Bir Kurgu Ustası: John Crowley

John Crowley, 1942’de Presque Isle, Maine’de doğdu. Babası o zamanlar ABD Ordusu Hava Birliklerinde bir subaydı. Kentucky’nin kuzeydoğusundaki Vermont’ta liseye gitti. Ardından uzun süre yaşadığı ve üniversite okuduğu Indiana’ya yerleşti. Üniversiteden sonra filmcilik sektörüne adım atmak için New York’a taşındı ve halâ devam ettiği bir meslek olan belgesel filmlerinde çalışmaya başladı. Uzun bir kariyere sahip yazarın ilk romanı The Deep 1975’te, on ikinci romanı Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr ise 2017’de yayımlandı. 1993’ten beri Yale Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri veren yazar, 1992’de Amerikan Sanat ve Edebiyat Enstitüsü’nden Edebiyat Ödülünü aldı.

İlk yayımlanan romanları The Deep (1975) ve Beasts (1976) bilimkurgu türündeydi. 2021 yılında İthaki Yayınları tarafından yazarın dilimize kazandırılan ilk eseri olan “Makine Yazı(Engine Summer), 1980 yılında Amerikan Kitap Ödülü’nü kazandı. Bir diğer ünlü bilimkurgu eseri ise Otherwise (2002)’dı. “The Deep” ve “Engine Summer”, dünya çapında az sayıda eserin yer aldığı “Bilimkurgu Klasikleri” (SF Masterworks) serisine dahil edildi.

Uluslararası alanda daha çok, 1982 yılında en iyi roman kategorisinde Dünya Fantezi Ödülü’nü alan “Little, Big” (1981) ve Ægypt serisiyle tanındı. Ayrıca, “Little, Big” romanı, en popüler edebiyat eleştirmenlerinden biri olan Harold Bloom tarafından “ihmal edilen bir başyapıt“, Ursula Le Guin tarafından da “fantazinin yeniden tanımlanması” olarak nitelendirildi. Aynı zamanda eser, 2013 yılında yenilenen “Fantazi Başyapıtları” (Fantasy Masterworks) adlı meşhur seride de yer aldı. Crowley’nin edebiyat eleştirmeni Harold Bloom ile yazışmaları ve karşılıklı takdirleri, yazarın 1993’te ütopik kurgu, kurgu ve senaryo yazımı dersleri verdiği Yale Üniversitesi’nde göreve başlaması ile sonuçlandı.

Birçok büyük usta gibi Crowley de evren yaratımına yoğunlaştı. 1980’da yazmaya başladığı Ægypt serisi sırasıyla The Solitudes (1987), Love & Sleep (1994), Dæmonomania (2000) ve Mayıs 2007’de yayımlanan Endless Things’den oluşuyordu. Bu seri ve “Little, Big”, en prestijli edebiyat ödülleri arasında yer alan Amerikan Sanat Akademisi tarafından da ödüle layık görüldü. Yazarın son yayınlanan eseri ise 2017 yılında kaleme aldığı “KA: Dar Oakley in the Ruin of Ymr”di.

1989’da Crowley ve eşi Laurie Block, Amerikan tarihi ve kültürü üzerine medya üretmek için Straight Ahead Pictures’ı kurdu. Crowley kısa filmler ve belgeseller için senaryolar yazdı, kamu televizyonu için birçok tarihi belgesel çekti; çalışmaları sayısız ödül aldı ve New York, Berlin gibi film festivallerinde gösterildi. The World of Tomorrow (1939 Dünya Fuarı’nda), No Place to Hide (bomba sığınağı takıntısı üzerine), The Hindenburg (HBO için) ve FIT: Episodes in the History of the Body (Amerikan fitness uygulamaları ve inançları) senaryoları dikkat çekti.

Ana çalışmalarının yanında yazarın otuza yakın kısa hikayesi, Novelty (1989), Antiquities: Seven Stories, Incunabula (1993), Novelties & Souvenirs (2004), Totalitopia (PM Press, 2017), And Go Like This: Stories (2019)‘de derlendi.

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

Bilimkurgunun Bıçkın Delikanlısı: Karl Urban

Karl-Heinz Urban, 7 Haziran 1972’de Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da doğdu. İki ebeveyni de çok zengin …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin