spacex

SpaceX SES-10 Görevi ve Tekrar Kullanılabilen Roketler

SpaceX şirketi, 31 Mart 2017 tarihinde ticari uzay uçuşları için dönüm noktası olacak bir görev gerçekleştirdi. Şirketin Falcon 9 roketi, SES şirketi için yörüngeye bir iletişim uydusunu başarıyla yerleştirip dünyaya geri döndü. Bilindiği üzere, Falcon 9 roketleri daha önce başarıyla yörüngeye uydu taşıyıp geri dönmüşlerdi. Peki, bu uçuşun bir dönüm noktası ilan edilmesinin sebebi nedir?

(SpaceX Falcon 9 roketinin 21 Aralık 2015 tarihindeki ilk inişi)

Falcon 9’dan önceki roketler yüklerini yörüngeye bıraktıktan sonra okyanusa düşerek kullanılmaz hale geliyorlardı. Bu durum Falcon 9 roketleri ile değişti ve görevini tamamlayan roketler dünyaya başarılı inişler gerçekleştirmeye başladı. Bugüne kadar da başarılı iniş yapan roketlerin hiç birisi ikinci bir uçuş için kullanılmamıştı. 31 Mart 2017 tarihinde uzay mekiklerinden sonra dünya tarihinde ilk defa, bir roket ikinci bir uçuşta kullanıldı. SES-10 görevinde kullanılan Falcon 9 roketi, bundan önce Nisan 2016 tarihinde CRS-8 görevinde kullanılmış ve başarıyla geri dönmüştü. Tekrar kullanılabilen roketleri sayesinde SpaceX şirketi maliyetleri %30 oranında düşürüyor ve uzay yolculuklarını daha ucuz bir hale getirmiş bulunuyor.

Falcon 9, halihazırda dünya üzerindeki en karşılanabilir maliyetlere sahip roket durumunda ve yeni bir Falcon 9 roketinin uçuşa hazır hale gelmesi 62 milyon dolara mal oluyor. Tekrar kullanım sayesinde bu rakam 43 milyon dolara kadar düşecek.

(Falcon 9 roketinin okyanus ortasındaki drone gemiye inişi)

SpaceX her görevinde olduğu gibi bunu da canlı yayınladı. İnişin son 10 saniyesinde hiç bir kameradan görüntü alınamadı. Bu durum sosyal medyada, inişin başarılı olmadığına dair tartışmalara sebebiyet verdi ancak şirketin daha önce defalarca belirttiği gibi iniş sırasında kamera görüntülerinde kesintiler olabiliyor. SpaceX şu ana kadar bu görev için herhangi bir iniş videosu da yayınlamadı.

(SES-10 görev görüntüleri)

Görevden sonra SpaceX kurucusu Elon Musk kısa bir röportaj verdi.

“Bugün muhteşem bir gün yaşadık, tekrar kullanılan ilk roket görevini başarıyla yerine getirdi. Bu noktaya gelmemiz 15 yılımızı aldı. Bugün sadece SpaceX için değil tüm uzay endüstrisi için önemli bir gündür.”

Kaynak:  | Hazırlayan: Cem Can

Yazar: Cem Can

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD

İlginizi Çekebilir

elon musk neuralink ustinsan

Elon Musk, Neuralink ve Üstinsan

2016 yılında Elon Musk ve sekiz nörolog tarafından San Francisco’da kurulan nöroteknoloji şirketi Neuralink Corporation, …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin