Babylon 5 Bölüm Özetleri

“İnsanoğlunun Üçüncü Çağı’nın başlangıcıydı. Dünya-Minbari Savaşı’ndan 10 yıl sonra. Babylon Projesi, gerçeğe dönüştürülmüş bir rüya idi. Amacı: İnsanların ve uzaylıların birlikte geçinebilecekleri bir yer yaratarak yeni bir savaşı önlemek. Diplomatlar, dolandırıcılar, girişimciler ve maceracılar için evden çok uzakta bir uğrak limanı. 2,5 milyon ton dönen metal içine sarılmış insanlar ve uzaylılar, gecenin içinde yapayalnız. Tehlikeli bir yer olabilir. Ama barış için son ve en iyi umudumuz. Bu, son Babylon istasyonunun öyküsüdür. Bu yerin adı: Babylon 5…” —1. sezon jenerik sunumu

1. sezon, 1993 yılında yayınlanan Babylon 5: The Gathering adlı pilot filmin bittiği noktadan devam eder. 1. sezon, 26 Ocak 1994’de başlayıp 3 Ekim 1994 tarihinde sona ermiştir. İlk sezonda, Babylon 5 Üssü’nün komutanlığını Jeffrey Sinclair üstlenmektedir. Dünya-Minbari Savaşı’nda da etkin görev yapmış olan Sinclair, bu savaş esnasında Minbariler tarafından kısa bir süreliğine esir alınmıştır. Sinclair, esir alındığı süre boyunca neler yaşadığını hatırlamamaktadır. Bu gizemli durumun varlığı, sezonun sürekleyici unsurlarından biri haline gelir.

Öte yandan, izleyiciye türlerin ve karakterlerin tanıtıldığı bu sezon, diğer sezonlara oranla daha yavaş tempoda ilerler. Epsilon III gezegeninde keşfedilen üstün teknoloji, Babylon 4 Üssü’nden gelen yardım çağrısı, türlerin birbirleriyle. ilişkileri, Minbari büyükelçisi Delenn’in sırları ve fiziki dönüşümü, Dünya İttifakı Başkanı Luis Santiago’ya yönelik gerçekleştirilecek olası suikaste dair işaretler ve Gölgeler’in Morden aracılığı ile yavaş yavaş ortaya çıkması sezonu besleyen en önemli konulardır.

01×01 Midnight on the Firing Line

01Midnight01LondoGKarCentauri İmparatorluğu’na bağlı “Ragesh 3” bölgesindeki bir sivil tarım üssüne saldırıda bulunulur. Büyükelçi Mollari, bu saldırının arkasında Narnlar’ın olduğunu düşünse de elinde bunu kanıtlayabilecek bir bilgi yoktur. Babylon 5 komutanı Sinclair, olayın araştırılması için saldırı bölgesine bir birlik gönderir. Bu sırada Büyükelçi Mollari’ye Centauri Prime’dan şifreli bir video gelir. Videoda, saldırının Narnlar tarafından gerçekleştirildiği görünmektedir. Görüntüler üzerine çılgına dönen Mollari, Narm Büyükelçisi G-Kar ile görüşmeye gider ve bu saldırıya şiddetle karşılık verecekleri tehdidinde bulunur. G-Kar ise, Mollari’nin bu tutumuna aynı sertlikte yanıt verir. Tüm bu yaşananlar sonucu, Narnlar’a yaptırımda bulunulmasına yönelik Babylon 5 üssünde bir toplantı düzenlenir. Fakat toplantıya canlı olarak bağlanan Ragesh 3 kolonisinin baş araştırmacısı ve Büyükelçi Mollari’nin yeğeni Carn Mollari, son zamanlarda ayrılıkçı grupların yarattığı şiddet sonucu  Centauri Prime’dan yardım istediklerini ama yanıt alamadıklarını ve bunun üzerine de komşu Narnlar’dan yardım talebinde bulunduklarını belirtir. Ayrıca koloninin kendi hür iradesiyle Narn hükümetine katılma kararı aldığını deklare eder. Bunun bir kurmaca olduğunu düşünen Mollari, Narn büyükelçisi G’Kar’a suikast yapmaya karar verir; fakat Babylon 5 üssünün telepatının da yardımıyla durdurulur. Öte yandan Sinclair, yaptığı bir operasyon sonucu, Narn hükümetinin bir süredir uzaydaki sivil gemilere saldıran haydutlarla silah ticareti yaptığını anlar. Dahası, Ragesh 3 saldırısının da Narnlar tarafından planlı bir şekilde gerçekleştirildiği otaya çıkar. Sinclair, G-Kar’a Ragesh 3 kolonisini terketmelerini yoksa kanıtları konseye sunacağını söyler.

01×02 Soul Hunter

SoulhunterDelenn01Babylon 5 üssü yakınlarında ansızın hasarlı bir gemi belirir. Üsse alınan gemide, daha önce tanımlanmamış yaralı bir varlık bulunur ve üs hastanesinde tedaviye alınır. Nebari büyükelçisi Delenn, pek çok canlı türü gördüğünü ve yaralı bir şekilde bulunan varlığı teşhis edebileceğini belirtir. Bunun üzerine yaralı varlığın yanına götürülür; fakat varlığı görür görmez şoka uğrar ve onun bir ruh avcısı olduğunu, acilen de öldürülmesi gerektiğini belirtir. Delenn’e göre ruh avcıları, ölümün kokusunu alarak, ölmek üzere olan kişilerin ruhlarını çalmaktadırlar. Tedavi sonrası kendine gelen ruh avcısı, Delenn’in yüksek bir ruha sahip olduğunu düşünerek, hastaneden kaçar ve Delenn’in peşine düşer. Tüm çabalarına rağmen Delenn ruh avcısı tarafından yakalanır ve ruhu alınacakken son anda engellenir. Bu arada gemiye gelen başka bir ruh avcısı da, üsdeki türdeşini aramaktadır. Çünkü ona göre bu ruh avcısı, kişilerin ölümünü beklemek yerine, bu kişileri kendi öldürmektedir ve bu ise çok büyük bir suçtur.

01×03 Born to the Purple

AdiraLondo01Centauri büyükelçisi Mollari, gönlünü Adira isimli güzel bir dansçı kıza kaptırır. Bu ilişki nedeniyle rutin diplomatik görüşmelerini dahi aksatmaktadır. Oysa Adira, Centauri İmparatorluğu’na dair gizli siyasi bilgileri ele geçirebilmek için kullanılan bir maşadır. Mollari bu gerçeği öğrendiğinde çok geç kalır ve gizli bilgilerin çalındığını farkeder. Son bir umut olarak Babylon 5 komutanı Sinclair’den yardım ister. İkili, bilgileri herhangi birine ulaştırmdan önce Adira’yı bulmak için zamanla yarışa girerler. Fakat Adira’nın peşinde olan yalnızca Mollari ve Sinclair değildir. Ayrıca işin arkasındaki asıl kişi olan ve genç kızı bunu yapmaya zorlayan Travis de Adira’nın peşindedir. Travis, ikiliden önce Adira’yı yakalayarak saklar. Fakat Mollari ve Sinclair, Travis’i ve gizli bilgilerin tutulduğu kristal belleği ele geçirmeyi başarır. Adira, tüm bunları köle olduğu ve mecbur bırakıldığı için yaptığını söyler. Mollari kendisini azat eder ve daima seveceğini belirtir.

01×04 Infection

Ikkaran02Zamanında üs doktoru Stephen’in de öğretmenliğini yapmış olan arkeolog Vance, gezegenlerarası bir kazı esnasında çok ilginç bazı nesneler bulduğunu söyleyerek öğrencisinden bunların araştırılmasında yardım ister. Stephen ilk başlarda buna gönülsüz olsa da, ilk incelemelerinin ardından, bulunan şeylerin çok ileri bir teknolojinin ürünü olduklarını anlar ve teklifi kabul eder. Çünkü buluntular bir organik teknolojiyi göstermektedir ve bu insanlığın henüz keşfedemediği bir şeydir. Vance, Stephen’e bu buluş sayesinde çok zengin ve ünlü olabileceklerini söyler. Fakat Vance’in yardımcısı Nelson, kazara aletlerden birinin enerjisine maruz kalarak hızlı bir şekilde değişime uğrar. Nelson savaşmaya programlanmış bir çeşit yaratığa dönüşür. Söz konusu teknolojinin sahipleri İkarra adlı yok olmuş bir türdür. Bu savaşçı yaratıklar sayesinde saf Ikarra olmayanları ortadan kaldırmayı ve böylelikle de düşmanlarından kurtulmayı amaçlamışlardır; fakat genetik olarak kendileri de saf olmadığı için yarattıkları teknoloji sonunda kendi türlerini de yok etmiştir.

01×05 The Parliament of Dreams

ParliamentofDreams03LondoDiplomatik kurye Tu’Pari, büyükelçi G’Kar’a anavatandan bir mesaj getirir. Görüntülü mesaj, G’Kar’ın eski çalışma arkadaşı Du’Rog’dan gelmektedir. Du’Rog, ölmekte olduğunu; ama 48 saat içinde G’Kar’ın da öleceğini söylemektedir. Çünkü Du’Rog, G’Kar’ı öldürmesi için bir kiralık katil tutmuştur. Bunun üzerine herkesten ve her şeyden şüphelenmeye başlayan G’Kar’ın psikolojisi yavaş yavaş bozulur. Öte yandan Babylon 5 üssünde, her türün kendi dini törenlerini sergileyebileceği bir festival düzenlenir. Ayrıca üs komutanı Sinclair’in bir ayrılıp bir barıştığı sevgilisi Catherine de üsse gelmiştir. Tüm bunlar yaşanırken içini ölüm korkusu kaplayan G’Kar, üssün tedarikçisi N’Grath’ten kendisini koruması için özel muhafız kiralar; ama muhafızı kısa süre sonra öldürülür. Bu olay G’Kar’ı daha da korkutur. Bir süre sonra kiralık katilin kendini diplomatik kurye olarak tanıtan Tu’Pari olduğu anlaşılır. Tu’Pari G’Kar’ı yakalayarak kendisine işkence uygular; fakat G’Kar, yardımcısı Na’Toth’un planıyla kurtarılır.

01×06 Mind War

JasonIronheart_becomeBabylon 5 üssüne 2 adet psi polisi gelir ve asi bir telepatı aradıklarını belirtirler. Onlara göre bu asi telepat Babylon 5 üssünde saklanmaktadır. Bahsettikleri kişinin adı Jason Ironheart’tır ve üssün telepatı Winters’ın eski bir arkadaşıdır. Fakat Winters, Psi Polislerine Jason’ı uzun bir süredir görmediğini belirtir. Bunu doğrulamak isteyen psi polisleri Winters’a zihin taraması yaparlar ve doğru söylediğine ikna olurlar. Jason daha sonra Winters ile gizlice buluşarak, gizli bir devlet deneyinin parçası olduğunu ve eğer yakalanırsa öldürüleceğini söyler. Kendisinin herhangi bir telepattan çok daha üstün güçleri vardır. O artık sadece bir telepat değil; aynı zamanda madde ve enerjiye de hükmedebilen biridir. Sonunda Psi Polislerinden kurtulmayı başaran Jason, dönüşümünü tamamlayarak enerji safhasına ulaşır ve yardımlarından dolayı Winters’a cisimleri hareket ettirebilme yeteneği verir.

01×07 The War Prayer

WarPrayer01Mimbari ulusunun önemli bir şairi ve kültürel elçisi olan Shaal Mayan, Babylon 5 üssünde kimliği belirsiz bir kişi tarafından saldırıya uğrar. Babylon 5 ekipleri olayın izini sürerek adına “Dünya Muhafızları” denilen uzaylı karşıtı ırkçı bir örgüte ulaşırlar. Destekçileri her geçen gün daha da artan ve yüksek mevkilerdeki üyelerinden aldıkları yardımlarla çok sayıda suikaste imza atan bu örgüt, Babylon 5 gibi çok türlü bir üs için büyük bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Üs ekibinin tüm önleme çabalarına rağmen G’Kar’ın da kışkırtmaları sonucu Babylon 5’de türler arası bir çatışmaya doğru gidilmektedir. Öte yandan Susan’ın eski bir dostu olan Malcolm Babylon 5 üssüne gelir. İkili arasında kısa süre içinde duygusal bir yakınlaşma ortaya çıkar. Fakat üs yetkilileri, Malcolm’un “Dünya Muhafızları” adlı örgütle bağlantısı olduğunu farkederler. Komutan Sinclair, kendisini “Dünya Muhafızları” sempatizanı olarak göstererek Malcolm ile yakınlaşır ve onu suçüstü yakalar.

01×08 And The Sky Full Of Stars

SinclairLine02Üssün güvenlik elemanlarından biri olan Benson kumar borcu nedeniyle tartaklanır. Babylon 5’e yeni gelmiş olan iki kişi, Benson’ın bu açığından faydalanarak gizemli aletleri için kendisinden bir enerji kaynağı bulmasını isterler. Benson yetkilerini de kullanarak bu isteği yerine getirir. Üs komutanı Sinclair uyandığında üsde kimsenin olmadığını farkeder. Bu tuhaf durumu öğrenmeye çalışırken, daha önce hiç görmediği biriyle karşılaşır ve bu yabancı kendisine kaçırıldığını ve şu şu anda bir sanal gerçekliğin içinde olduğunu söyler. Üs komutanı Sinclair yıllar önce yapılmış olan Dünya-Mimbari savaşına katılmış, bu savaşta tüm arkadaşları teker teker yok edilirken, kendisinin de öldürüleceğini düşünerek bir Mimbari savaş gemisine intihar uçuşu düzenlemiştir. Fakat tam başarılı olacakken, tuhaf bir olay gerçekleşmiş ve 24 saat boyunca bilincini yitirmiştir. Yıllar boyu o gizemli 24 saatte neler olduğunu hatırlamaya çalışsa da başarılı olamamıştır ve kendine geldiğindeyse savaşın sona erdiğini öğrenmiştir. İşte komutanı kaçırarak zihnine giren kişiler bu kayıp 24 saatte neler olduğunu öğrenmek istemekte ve komutanın gizli bir ajan olduğundan kuşkulanmaktadırlar. Komutan tüm bunların ardından kayıp 24 saate dair bazı şeyler hatırlamaya başlar. Bir Mimbari gemisine götürüldüğünü ve işkenceye uğradığını farkeder. Kendisini sorgulayan Gri Konsey üyeleri arasında Mimbari büyükelçisi Delenn de vardır. Ama bu hatırladıklarını saklayarak kimseye söylemez.

01×09 Deathwalker

JhadurNarn ateşesi Na’Toth üsse henüz gelmiş olan bir kadına saldırır. Saldırdığı kişi işlediği savaş suçlarıyla ünlü Deathwalker (Ölüm Saçan) lakaplı Jha’dur. Saldırı sonrası üs hastanesinde tedavi altına alınan Jha, bir çeşit ölümsüzlük iksiri bulmuş ve bunu Dünya’ya sunmak istemektedir. Fakat Tarafsız Dünyalar Topluluğu, kendilerine karşı işlediği suçlar nedeniyle Jha’nun yargılanması talebinde bulunur. Komutan Sinclair, üsde bir toplantı düzenler. Üçe karşı iki oyla Jha’nun yargılanmamasına karar verilir. Bunu kabul edilemez bulan topluluk üyelerinin savaş gemileri Babylon 5 üssünü kuşatır. Sinclair, topluluk vekillerine Jha’dunun buluşundan sözeder ve iksir üretildikten sonra Jha’nun derhal yargılanacağı sözünü verir. Fakat Jha’du gemisi dünyaya gitmek üzere yola çıkmışken, bir Varlon savaş gemisi tarafından havaya uçurulur.

01×10 Believers

110Shon adlı bir çocuk çok hastadır ve üs hastanesinde gözetim altına alınmıştır. Dr. Stephen Franklin basit bir operasyonla çocuğun iyileşebileceğini söylese de, ailesi dini inançları nedeniyle operasyona karşı çıkar. Ama Shon zaman geçtikçe daha da kötüleşmektedir. Bunun üzerine Dr. Stephen Franklin ailesinden habersiz çocuğu ameliyat eder. Shon tekrar eski sağlığına kavuşur; fakat ailesi ameliyat olduğu için çocuklarının ruhunu yitirdiğine inanmaktadır. Çocuk taburcu olur ve ailesine teslim edilir. Ama ailesi dini gereklilikleri yerine getirerek çocuğu öldürür. Öte yandan Susan Ivanova Babylon 5 üssüne gelmekte olan bir yolcu gemisine eskortluk etmekle görevlendirilir. Fakat ansızın ortaya çıkan yağmacılar nedeniyle hareketli saatler yaşanacaktır.

01×11 Survivors

111Dünya Birliği Başkanı Luis Santiago, senatonun karşı çıktığı uzaylı göçü ve ticareti anlaşmalarına destek bulmak amacıyla Babylon 5 üssüne resmi bir ziyaret yapmaya karar vermiştir. Ama ziyaretten kısa bir süre önce  Babylon 5 üssünde nedeni anlaşılamayan bir patlama yaşanır. Başkanın güvenlik şefi Binbaşı Lianna Kemmer gerçekleşen bu patlamayı soruşturmak ve sorumluları derhal ortaya çıkarabilmek için tüm yetkilerini kullanır. Patlama esnasında orada bulunan ve ağır yaralanan Nolan, Binbaşı Lianna Kemmer’a patlamanın ardında Garibaldi’nin olduğunu söyler. Lianna Kemmer, eskiden aile dostu olan ama sonrasında kendisine karşı nefret beslediği Garibaldi’nin tüm yetkilerinin askıya alınmasını ister. Dahası teker teker ortaya çıkan tüm kanıtlar da Garibaldi’yi işaret etmektedir. Ama Garibaldi olayın peşini bırakmayarak kişisel çabaları sonucu patlamanın ve sahte kanıtların ardında Dünya Muhafızları örgütünün olduğunu ortaya çıkartır. Dahası örgütün başkana yönelik suikast girişimini de engeller. Tüm bunların sonrasında, eskiden iki yakın dost olan Garibaldi ve Lianna Kemmer tekrar eski dostane ilişkilerine geri dönerler.

01×12 By Any Means Necessary

112Büyükelçi G’Kar için G’Quan Eth isimli dinsel bir bitki taşıyan Narm gemisinin üsse inişi sırasında kaza yaşanır ve bir işçi hayatını kaybeder. Bunun üzerine üsdeki işçi locası koşulların ve maaşların iyileştirilmemesi durumunda grev ilan edileceğini duyurur. İşçi locası başkanı Connally ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca hükümet, işçilerle pazarlık yapması için Orin Zento’yu görevlendirerek Babylon 5 üssüne gönderir; fakat Zento da başarılı olamaz ve üsde grev başlar. Durumun daha da ileri gitmesini istemeyen senatör, işçilerin tutuklanmasını öngören Rush Yasası’nın uygulanmasını emreder. Komutan Sinclair bunun çok daha büyük kargaşalara neden olacağını tahmin ederek hükümetin çıkarına olmayan bir tutum sergileyip işçilere istediklerinin yerine getirileceği sözünü verir ve grev sonlanır.

01×13 Signs and Portents

113Centauri İmparatorluğuna ait çok değerli bir göz, yüksek bedel ödenerek bulunur ve Centauri devletine gönderilmek üzere büyükelçi Mollari’ye teslim edilir. Öte yandan yağmacıların saldırıları son zamanlarda iyice artmıştır. Komutan Sinclair bir ekip oluşturarak yağmacıları durdurmayı amaçlar; ama bunun daha önceden düşünülmüş bir plan olduğunu farketmesi uzun sürmeyecektir. Gözü Centauri Prime’a götürmek için Lord Kiro ve Leydi Ladire üsse gelir. Diğer taraftan ortaya çıkan gizemli bir kişi, üsdeki büyükelçileri ziyaret ederek onlara ne istediklerini sormaktadır. Büyükelçiler bu duruma bir anlam veremezler. Tüm bunlar yaşanırken, göz bir grup tarafından ele geçirilir ve Lord Kiro kaçırılır. Daha sonra bu grubun Lord Kiro tarafından tutulduğu anlaşılacaktır. Ama grup Lord Kiro’nun kontrolünden çıkmıştır. Tüm bunların yanısıra Babylon 5 üssüne yağmacılar tarafından ani bir saldırı düzenlenir. Üs güçleri bu saldırıyı başarıyla püskürtse de yağmacı ana gemisi kaçmayı başarır fakat kimliği belirsiz bir gemi tarafından saldırıya uğrayıp yok edilir. Mollari’nin çalındığını düşündüğü göz ise, daha önce karşılaştığı gizemli kişi tarafından kendisine teslim edilir.

01×14 TKO

114İhtişamlı günlerine geri dönmek isteyen boksör Walker Smith Babylon 5 üssüne gelir ve eski dostu Garibaldi’ye Mutai’de dövüşmek istediğini söyler. Mutai, çok eski kuralları ve felsefesi olan bir dövüş turnuvasıdır. Bugüne dek hiçbir insan Mutai’ye katılamamıştır. Walker Smith bu yazgıyı değiştirmeyeve ve tarihi yeniden yazmaya kararlıdır. Öte yandan bir kaç ay önce babasını yitirmiş olan Susan Ivanova, Haham Yossel Koslov’un süpriz ziyaretiyle çok şaşırır. Koslov, Susan’ın ölen babası Andrei için bir Şiva töreni yapmak istemektedir; fakat Susan, bu teklife pek sıcak bakmaz. Çünkü babasını hala affedememiştir. Tüm bunlar yaşanırken Walker Smith’in, Mutai’ye katılma isteği reddedilir. O da Mutai Ustası Gyor’a meydan okumaya karar verir. Mutai kurallarına göre bir meydan okuma karşı tarafça onaylanıra dövüş gerçekleşmek zorundadır. Gyor, Smith’in meydan okumasını kabul eder ve müsabaka başlar. Gyor ve Smith uzun süren bir dövüşün ardından yenişemeyerek berabere kalırlar. Susan Ivanova ise Haham Koslov’un Şiva teklifini kabul eder ve küçük bir grubun katılımıyla tören gerçekleştirilir.

01×15 Grail

115Hayatının çoğunu Kutsal Kase’yi arayarak geçirmiş olan Aldous Gajic Babylon 5 üssüne gelir ve üsdeki büyükelçilerle görüşmeler yapar. Amacı dünyada bulunamamış olan Kutsal Kase’nin uzaylılar tarafından bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Öte yandan Deauce ve adamları üsde kendi hegomanyalarını kurmak için etrafa korku ve ölüm saçmaktadırlar. Uğursuz lakabıyla bilinen Thomas’da bu çetenin pençesine düşer. Thomas, Babylon 5 da dahil olmak üzere tüm Babylon üslerinde işçi olarak çalışmış biridir. Bugüne dek yapımında yer aldığı tüm üsler, kendisinin her ayrılışı sonrası teker teker imha olmuştur. Bu nedenle, Thomas lanetli olduğuna inanmakta ve Babylon 5 üssünden ayrılmaya korkmaktadır. Üssün güvenlik güçleri, sahte Varlon giysisi içine kamufle olmuş bir Na’ka’leen Canavarını kullanan Deauce çetesine karşı operasyon düzenler ve bu operasyonda Aldous Gajic hayatını kaybeder. Ama ölmeden önce görevini Uğursuz lakaplı Thomas’a devredecektir.

01×16 Eyes

116Dünya İçişlerin’nden Albay Ari Ben Zayn ve Psi Birliği Askeri uzmanı Telepat Gray, üs görevlileri hakkında teftiş yapmak üzere Babylon 5’a gelirler. Bu durum Komutan Siclair ve Susan Ivanova başta olmak üzere tüm personeli huzursuz eder. Üs kayıtlarını ve askeri personel bilgilerini inceleyen Albay Ari Ben Zayn, üsdeki tüm görevlilere zihin taraması yapmak istemektedir; ama Susan Ivanova ölen annesiyle yaşadığı deneyimler sebebiyle buna şiddetle karşı çıkar ve Siclair’e istifasını verir; ama komutan bunu onaylamaz. Albay Zayn, üs personelinin işleri yokuşa sürdüğünü düşünerek Babylon 5’ın komutasını devraldığını açıklar. Sinclair çok geçmeden, Albay Zayn’ın kendisine karşı geçmişten gelen bir nefretinin olduğunu anlar. Çünkü Albay Zayn, ta en başından beri Babylon 5’ın komutasına geçmeyi istemiş; ama bu göreve Sinclair’in verilmesiyle büyük hayal kırıklığına uğramıştır. Sorgu sırasında ortam iyice hararetlenir ve Sinclair ile Albay Zayn şiddetli bir tartışmaya girer. İşler iyice kontrolden çıkmaya başlamışken Sinclair, Albay Zayn’ın da zihin taramasından geçmesi gerektiğini açıklar. Bu Zayn’ı iyice çılgına çevirir. Albay Zayn’ın zihnindeki nefreti gören telepat Gray, özel yeteneğini kullanarak onu etkisiz hale getirir. Öte yandan Garibaldi ve Lennier, 1992 tarihli bir Kawasaki Ninja ZX-11 model motorsikleti baştan yaratıp, üsde küçük bir eğlence yaşarlar.

01×17 Legacies

117Ölen büyük Minbari savaşçısı Branmer’ın cesedi, hayattayken sağ kolu ve idarecisi olan Alit Neroon tarafından, sergilenmek üzere Babylon 5 İstasyonu’na getirilir. Dünya ile Minbari arasında yaşanan kanlı savaşın izleri hala silinmemiştir. Bu savaşta bilfill bulunmuş olan Sinclair, ilk başlarda durumdan rahatsız olsa da görevi gereği belli etmez. Fakat tören sırasında Branmer’ın naaşının kaybolduğu anlaşılır. Naaşın çalındığını düşünen Alit Neroon, bunun affedilemez bir saygısızlık ve ihmalkarlık olduğunu bildirerek derhal naaşın bulunmasını ister. Aksi takdirde üssü yok edeceği tehdidinde bulunur. Bunun üzerine Babylon 5 Üssü’nde geniş çaplı bir ceset avı başlar; fakat Branmer’ın cesedi bulunamaz. Diğer taraftan üssün alt katlarında yaşama mücadelesi veren ve yetim olduğu anlaşılan Alisa Beldon isimli genç bir kız bulunur. Genç kızın telepatik yetenekleri vardır. Üssün telepatı Winters, Alisa’nın Psi Birliği’ne teslim edilmesi gerektiğini söylese de, Susan Ivanova buna karşı çıkar. Tüm aramalara rağmen bulunamamış olan Branmer’ın cesedini büyükelçi Delenn’in çaldırdığı ortaya çıkar. Delenn’e göre Branmer savaşçı olduğu kadar, aynı zamanda dinsel bir kişiliktir ve cesedi de isteği doğrultusunda yakılmıştır. Alisa Beldon ise, yeteneklerini geliştirmek üzere Mimbari ana gezegenine gitmeye karar verir.

01×18 A Voice in the Wilderness, Part I

118Mars Kolonisi’nde ayrılıkçı hareket iyice doruğa ulaşmış ve gezegen çapında bir isyan dalgası başlamıştır. Garibaldi, uzun zaman önce ayrıldığı eski sevgilisinin hayatından endişe etmekte; ama Mars Kolonisi’yle tüm iletişim ağı koptuğu için kendisine ulaşamamaktadır. Babylon 5 İstasyonu’nun hemen yakınında bulunan gezegendeyse bazı sismik dalgalanmalar tespit edilmiştir. Bunun üzerine jeolojik taramalar yapması için gezegen yörüngesine bilim adamlarını taşıyan bir araç gönderilir; fakat bu esnada gezegenden çıkan bir enerji dalgası araca hasar verir. Issız ve yaşama elverişli olmadığı düşünülen bu gezegende neler olup bittiğini anlamak isteyen Komutan Sinclair, gezegen çevresine küçük bir savaş ekibi yollar; fakat gezegendeki bir yarıktan çıktığı anlaşılan füzeler nedeniyle ekip geri dönmek zorunda kalır. Tüm bu yaşananlar sonucu Komutan Sinclair ve Susan Ivanova, gezegendeki yarığa ulaşmaya ve neler olduğunu anlamaya karar verirler. Destek ekiplerinin de katkısıyla ikili yarığa ulaşır ve yapay bir giriş tespit eder. İçeride muazzam bir teknolojinin varlığına şahit olan Sinclair ve Susan, gördükleri karşısında hayrete düşerler. Öte yandan gezegendeki sismik dalgalanmalar halen sürmekte ve sık aralıklarla sarsıntılar meydana gelmektedir. İkili bir an önce yarıktan çıkmaya çalışsa da, bir sarsıntı sonucu çıkış yolu kapanır. Tam bu esnada gördükleri bir yansıma kendilerinden yardım ister. Sinclair bu yansımayı kısa süre önce üsde de görmüştür. Arayışları sırasında ikili hala hayatta olan bir varlıkla karşılaşır. Bu varlığı da yanlarına alarak Babylon 5’a geri dönerler. Ama bu sırada, bilinmeyen bir geminin üsse gelmekte olduğu anlaşılır.

01×19 A Voice in the Wilderness, Part II

119Babylon 5 İstasyonu’na gelmekte olan meçhul geminin Dünya İttifakı’na bağlı Hyperion adında bir savaş kruvazörü olduğu anlaşılır. Kravazörün kaptanı Ellis Pierce, Babylon 5’ın komutasını devralmak ve üs yakınındaki gezegende keşfedilen teknolojinin dünya adına sahiplenilmesi için gönderildiğini açıklar. Amacı bu teknolojinin diğer güçlerin eline geçmesini engellemektir. Çünkü üssün ve gezegenin bulunduğu uzay alanı bir tarafsız bölgedir ve başka devletlerin de keşfedilen teknolojiyi isteme olasılığı bulunmaktadır. Ama Komutan Sinclair, bunun diğer devletler tarafından bir tehdit olarak algılanılmasından endişe ederek bu karara boyun eğmez. Gezegende oluşan sarsıntılarsa gitgide güçlenmektedir. Yapılan hesaplar gezegenin 48 saat içinde patlayacağını ortaya koyar. Bu patlama Babylon 5’ın da sonu demektir. Komutan Sinclair ve Susan Ivanova’nın gezegenden yaralı bir şekilde kurtarıp üsse getirdikleri varlıksa ölmek üzeredir. Fakat kısa bir süre önce üsse gelmiş olan Büyükelçi Delenn’in eski öğretmeni Draal, ölmekte olan bu canlının kendisine yolladığı mesajı alır ve mesajın anlamını çözer. Gezegenden getirilen varlık, oradaki teknolojinin 500 yıllık koruyucusudur; ama artık görevini yerine getiremeyecek kadar bitkin düşmüştür. Mollari, Delenn ve Draal yanlarına ölmekte olan varlığı da alarak gizlice üsden ayrılıp gezegene inerler. Diğer taraftan üssün yakınında beliren bir grup yabancı savaş gemisi, söz konusu gezegenin ve teknolojinin sahipleri olduklarını ve bölgenin 10 saat içinde terkedilmemesi durumunda savaş açacaklarını bildirir. Babylon 5 ve Hyperion, yabancı gemilerle çatışmaya girer. Fakat Draal, yaralı varlığın görevini devralarak gezegenin yeni koruyucusu olur ve gezegenden yolladığı ışınlarla yabancı savaş gemilerini yokeder. Garibaldi ise, hayatından endişe ettiği eski sevgilisinin iyi olduğu haberiyle sevinmiştir; ama onun artık evli ve hamile olduğunu öğrenir. Mars Kolonisi’nde çıkan ayaklanmanın da bastırıldığı haberi gelir.

01×20 Babylon Squared

120Sektör 14’den gelen garip takyon yayımlarını araştırması için olay bölgesine Alfa 7 isimli bir keşif aracı gönderilir. Fakat tuhaf bir ışık huzmesine yakalanan araçla tüm bağlantı kesilir. Bu olayın ardından Alfa 7, otomatik pilot sayesinde Babylon 5’a geri döner; ama pilotu yaşlanarak ölmüştür. Üsde ki görevliler yaşanan bu olaya bir anlam veremez. Bu sırada, yıllar önce gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuş olan Babylon 4 üssünden bir mesaj alınır. Mesajda üssün komutanı olduğunu iddia eden bir kişi yardım istemektedir. Sinlair hemen bir ekip oluşturarak Babylon 4’u bulmak ve hayatta kalanları kurtarmak için yola koyulur. Üsse vardıklarında buranın bir çeşit zaman dengesizliği yaşadığını farkederler. Üsde sık sık zaman sıçramaları yaşanmaktadır. Komutan Sinclair, hayatta kalanların Babylon 5’a nakliye edilmesini ister. Öte yandan Zathra isimli yaratık Komutan Sinclair’e bir kaderi olduğunu söyler. Babylon 5 ekibi, bir sarsıntı sonucu üstüne demir parçası düşen ve olduğu yerde sıkışan Zathras’ı geride bırakarak Babylon 4’u terkederler. Zathras, astronot giysili bir varlığın yanında belirmesiyle kendine gelir. Varlığın giysisini çıkardığında Komutan Sinclair olduğu anlaşılır. Gizlice Baylon 5’dan ayrılarak Gri Konsey’ine giden Büyükelçi Delenn’se, Konsey Başkanlığı teklifini reddeder.

01×21 The Quality of Mercy

121Karl Edward Mueller işlediği cinayetler nedeniyle kişilik silinmesi cezasına çarptırılır. Garibaldi ise, onun bir seri katil olduğuna inanmaktadır. Bunun üzerine Mueller’in zihin taramasından geçirilmesi kararlaştırılır. Bu iş için görevlendirilen Telepat Winters, Mueller’in gerçekten de şeytani duygulara sahip bir seri katil olduğunu farkeder. Fakat Mueller, muhafızların elinden yaralı bir şekilde kaçmayı başararak üssün alt bölümlerine kaçar. Diğer taraftan bir uzaylı aleti kullanarak herkese şifa dağıttığını iddia eden Laura Rosen’in ünü gitgide yayılmaktadır. Bu durum Dr. Stephen Franklin’in de dikkatini çeker. Franklin ilk başlarda bu kadının bir sahtekar olduğunu düşünse de, daha sonra kullandığı uzaylı aletin kişiden kişiye yaşam aktarabilme özelliğine sahip olduğunu anlar. Rosen, hastaları kendi yaşam enerjisini vererek iyileştirmektedir ve her işlem sonrası ölüme biraz daha yaklaşmaktadır. Katil Mueller de kendisini tedavi etmesi için Rosen ve kızını rehin almıştır. Ama Rosen işlemi tersine çevirerek Mueller’in tüm yaşam enerjisini kendine çeker. Mueller oracıkta ölürken, Rosen de artık tamamen iyileşmiştir. Mollari ve Lennier ise, üssü tanımak adına ortalığı birbirine katacaktır.

01×22 Chrysalis

122Narn Rejimi’nin Quadrant 37 bölgesine savaş gemileri göndermesi Centauri İmparatorluğu’nu rahatsız eder ve iki devlet arasında gerginlik oluşur Daha önce Mollari’ye hanedanlık gözünü geri vermiş olan gizemli yabancı tekrar ortaya çıkar ve bu sorunu halledebileceklerini söyler. Mollari yabancının teklifine olumlu karşılık verir ve kısa bir süre sonra Quadrant 37 bölgesindeki tüm Narn savaş gemileri ansızın ortaya çıkan esrarengiz gemiler tarafından yok edilir. Kimse bu duruma bir anlam veremez. Diğer taraftan gizli bir örgütün, Dünya İttifakı Başkanı Luis Santiago’ya suikast hazırlığı içinde olduğunu ortaya çıkan Garibaldi, örgüt tarafından vurularak ağır şekilde yaralanır ve ameliyata alınır. Durumu oldukça kritiktir. Luis Santiago’nun gemisi gerçekten de Jüpiter’e inişi sırasında parçalanır ve başkan hayatını kaybeder. Komutan Sinclair yetkililere bunun bir suikast olduğunu bildirse de, ciddiye alınmaz ve konu kapatılır. Büyükelçi Delenn ise bir krizalit içerisinde dönüşüme uğramaktadır. Narn savaş gemilerini yok edenlerin, adları henüz telaffuz edilmemişse de Gölgeler olduğu anlaşılmaktadır. Artık tüm türler, yaklaşmakta olan bir gücün varlığını yavaş yavaş hissetmeye başlamıştır.

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

battlestar galactica

Battlestar Galactica’nın Bilimkurguda Bıraktığı Derin İzler

Battlestar Galactica, kendi yarattığı robotlar tarafından soykırıma uğrayıp kaçak durumuna düşen bir grup insanın hikâyesi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et