2023 konulu bilimkurgu filmleri

Konusu 2023 Yılında Geçen 7 Bilimkurgu Filmi

İnsanlar tarih boyunca gelecekte yaşanacakları öngörmeye çalıştı. İleride neler olacaktı, mevcut düzen sürecek miydi ve elbette kendi kişisel tarihleri nasıl yazılacaktı? Bütün bu sorular kurguda zemin buldu ve bilhassa bilimkurgu yapıtları kehanet sunma işlevi kazandı.

Maddenin kuralıdır; bugün dediğin, dünün yarınıdır ve bir gün elbet ulaşırsın. Bunun farkında olmak ise bir dönüp bakma, acaba neler düşünülmüş diye sorgulama isteğini ortaya çıkarır.

Biz de bu düşünceyle konusu 2023 yılında geçen bilimkurgu filmlerini derledik.

Gemini Rising

2002 yılında dünya dışı bir uzay gemisi yakalanır ve çok gizli bir operasyonla Dünya’ya getirilir. O zamandan beri, telepatinin sırlarını öğrenmek ve askeri operasyonlarda kullanmak amacıyla gemideki yolcular üzerinde gizli deneyler yapılmaktadır. Deneylerin başarısı henüz sınırlı olsa da beklentiler yüksektir. Öte yandan, emekli bir iç güvenlik ajanı ve dövüş sanatları uzmanı olan Lisa Morgan (Amy Hathaway) da, pek istekli olmamasına rağmen ordunun bu dünya dışı teknolojiyi çözmesine yardım etmek için uzak bir adaya gider.

Uzay teknolojilerine dair spekülatif yaklaşımlar sergileyen yapım, telekineziye kadar genişlettiği kurgusal dokunuşlarıyla izleyiciye etkileyici sahneler vaat ediyor. Bilhassa ilk teması anlatması bağlamında türümüzün hem diğer türlere hem de kendine bakış açısını da iyi özetliyor.

The Purge: Anarchy

Purge serisi, devam yapımlarıyla evrenini giderek genişletmeyi başardı. Bu filmlerden biri olan The Purge: Anarchy, bir geceliğine yasaların ortadan kalktığı distopik bir zaman diliminde gerçekleşen olayları konu ediyor. Bahsi geçen Arınma Gecesi’nde üç grup insan iç içe geçiyor ve meydana gelen kaos ortamında mahsur kalıyor. İşte filmin dönüm noktası da burası oluyor.

Vahşetin içselleştirildiği bir çağda Purge’ün pek de kurgu olmayacağı aşikar…

X-Men: Days of Future Past

Mutantların üst düzey katil robotlar tarafından kontrollü biçimde yok edildiği bir gelecekte, yaşamlarına kavuşabilmek için mücadele veren bir avuç X-Men üyesini görüyoruz. Bu robotlar zamanın bir noktasında ortaya çıkmış ve DNA’larını hedef alarak durmaksızın mutantlara saldırmaktadır. Mutantların son umudu ise o kırılma noktasına gidecek Wolverine’dir.

Yapay zekânın günümüzde bile yanlış kodlamalar ve komutlarla nelere yol açtığı ortadayken, böylesi bir senaryonun gerçekleşmesi hayli olası görünüyor. Korku iklimi daima kapıda…

Avengers: Endgame

Avengers Endgame

Marvel İzleme Sırası’nda üçüncü fazın en vurucu noktası olan Avengers: End Game, Infinity War sonrası yıkımın etkilerini gösteriyor. Thanos’la savaşın ardından beş yıl geçmiştir. Herkes yaralarını sarmaya çalışırken, kahramanların da kılavuzluk ettiğini görürüz. Ancak bir noktada beklenmedik bir gelişme meydana gelir ve macera kaldığı yerden devam eder.

MCU filmlerinde, özellikle Iron Man’in icat ettiği araçların günümüz teknolojisini aştığını görüyoruz. Robotik kostümü dâhil son derece gelişmiş aygıtlar ve Jarvis gibi yetkin yapay zekâ yardımcılar üretken aklının eserleri. Bu filmde de olayları çözecek fikir ondan çıkıyor ve zaman yolculuğunu keşfederek kahramanların rövanşı almalarını sağlıyor.

Venom

venom

MCU’ya dâhil olmasa da yine bir Marvel yapımı olan Venom, başarısız gazeteci Eddie Brock’un üst düzey bir simbiyotik varlıkla tanışmasını konu ediyor. Venom olarak bilinen bu canlı, Brock’un bedenine yerleşiyor ve beslenmek için onu devamlı zorlayarak hem bir lanete hem de bir lütufa bürünüyor. Böylece Eddie’nin yaşamı derinden değişiyor. Artık vücudunu uzaylı bir canavarla paylaşan çarpık bir kahraman o.

Film, simbiyotik yaşam türleri düşünüldüğünde ilk temasa dair ilgi ilgi çekici yaklaşımlara sahip.

The Tomorrow War

The Tomorrow War

Prime Video özgün yapımı olan The Tomorrow War’da, gelecek ile geçmişin çizgisi belirsizleşiyor ve zamanın böylesine muğlaklaştığı bir noktada verilen savaş konu ediliyor. Bir aile babası, kızını korumak adına gönüllü oluyor ve geleceğin savaşına katılıyor.

Filmde savaş teknolojisine dair verilen detayların hayli ilgi çekici olduğu bir gerçek. Umarız böylesi bir savaşın tarafı olmak zorunda kalmayız.

Eternals

Geldik hem listemizin hem de MCU’nun şimdilik son filmine. Eternals, kadim varlıklardan oluşan Avengers benzeri bir grubu merkezine alıyor. Bu grup, dünyada yalnızca düşmanları olan canavarlarla mücadele etmiş ve tarih boyunca başka hiçbir olaya müdahil olmamıştır. Ancak bir noktada işler değişir ve hem kendi hem de evrenin geleceğini belirlemek zorunda kalırlar.

Eternals, MCU’nun hiç şüphesiz Avengers: End Game sonrası en iddialı yapımlarından biri olarak vizyona girdi. Böylesine devasa bir zaman çizelgesine yayılan anlatımı ve kozmik canlıları dair yaklaşımıyla akıllara kazındı. Kim bilir, belki de aramızda böylesi canlılar vardır.

Yazar: Emre Bozkuş

ben bir şarkıyım/atlas denizlerinden geldim/önümde dalgalar vardı/arkamda dalgalar/dalgalar bitince/ben de biterim

İlginizi Çekebilir

outlast

Korku Bilimkurgu ile Buluşursa: Outlast

Video oyunlarının altmış yılı aşkın bir geçmişi vardır. 1958 tarihli Tennis for Two adlı tenis …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et