bilimkurgu kulubu

Sinema Üzerine stargate

Tarih: 22 Nisan 2020 | Yazar: Erkam Ali Dönmez

0

Stargate’in Geleceğine Dair Bildiğimiz Her Şey

Stargate için yeni yapımlar yolda mı? Değil mi? Serinin yapımcıları Stargate’in küllerinden doğabileceğini ima ettikçe serinin hayranlarının rahat uyuyamamasına yol açan soru bu. Ne de olsa Dean Devlin ve Roland Emmerich, geçitten geçerek evrendeki yolculuğumuzu başlatalı tam 25 yıl oldu. İşin ilginç tarafı, Devlin ve Emmerich aslında 1994 tarihli Stargate’i bir üçlemenin ilki olarak tasarlamıştı. Ancak filmin yayın haklarını elinde tutan MGM ile yaşanan sorunlar nedeniyle devam filmleri asla çekilmedi. Onun yerine, gelmiş geçmiş en uzun ömürlü bilimkurgu dizilerinden biri olan Stargate SG-1’a, televizyon için çekilen iki spin-off filme, bir çizgi film dizisine, bir sürü çizgi roman ve romana, hatta 2018’de de bir web serisine kavuştuk! Eh, Stargate serisinin hâlâ yaşıyor olduğunu söylemek çok da yanlış sayılmaz. Yine de tam olarak istediğimiz bu değil.

Orijinal serinin yaratıcılarının üçlemeyi sıfırdan başlatacakları dedikodusu da dolaşıyordu ancak devamı gelmedi. Yine de son yıllarda Star Wars ve bu sene çıkan Star Trek: Picard gibi bilimkurgu serilerinin yeniden dönüşleriyle, Stargate hayranları da ister istemez heyecanlandı. Geçtiğimiz ay #TimeForStargate hashtag’i Twitter’da trending topic oldu. Bu, hayranların Twitter’ı ele ilk geçirişi değil ama serinin yeniden doğuşunu ne kadar heyecanla beklediklerinin en güçlü göstergesi. Üstelik MGM’in geçmişte seriye gösterdiği ilgiyi de düşünürsek, bu her an gerçekleşebilir. İşte serinin geleceğine dair bildiğimiz her şey…

Yeni Stargate Filmlerinin Konusu Ne Olacak?

Aradan geçen 25 yıldan sonra, olası bir yeni Stargate filminin bir devam filmi olması pek olası değil. Öte yandan 2016’da, MGM ve Warner Bros. serinin yaratıcıları olan Devlin ve Emmerich ile bir reboot üçlemesi çekme planları olduğundan kısaca bahsetmişti. Ancak projenin geliştirilmeye başlanmasından birkaç ay sonra planlar bozulmuştu. Devlin, Variety’ye verdiği bir röportajda reboot fikrinin neden önemli bir seçim olduğunu anlatmış ve senaryo olarak ne beklememiz gerektiğine dair ipucu vermişti:

“20 yıl sonrasında geçebilecek bir hikâye değil. O yüzden yapılabilecek en mantıklı şey en başa geri dönmek ve hikâyeyi baştan anlatmaya başlamak.”

Yani bir gün serinin yaratıcılarından tekrar bir film görürsek, bunun bir üçlemenin ilk filmi olacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Yine serinin yaratıcılarına göre bu ikinci yapım Mısır mitolojisinden farklı bir mitolojiyi konu alabilir. Üçüncü filmin ise tüm mitolojilerin aslında nasıl birbiriyle bağlantılı olduğunu ortaya koyacak bir yapım olacak diyebiliriz. Elbette bunların hepsi spekülasyon. Şu an Devlin ve Emmerich’in başında yer aldığı bir proje olmadığından kesin bir şey söyleyemeyiz. Aslına bakılırsa, Bill McCay’in yazdığı, Emmerich’in notlarına dayanan ve seriyi yaratıcılarının vizyonuna uygun şekilde ilerleten beş kitaplık bir seri var. Bu seri Ra’nın soyundan gelenler, Dünyalı insanlar ve yerli halkı konu alıyor. Yani muhtemel devam filmleri için de, bir reboot için de yeterli materyal halihazırda var. Ancak Stargate SG-1 ekibinin ilgisini de göz önünde bulundurunca, stüdyolar onu da sıfırdan çekmeyi tercih edebilir.

Olası Bir Stargate Devam Filminde Kimleri Görebiliriz?

Stargate reboot olarak çekilecek olursa, eski karakterleri yeni oyuncuların canlandıracağına kesin gözüyle bakabiliriz. Devlin ve Emmerich proje üzerinde çalışırken James Spader ve Kurt Russell’ın hâlâ projeyle ilgilendiklerini söylemişti. Yine de bu uzun zaman önceydi, artık iki ünlü aktör anlatıma tam olarak uymayacaktır.

Farklı zamanlarda Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks ve Christopher Judge gibi Stargate SG-1 oyuncularının bazıları da serinin yeniden yapımıyla ilgilendiklerini dile getirdi. Bu oyuncuların bazıları dizinin spin-offlarında ve devam bölümlerinde de karşımıza çıktı. Hatta geçen sene Anderson ve Tapping serinin devamının geleceğini ima eden paylaşımlarda bulundu ve hâlâ projeyle ilgilendiklerini söyledi. Yeni bir Stargate yapımında muhtemelen en iyi tercih yepyeni bir oyuncu kadrosu görmek olacaktır ancak, arada tanıdık yüzlerle de karşılaşmak hoş bir sürpriz olurdu.

Yeni Bir Stargate Filmini Kimden Bekleyebiliriz?

stargate

Stargate filmleri ve dizilerinin yönetmen ve yapımcıları ile olan çalkantılı geçmişini düşününce, bu soruya kesin bir cevap vermek zor. Olası bir projenin Stargate isim haklarını elinde bulunduran MGM’den çıkacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat yönetmen koltuğuna kimin oturacağını tahmin etmek için biraz erken. Yakın bir zamana dek MGM’in başkanı olan Jonathan Glickman, 2016 yılında şöyle demişti:

“Seriye ihtiyacı olan hayat öpücüğünü vererek Stargate’i hak ettiği şekilde diriltmenin tek yolu Roland ve Dean’i geri getirmek.”

Ne var ki serinin yaratıcıları ile stüdyo arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle proje rafa kalktı. Ayrıca Tapping’e göre serinin yardımcı yönetmeni Brad Wright’a da MGM tarafından serinin yeniden çekilmesi konusunda bir teklif götürüldü. Tüm bunlardan, stüdyonun Stargate sagasıyla hâlâ net olarak ilgilendiği sonucunu çıkarabiliriz.

Yeni Bir Stargate Filmini Ne Zaman Beklemeliyiz?

Henüz olası bir Stargate filmiyle ilgili hiçbir şey duyurulmadığından, bu konuda yapılacak her türlü tahmin spekülasyondan öteye gitmeyecektir elbette.

Yine de, yeniden hayat bulan eski yapımların revaçta olduğunu düşünürsek, yakın gelecekte bir Stargate projesi de bekleyebiliriz. Yine de tahminimizce olası bir ‘Stargate 2’ 2023’ten önce çekilmeyecektir.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.