e teslim edilmişti. Kadrodaki bu radikal güncellemenin ardından, kanal dizinin belirli bir hikaye akışına göre ilerlemesini zorunlu kıldı. Sonunda yeni bir “Mads” (Pearl, Bobo ve Brain Guy) üçlüsü ortaya çıktı ve hikaye bu karakterler üzerinden ilerlemeye başladı. Ancak dizi, 8 Ağustos 1999’da yayınlanan “Diabolik” isimli bölümle televizyon macerasına son verdiğini açıkladı. Yayından kaldırılmasına rağmen MST3K, televizyon ekranlarından tamamen kaybolmadı. 2004 yılına kadar Sci-Fi Channel da tekrar gösterimleri oynatılmaya devam etti. 2014 yılında ise Retro Tv ekranlarında eski bölümleriyle tekrar görünmeye başladı.

2007 yılında Jim Mallon, yapımın resmi web sitesi MST3K.com’u kurdu ve site üzerinde kısa ömürlü “The Bots Are Back” adlı çizgi film serisini yayınladı. Mallon, şuan tek yaptığı web sitesinin işletmesini üstlenmek olan Best Brains Inc. şirketini ayakta tutmaya devam ediyor. Son olarak Netflix, 2017 yılında yaptığı bir açıklamayla dizinin klasikleşmiş bazı bölümlerini yeniden çekeceğini duyurdu. İleride nelerle karşılaşırız bilinmez ama, Mystery Science Theater 3000 fırtınası henüz dinecek gibi görünmüyor.

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

if i hadnt met you kapak

Değişen Evren, Değişmez Yazgı: If I Hadn’t Met You

“Dilden ve kalemden dökülen tüm hüzünlü sözler içinde / Şudur en hüzünlü olan: “Öyle olabilirdi!” …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et