bilimkurgu kulubu

Dizi The Clone Wars

Tarih: 25 Ekim 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Star Wars: The Clone Wars

Star Wars‘un sahip olduğu en güzel serilerden birisi de hiç şüphesiz Star Wars: The Clone Wars isimli animasyon serisidir. George Lucas tarafından ortaya atılmış bir fikir olan The Clone Wars, biz izleyicilere oldukça güzel dakikalar vaat ediyor.

Dizi, Star Wars: Attack of the Clones ve Star Wars: Revenge of the Sith filmlerinin arasındaki olayları konu alıyor. The Clone Wars dizisi, 5 sezona yayılmış 129 bölümden oluşuyor. Her bölüm yaklaşık 22 dakika sürüyor. Dizi, Cartoon Network ve TNT isimli kanallarda izleyicilerin karşısına çıktı. Fakat sadece Amerika ve Kanada’daki kullanıcılara özel olarak Netflix üzerinden bir 6. sezonu da yayımlandı. Dizi, Ambush (Pusu) isimli ilk bölümüyle 3 Ekim 2008 yılında seyirciyle buluştu. Dizinin 5. sezonu, The Wrong Jedi (Yanlış Jedi) isimli bölümle 2 Mart 2013 tarihinde ekranlara veda etti. Fakat 6. sezon, 2014 yılında Netflix üzerinden Amerika ve Kanada, TV yoluyla Almanya’da da yayımlandı.

George Lucas

George Lucas

Dizi, Star Wars serisinin yaratıcısı George Lucas’ın fikriydi. Lucas, bu fikri ilk olarak 2002 yılında düşündü. İlk önce 2003 ila 2005 yılları arasında Star Wars: Clone Wars yayımlandı. Ardından bu dizi iptal edildi ve 2005’in Nisan ayında yapılan bir kutlama sırasında Star Wars: The Clone Wars duyuruldu. The Clone Wars serisinin bölümleri birçok farklı kişi tarafından kaleme alındı. Henry Gilroy, Julie Siege ve Doug Petrie bunlardan sadece birkaçı. Bölümlerin birden fazla kişi tarafından yazılmasının en büyük etkisi dizide tekdüzeliği önlemiş olmasıdır. Dizi, kronolojik olarak Star Wars: A New Hope isimli sinema filminden 19 – 22 yıl öncesini konu alıyor. Star Wars takvimi ile konuşacak olursak tam olarak 22 BBY ve 19 BBY yılları arasında geçiyor.

İmparator Palpatine, Ian Abercrombie tarafından, tüm klon savaşçılar Dee Bradley Baker tarafından, Mace Windu, Terrence Carson tarafından C-3PO ise Antony Daniels tarafından seslendirildi. Diğer önemli karakterlerden birkaçına bakacak olursak; General Grievous, Matthew Wood, Obi-Wan Kenobi, James Arnold Taylor ve Anakin Skywalker ise Matt lanter tarafından seslendirildi. Ayrıca çoğu seslendirmen yine sinema filmlerinde aynı karakterlere ses verdiğinden dizideki karakterlerin seslerini benimsemekte zorluk çekmedik.

The Clone Wars Karakterleri

The Clone Wars serisinin öne çıkan bazı karakterleri

İçerik ve animasyon kalitesi olarak genel anlamda karşımıza orta seviyede bir Star Wars çıkıyor. Dizinin müzikleri pek de kaliteli değil. Animasyon kalitesi orta seviyelerde. Fakat dizideki düello sahneleri ve savaşlar izleyicileri tatmin edecektir. Droid askerlerin çokça saçma sapan hareketler yaptığı göze en çok batan şeylerden birisi. Filmlerde düşmanları vurmaktan aciz olan Klonlar ise burada adeta yenilmez savaşçılara dönüşmüşler. Dizide birçok kronolojik hata bulunmakta. Dizinin ilk sezonu biraz sönük kalsa da 2. sezon itibariyle seyir zevki yükseliyor.

Dizideki hataları görmezden gelirsek genel olarak izlenebilecek bir seri The Clone Wars. Fakat sinema filmleri kadar yüksek bir beklenti içine girmemek gerekiyor. Dizi genel olarak dıkşınlı uzay savaşlarından, bol efekli dövüşlerden ve bazen sinir bozan diyaloglardan oluşuyor. Fakat eğlenmek isteyenlere kesinlikle bu eğlenceyi verebilecek bir dizi. Benim tavsiyem dizinin izlenmesi yönünde. 10 üzerinden puan verecek olursak benimki 6 olur.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...