bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 28 Ekim 2015 | Yazar: Pedram Türkoğlu

0

Ses Dalgaları ile Maddeleri Yönetmek

İnsanlar neden hala warp sürücüsünü tasarlamadığımız için yakınıyor olabilirler; ancak diğer yandan bir başka buluş bilimkurgudan bilime geçişini tamamladı.

Konuya geçmeden önce iki cümle ile sesi tamanımlamamız gerekirse ses, temelde periyodik basınç değişimidir. Bir maddedeki moleküllerin titreşerek oluşturduğu enerjiye denir.

İngiltere’de bilim insanları sadece ses dalgaları kullanarak küçük objeleri manipüle edebilen ilk sonik taşıyıcıyı tasarladı. Tasarlanan makine, yüksek perdeli ve yüksek yoğunluklu ses dalgaları yaratmak için 64 minyatür hoparlöre sahip. Böylece bir akustik hologram oluşturarak maddeleri yerçekimine karşı hareket ettirebiliyor. Sistem 3 çeşit ses alanı yaratabiliyor. Birincisi, ses dalgalarını cımbız benzeri bir görevde kullanmak. İkincisi, ses dalgalarını girdap benzeri bir yapıda kullanarak objeyi ortada hapsetmek. Sonuncusu ise, ses dalgalarını objenin her yönünü saracak şekilde kullanarak istenilen konumda tutmak.

Bu yeni buluş gelecekte mühendislik ve mimarlık alanlarında büyük öneme sahip olabilir. Ayrıca ses dalgaları suda da yayılır. Dolayısıyla tıp alanında da gerekli dokulardaki ilacın hareketi için kolaylıklar sağlayabilir. Geçtiğimiz sene buna benzer bir makine tasarlanmıştı; fakat şimdiki kadar başarılı ve verimli değildi.

Şimdilik sadece büyüklüğü 0.4 ve 6 mm arasında olan maddeler hareket ettirilebiliyor. Daha büyük objelerin manipülasyonu için daha düşük frekanslar gerekir. Frekansı megahertz‘e çıkartarak bir hücreyi, kilohertz‘e indirerek de bir voleybol topunu kaldırmak mümkün.

Bir sonraki hedefleri bir voleybol topunu 10 metre hareket ettirmek ve vücudumuzdaki küçük maddeleri istenilen şekilde yönlendirmek.

 

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim ve bilimkurgu tutkusu olan hayalperest bir Homo sapiens universalis. Aynı zamanda gerçeği aramanın, onu elde etmekten daha kıymetli olduğunu benimseyen skeptik bir tıp öğrencisi. Kırmızı hapı almak isterken yanlışlıkla mavi hapı almış. 1,5 yaşında konuşmayı öğrendikten sonra 3 yaşında unutmuş. Bu yüzden sadece yazıyor...