bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji cicret

Tarih: 18 Ekim 2021 | Yazar: Cem Can

0

Giyilebilir Teknolojinin Geleceği

Sadece birkaç yıl önce bile şu an bildiğimiz şekliyle spor takip cihazları ve giyilebilir teknolojiler yoktu. Adımlarınızı, kalp atış hızınızı veya uyku düzeninizi takip edebilen bir bileklik de. Yine de günümüzde, yaşadığımız tüm teknolojik gelişmelerle birlikte birkaç yıl sonrasının teknoloji düzeyini tahmin edebilecek durumdayız.

Önümüzdeki dönem gelişmiş takip cihazları, akıllı saatler, beyne yerleştirilen çipler ve daha fazlası olacak. Bilimkurgunun gerçeğe dönüştüğü bir dönemi yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde etik de bu karmaşık cihazlar için bir faktör haline dönüşecek, ancak şimdilik böyle bir korkuya yer yok ve karşımıza gelecek yeni teknolojilerin tadını çıkarabiliriz.

Akıllı Mücevherler

Bu zaten mevcut bir teknoloji olsa da listeye eklemekte fayda var. Adımları sayan, kalp atış hızını ölçen ve uyku düzenini belirleyen bileklikler, yüzükler ve saatler hayatımızın bir parçası. Bunlar aynı zamanda pek çok insan için birer aksesuar. Giyilebilir teknoloji evriminde bir sonraki adım gibi görünüyor.

Bir çift küpe, kolye, bilezik ve daha fazlası tüm hayati fonksiyonlarınızı takip ederken siz de hayatın tadını çıkarabileceksiniz.

Akıllı Protezler

robot-protezler

Herkes Boston Robotics parkur robotlarını izlemiştir. Görüntüler bazılarına neşe ve coşku hissi verirken bazılarına ise Terminator tarzı bir kıyamet yolunun başlangıç korkusunu yaşatıyor. Ancak bu robotlar üzerinde çalışan şirket, aynı zamanda akıllı protezler üzerinde de çalışıyor. Bu protezler sadece estetik görünmek için değil işlevsellik ve kolaylık sağlamak için de tasarlanıyor. Hatta bazıları geleneksel görevlerden daha fazlasını da yapabilir. Bu protezleri giyenler ekstra bir güce veya hıza kavuşabilir.

Benzer teknoloji üzerinde çalışan bir diğer şirket de MIT Media Lab. Ordular da akıllı protezlerin büyük bir savunucusu haline geldi. Nedenini anlamak pek de zor değil. Sahada daha güçlü bir asker bulunması olasılığı bile bu alana yoğun yatırım yapmak için geçerli bir neden. Örneğin dış iskelet tarzı cihazlara bağlanan askerleri hayal edin. Bu fikir başlangıçta, bir dereceye kadar felç olanların normal şekilde yaşama devam etmesini sağlamak için ortaya çıkmıştı. Şimdi ise süper asker olasılığına kadar genişledi. Bu da gösteriyor ki, protezler de giyilebilir teknolojinin gelecekteki en önemli unsurlarından biri olacak.

Serebral Çipler

İsmi kadar garip ve bilimkurgunun içinden, ama biz bunu çok duymaya ve görmeye başladık. Elon Musk’ın şirketi Neuralink Corporation belirli işlevleri yerine getirmek için beyne bir çip yerleştirerek nöral teknolojiye yatırım yapıyor ve deneylere devam ediyor. Bu yılın başlarında Musk, tüm dünyaya bir maymunun yalnızca zihnini kullanarak Pong oynayabileceğini gösterdi. Teknolojinin arkasındaki fikir, felçlilerin sadece düşünce yoluyla iletişim kurabilmelerine ve çeşitli işlevleri yerine getirebilmelerine yardımcı olmaktı. Bu, gerçekten de sağlık sektöründe dev bir atılım.

Bunun korkutucu sonu, potansiyel olarak saldırıya uğrama riski. Çünkü herhangi bir ağa bağlı herhangi bir teknoloji, bilgisayar korsanlığı yoluyla ele geçirilme riski taşıyor. Sonuçta birinin beyninizi kırabileceğini düşünmek korkutucu.

Akıllı Cilt

Bu araştırmanın iki yönü var. Birincisi, daha çok “akıllı cilt” teriminin mecazi bir kullanımı. Aslında bu, gün boyunca sağlık ölçümlerinizi takip eden ‘cilt gibi’ giyilen dar bir tulum. Şu an kullanılan spor takip cihazları, saatler ve bileklikler gibi ek giyilebilir cihazlara ihtiyaç duymadan günlük kıyafetlerle birlikte giyilebilecek.

Diğeri ise gerçek akıllı cilt. Bu, yazdırılmış ve daha sonra kişiye yapıştırılmış bir dokuyu tanımlıyor. Teknoloji, dokuların oluşturulduğu ve eklendiği hayvanlar üzerinde test edildi ve ardından çeşitli istatistikleri izlenmeye başlandı. Bu teknoloji, örneğin deri naklinin gerekli olduğu yanık kurbanlarında iyileşme sürecine yardımcı olmak için kullanılabilir. Diğer durumlarda, hareketleri ve bazı biyometrik istatistikleri okuyan bir izleyici olarak da iş görebilir.

Akıllı Giyim

Teknik olarak çoğu giyilebilir ürün giysilerin bir bölümünü oluşturur. Bununla birlikte ceket, pantolon, ayakkabı gibi ürünlerle giyilebilir teknolojiyi daha ileri bir aşamaya taşımaya çalışan şirketler de var.

Bu alanda çalışan şirketlerden biri de Nextiles. Buradaki fikir, giysinin bir parçası halindeki gelişmiş devre kartları oluşturmak için geleneksel ve gelişmiş dikiş tekniklerini harmanlamak. Bu dikişler doğası gereği esnek ve aktiviteleri, kalp atış hızını, uykuyu ve çok daha fazlasını izlemek için sensörlerin giysinin herhangi bir yerine yerleştirilmesine izin veriyor. Giysilere eklenen çeşitli biyometrik teknolojilerle toplanabilecek veriler için tasarlanmış bir kıyafet de diyebiliriz.

Sürekli Şarj

Giyilebilir teknoloji endüstrisindeki en önemli büyüme alanlarından biri, bu izleme cihazlarının nasıl daha uzun süre çalışır durumda tutulacağı. Pil teknolojisi son zamanlarda büyük ilerlemeler kaydetmiş olsa da, bazı giyilebilir cihazların 2-3 haftalık şarj süresi olmasına rağmen, kat etmesi gereken daha çok yol var.

Bir sonraki atılım, giyilebilir cihazların gün boyu kullanıldıkça sürekli şarj olmaya başlaması. Bu tür teknolojilerden ilki, ayakkabılarınızdaki ve diğer giysilerinizdeki cihazlar aracılığıyla pillerin şarj edilmesi esasına dayanıyor. Kişinin doğal hareketi enerjiye dönüştürülerek pil dolumunda kullanılabilir. Bir diğer yöntem ise güneş enerjisi. Bunun için üreticilerin, güneş panellerini giyilebilir hale getirmenin yollarını bulması gerekiyor. Bu durumda daha sık güneşe çıkmak ve elektrik çarpma riskini de göz önünde bulundurarak yağmura yakalanmamak isteyebiliriz.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD