bilimkurgu kulubu

Dizi Gina-Carano-Cara-Dune-The-Mandalorian

Tarih: 11 Şubat 2021 | Yazar: Konuk Yazar

0

Lucasfilm, Sosyal Medya Paylaşımları Yüzünden Gina Carano İle Yollarını Ayırdı

Lucasfilm ve UTA, sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek The Mandalorian dizisinin yıldızı Gina Carano ile yollarını ayırdığını duyurdu. Şirket, The Mandalorian’da Cara Dune karakterini canlandıran yıldızın sosyal medya paylaşımlarıyla patlak veren tartışmalardan sonra, “Gina Carano artık Lucasfilm için çalışmıyor,” açıklamasında bulundu.

Lucasfilm sözcüsü yaptığı açıklamada, Gina Carano’nun artık Lucasfilm için çalışmadığını ve ileriye yönelik de herhangi bir plan olmadığını vurgulayarak şunları dile getirdi: “İnsanları kültürel ve dini kimlikleriyle aşağılayan sosyal medya paylaşımları uygunsuz ve kabul edilemez.”

Salı gecesi paylaşılan ve sonrasında silinen Instagram hikayelerinde Carano, ABD’de Cumhuriyetçi olmayı Nazi Almanyası döneminde bir Yahudi olmaya benzetmiş ve şunları ifade etmişti:

“Yahudiler sokaklarda Nazi askerleri tarafından değil, komşuları tarafından dövüldü; hatta komşu çocukları tarafından. Tarih yeniden yazıldığından, bugün çoğu kişi Nazi askerlerinin binlerce Yahudiyi yakalayabilmesini sağlayan şeyin devlet nezdinde yürütülen nefret siyaseti olduğunu bilmiyor. Bu, birinden sadece politik görüşleri yüzünden nefret etmekten farklı mı?”

2020 Başkanlık seçimlerinin hileli olduğunu savunan ve maske takanlara yönelik getirdiği eleştirilerle dikkat çeken ünlü oyuncu, daha önce transeksüel karşıtı paylaşımları ve ABD’deki faşistliği aşırı solculuğa bağlayan tweetleri beğenmesi nedeniyle de tepkilere maruz kalmıştı.

Oyuncunun paylaşımlarına tepki olarak çarşamba günü Twitter’da #FireGinaCarano hashtag’i yaygınlaşmaya ve birçok kullanıcı Lucasfilm ve kurumsal babası Disney’i paylaşımlarına etiketlemeye başlamıştı. Lucasfilm’in Aralık ayında açıkladığı “Ranger of New Republic” projesinde Gina Carano’ya da yer verebileceği konuşulurken yaşanan bu gelişme, şirket ile oyuncunun yollarını tamamen ayırmış gibi görünüyor.

Kaynak | Telepreter

Etiketler: , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...