Dune: Dövüş Meki

Kevin J. Anderson ve Brian Herbert, Butleryan Cihadı serisinde her kitap için öncül kısa hikayeler yazdılar. Dövüş Meki de Makinelerin Seferi‘nin hemen öncesinde geçen bir kısa hikaye. Normal baskısının yanı sıra, The Road to Dune ve sonrasında gelen Tales of Dune adlı kısa Dune hikayelerinin yer aldığı kitaplarda da yayımlandı. Hatırlatmak gerekirse Ebedizihin Omnius, özgür insanların askeri merkez üssü olan Selusa Secundus’a bir saldırı gerçekleştirmiş, ama başarısız olmuştur. Bu gelişme üzerine insanlık, akıllı makineleri doğru stratejiler ve araçlarla yenebileceklerini görüp umutlanmıştır.

Yeşeren bu umut, insanların zaferi kazanmasında büyük katkı sahibi olan Manion’un makinelerce katledilmesi sonucu intikam çığlığına dönüşür. Özellikle Serena Butler‘in çağrısı tüm insanlık dünyalarında yankı bulmakta gecikmez. İşte bu yüzden savaşın adı çok daha sonraları Butleryan Cihadı olarak anılacaktır. Selusa Secundus zaferinin üzerinden on iki yıl geçmiş ve bu süre içinde insanlar da makineler de bazı zaferler kazanmıştır, ancak bu savaşlar dizisinden kesin sonuç alınamamıştır. Omnius, kayıplarının yerini doldurmak için sürekli olarak yeni savaş makineleri üretir. İnsanlık dünyasında ise durum giderek trajikleşmeye başlar. Artık kesin bir zafer için uzun yıllara ihtiyaç olduğu kabullenilmiştir.

paul_of_dune
Sanatçı: Stephen Youll

Bilindiği gibi evrendeki en iyi paralı askerler Ginazlılardı. Xavier Harkonnen, cihadın ön cephesinde savaşan birliklerin en az yarısını Ginazlı askerlerden kurmuştu. Ginazlı askerler savaş hazırlıklarını, çatışma sırasında esir aldıkları bir robotu tekrar programlayarak yapıyorlardı. Bu onlar için bir tür idmandı. Chriox adındaki bu eğitim robotu, cihad askerlerinin başarısındaki önemli anahtarlardan biri konumundaydı. Hatta bu makinenin, Ginazlı savaşçıların fark edemediği bir bilinci de vardı.

Her şeye rağmen, makinelere karşı verilen savaşı kazanmak için bir makine ile antrenman yapmaktan daha iyi bir yöntem olamazdı. Dövüş Meki adlı bu kısa hikaye, makinelere karşı verilen savaşın ve yıkıcılığın etkilerini göstermesi açısından önemli bir eser.

Butleryan cihadı tüm yıkıcılığı ile sürmekte….

Gelin ve aramıza katılın…..

Bildiğiniz her şeyi yeniden öğreneceksiniz…..

Gece düne açılan bir delik ve yarına uzanan bir tüneldir…..

Önceki Sonraki

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

ridley scott ve philip k. dick

Yazarların Kendi Kitap Uyarlamaları Hakkındaki Görüşleri

Bilimkurgu edebiyatı sanılandan çok daha eskidir. Günümüz tanımı ve kıstasları içerisinde bilimkurgu kabul edilen ilk …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin