bilimkurgu kulubu

Anime Zegapain

Tarih: 30 Aralık 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Zegapain

Bölüm Sayısı: 26
Yönetmen : Masami Shimoda
Senaryo : Mayuri Sekijima
Karakter Tasarımı : Hiroyuki Hataike, Akihiko Yamashita
Mekanik Tasarım : Rei Nakahara, Takayuki Yanase, Noruyuki Jinguji
Müzik : Ayako Otsuka

Zegapain 2006 yapımı, 26 bölümlük bir Mecha serisidir ve Eureka 7‘ye benzer şekilde aynı adlı bir oyunun (XBOX için hazırlanmıştı) yan materyali olarak, Gundam ve çok daha fazlasından hatırlanabilecek olan Sunrise tarafından hazırlanmıştır. Her ne kadar yıla damga vurmasa da yetişkin izleyicilerce de iyi eleştiriler alması ve yılın önemli bilimkurgu yapımları arasında yerini belli etmesiyle Sunrise için desteklenen bir başlık olmayı sürdürmüş, sonrasında ayrıyeten seriyle teğet geçen yan hikayeleri anlatan romanları ve Manga’ları da üretilmiştir.

Zegapain-3

Kyo Sugou, sahil kasabası Maihama’da yaşayan sıradan bir liselidir ve o ana dek hayatındaki en büyük sorun ise yüzücülük kulübünde en az üç üyeye ulaşarak kulübün kapanmasını engelleyebilmektir. Çok geçmeden okul havuzunda gördüğü gizemli bir kız hayatını değiştirecektir. Shizuno Misaki adlı ve sadece kendisinin görebildiği bu kıza daha yakın olabilmek için ondan kulübe katılmasını ve kendisinin çocukluk arkadaşı Ryoko‘nun fotoğraf ve tanıtım filmi çekiminde yer alarak kulübe destek olmasını ister. Shizuno ise kendisine Cerebrum adlı gizli bir organizasyonun Mecha’sına pilotluk etmeyi kabul etmesi karşılığında bunu yapabileceğini söyler. Kyo ilk bakışta bunu şaka zanneder, fakat kabul ettiği şeyin kendisini, o ana dek yaşadığı gerçekliğin çok ötesinde, kaderin ve geleceğin ta kendisine karşı verilen bir ölüm kalım savaşına taşıyacağından habersizdir.

Tıpkı Bokurano ve Megazone 23‘de olduğu gibi Zegapain de varolan gerçekliği sorgulayan bir yapıya sahiptir. Renk paleti ve drama kullanımı ise birçok yönden Soukyuu no Fafner‘e paralel olarak değerlendirilebilir.

zegapain-2

Yakın zamanda yapılan ama net olmayan bir açıklamaya göre serinin 10. yılının yeni bir proje ile kutlanacağı biliniyor. Bu yeni bir sezon olabileceği gibi, bir film de olabilir, bekleyip göreceğiz. Kesin olan şu ki Zegapain’in şu an bile izlenebilecek kalitede olması ve 2000’lerin underrated Mecha klasikleri içinde yer almasıdır.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...