bilimkurgu kulubu

Edebiyat

Tarih: 28 Haziran 2015 | Yazar: Pedram Türkoğlu

0

Isaac Asimov İle İlgili Sekiz Şaşırtıcı Gerçek

AMELİYAT SIRASINDA HIV VİRÜSÜ KAPTI

Alınan kanların henüz HIV testine tabi tutulmadığı ’80’lerde olduğu baypas ameliyatı, yazarın sonunu hazırladı. Asimov, enfekte kandan kaptığı HIV virüsü nedeniyle 6 Nisan 1992’de öldü. Yazarın AIDS’ten öldüğü ise on yıl sonra açıklandı.

KÜÇÜK, GÜVENLİ YERLERİ TERCİH EDERDİ

Asimov, küçük ve dar alanlardan hoşlanırdı. Hatta bir keresinde “Metro gürültüsünün sokak kalabalığına karıştığı minik bir gazete büfesinin içine girip, hiç durmadan okumak istiyorum” diye yazmıştı. Genelde küçük ve penceresiz odalarda yazmayı tercih ederdi. Rutin bir gününde sabah 7’den akşam 10’a kadar yazardı. Bu yüzden derisi güneş ışığına aşırı hassastı. Öyle ki dışarıda 10 dk. durması bile derisinde kızarıklığa yol açıyordu. Aslında kapalı alanlarda vakit geçirmek, kendisi için aynı zamanda bir zorunluluktu. Ayrıca spor ve fiziksel aktivitelerden de pek haz etmezdi. Onun yerine küçük bir yerde saatlerce yazmayı ve düşünmeyi yeğlerdi.

HAYATI BOYUNCA SADECE 2 KERE UÇAĞA BİNDİ

Asimov uçmaktan hiç hoşlanmazdı. Hatta o kadar sevmezdi ki sırf bu yüzden gideceği yerlere kısıtlama getirirdi. Uçmak yerine araba ya da seyir gemilerini kullanırdı. Askeri hizmet nedeniyle sadece iki kez uçağa binmek zorunda kaldı. Elbette birçok yere seyahat etti; ancak onun yerine ailesi ve daktilosu ile zaman geçirmeyi her şeye üstün tutardı. Bu ikisinin verdiği tatmin duygusunun başka hiçbir şeyde olmadığını belirtmiştir.

bal-balticon-4-19760419

OKUL HAYATI O KADAR BAŞARILIYDI Kİ BİRÇOK KEZ DAYAK YEDİ!

İlkokuldan biyokimya alanındaki doktorasına kadar eğitim hayatı o kadar başarılıydı ki hep zorba çocukların gözdesi haline geldi. Ancak zekasını kullanarak bu sorunu da çözmeyi başardı . Okulun en iri ve en aptal çocuğunu bulur, sonra da onun ödevlerine yardım ederdi. Bu sayede güvenilir bir muhafız edinmiş olurdu.

İNSANLIĞIN GİDİŞATINI BEĞENMEZDİ

Asimov, insanlığın derin uzaya açılma umudunu pek pratik ve olası bulmazdı. Çünkü bütün bu uzay yarışı ona hep saçma gelmişti. Eğer birleşip birbirimize destek olmazsak, bütün bu masraf ve enerjilerin boşa gideceğine inanıyordu. Özellikle ulus kavgalarını anlamsız bulurdu. Çünkü ona göre uzaydan bakıldığında ulusal sınır diye bir şeyden bahsetmek mümkün değildi.

NEREDEYSE WINGS GRUBUYLA İŞBİRLİĞİ YAPACAKTI

The Beatles’ın eski üyelerinden Paul McCartney, 1974 yılında Asimov’a büyük bir klip teklifi ile geldi. Paul McCartney’in, eşi Linda McCartney’le birlikte kurduğu Wings, ”Venus And Mars” isimli albümünü neredeyse tamamlamak üzereydi ve Asimov’dan da bir klip senaryosu yazmasını istedi. McCartney’in fikri, bir grup dünya dışı canlının bir rock grubunu canlandırması üzerineydi. Asimov bu fikri, hakkında yazmaya değecek kadar ilginç buldu. Yazısının başlığı ”Five and Five and One” olacaktı. Konusu ise şöyleydi:

Parazit enerji türleri gezegenimize düşer ve hayatta kalmak için uygun konak bulmaya çalışırlar. İlk önce kertenkeleleri, sonra da insanları denerler. Nihayetinde insanların iyi bir seçim olduğunu düşünürler. Hatta insan olmalarının ardından ilk defa müziği duyduklarında ise bunun çok müthiş bir şey olduğunu fark ederler. Akabinde kartallara dönüşüp gezegenin en uygun müzisyenlerini bulmak için bütün gezegeni dolaşmaya başlarlar.

Ancak bu fikir sadece kağıt üzerinde kaldı. Çünkü McCartney bu senaryoyu reddetti. Asimov’a göre McCartney ”iyi şeylerden anlamayan adamın biri”ydi.

10014455_1

MUZIR ŞİİRLER YAZMAYI SEVERDİ

Asimov birçok limerick (beş mısralık esprili şiir) yayınladı. Hatta kendisini aynı zamanda bir ”limercist” olarak görürdü. Yazdığı beşliklerin çoğu da cinsel içerikliydi. Ancak 1984’te çocuklar için olanları da yayınlandı. İlk beşliği olan ‘‘Lecherous Limericks” 1975’te yayınlandı. Örneğin:

“Dini bütün genç bir papazın babası
Geniş, ateşli ve kıpır kıpır bir seks hayatına sahipti
Babasının tüm bu eğlenceleri
Oğlunu hayrete düşürdü
Ama sonuçta kilisedeki kızlar mutluydu.”

BİR ATEİST VE BİR HÜMANİSTTİ

Asimov, “dinsiz insanların ahlaksız olduğu” görüşüne daima karşı çıktı. Ateistliğinden çok emin ve her zaman memnundu. Bunun yanı sıra Amerikan Hümanistler Derneği‘nin uzun yıllar başkanlığını yaptı. Kendisinden sonra bu görevi devralan kişiyse, bir başka bilimkurgu yazarı Kurt Vonnegut Jr. olmuştur.

Kaynak: Biography.com

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim ve bilimkurgu tutkusu olan hayalperest bir Homo sapiens universalis. Aynı zamanda gerçeği aramanın, onu elde etmekten daha kıymetli olduğunu benimseyen skeptik bir tıp öğrencisi. Kırmızı hapı almak isterken yanlışlıkla mavi hapı almış. 1,5 yaşında konuşmayı öğrendikten sonra 3 yaşında unutmuş. Bu yüzden sadece yazıyor...