bilimkurgu kulubu

Genel

Tarih: 16 Mayıs 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Isaac Asimov’dan Carl Sagan’a Mektuplar

Carl Sagan ve Isaac Asimov 1960’larda tanıştılar. Asimov otobiyografisinde “kafamda onu, teleskop’unun başında duran herhangi bir astronom figürü gibi yaşını başını almış biri olarak canlandırmıştım; fakat karşımda gördüğüm kişi 27 yaşında, yakışıklı, inanılmaz bir zekaya sahip genç bir adamdı.” şeklinde betimler. İkili 25 yıldan uzun süre iyi birer arkadaş olarak kaldılar. Asimov’un Carl Sagan’a yönelik ilk izlenimleri doğru çıkmış ve zamanla ona karşı duyduğu hayranlığı daha da artmıştır. Isaac Asimov’un kardeşi Stanley tarafından derlenen “Yours, Isaac Asimov: A Lifetime in Letters” (Sevgiler, Isaac Asimov: Bir hayat dolusu mektuplar) kitabında, Asimov’un Sagan’a yazdığı ve Sagan ile arkadaşlığından bahsettiği mektuplar birbirlerine duydukları saygıyı ve samimiyeti gözler önüne seriyor.

22 Mart 1966’da bir arkadaşına yazdığı mektupta Asimov, Sagan’dan şu sözlerle bahsediyor:

“Sagan evrenle ilgili bir kitabımı yarısına kadar okuduktan sonra bir hata bulmuştu. Eddington’un yıldız yapılarıyla ilgili bir teorisini aktarırken radyasyon basıncından bahsetmiştim. Açıkçası, gerek de yoktu. Neyse ki hata sadece cümle düzeltmelerinden ibaretti. Fakat işte bu nedenle Sagan’a ihtiyacım var. Onun yakalayamadığı bir hata, zaten orada yoktur. Sadece, bunu yapması biraz zaman alıyor. Ne kadar yoğun olduğunu bildiğimi kendisine de ilettim ve oldukça saf bir tavır ile ‘yapacağın bu kontrol işi benim yaptığım işe kıyasla ne kadar zor olabilir ki?” diye sordum.

“Öyle bir şekilde söylemişsin ki, bu soruyu bir şaka olarak algılıyorum, ama cidden soruyorsun değil mi?” diye cevap verdi. Eh, ben de evet diye yanıtladım. Çok akıllı bir adam bu Sagan…”

13 Aralık 1973’te Sagan’a yolladığı kısa bir tebrik notunda ise Asimov’un ufak bir sitemi var.

“Kozmik Bağlantı kitabını okumayı yeni bitirdim ve her kelimesine bayıldım. İyi bir yazar olma konusunda idolümsün, çünkü yazı stilin çok doğal. Yazdıklarını okurken adeta konuştuğunu duyuyorum. Kitapla ilgili tek bir şey beni sinirlendiriyor: Kitabı okurken, benden çok daha zeki olduğunu bariz bir şekilde farkediyorum. Bu hoşuma gitmiyor.”

15 Haziran 1985’te Asimov, başka bir beğeni dolu not gönderiyor:

“Nükleer kış ile ilgili yaptığın konuşmayı yeni dinledim ve gurur duydum. Kesinlikle şimdiye kadar konu üzerine yapılmış en aklı başında konuşmaydı. Söylediğin her kelimenin arkasında olduğumu bilmeni isterim.”

Fakat bunlar arasında en güzeli, Asimov’un Carl Sagan ve Ann Druyan‘ın evliliği için yazdığı ufak şiir:

“Carl Sagan ve Ann Druyan için üç kez şerefe

Bugün girdiler dünya evine

Hayatınız aydınlık olsun gün kadar

Samanyolu kadar

Her şeyi başlatan Big Bang kadar.”

Son olarak Asimov’un 15 Mart 1986 yılında bir arkadaşına yolladığı mektup, Sagan’a sahte bir sitem içermektedir:

“6 ay önce Carl Sagan’ın “Contact – Mesaj”ı satışa çıktı ve “Robots and Empire – Kurtarıcı” kitabımın satışları yarıya indi. (Bu devirde kimin 2 tane ciltli kitap alabilecek parası var ki?)”

“Yours, Isaac Asimov: A Lifetime in Letters” kitabı, Asimov’un kaleminden ve kalbinden çıkan, bunlar gibi bir çok değerli mektup içermekte.

Hazırlayan: Taylan Kasar

Kaynak: Brainpickings

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...