Bir Dune Hikayesi: Caladan Denizi’nin Fısıltıları

Dune‘un onbinlerce yılı bulan kurgusal tarihindeki pek çok olay aydınlanmayı beklemektedir. Bunların bazıları kısa hikaye olarak Frank Herbert tarafından, çoğunluğu ise oğlu Brian Herbert ve bilimkurgu romanları ile tanınan Kevin J. Anderson tarafından anlatıldı. İşte Caladan Denizi’nin Fısıltıları (A Whisper of Caladan Seas) yirmiyi bulan bu kısa hikayelerden sadece biri.

Hikayenin en önemli özelliği, Frank Herbert’ın son romanı Dune: Rahibeler Meclisi‘nin yayınlanmasından 14 yıl sonra raflarla buluşmuş ilk Dune eseri olması. Hikaye ilk olarak Amazing Stories’in 71 nolu Yaz 1999 sayısında yayımlandı. Bu kısa hikaye daha sonra, sırasıyla 2001 yılında Kevin J. Anderson’un çok farklı bilimkurgu evrenlerindeki hikayelerini içeren Dogged Persistence‘de, 2005 yılında Dune evrenine ait kısa hikaye derlemesi olan The Road to Dune‘da, 2011 yılında yayımlanan Tales of Dune‘da ve son olarak da 2017 tarihli Tales of Dune: Expanded Edition’da yer aldı.

Amazing Stories. No 71. Yaz 1999 Sayısı

Tüm hikaye, usta yazar Frank Herbert’ın 1965 yılında yayımlanan Dune: Çöl Gezegeni romanındaki açılışı ile başlar. 10,191 yılında Atreides Hanedanlığı, bilinen evrenin yöneticisi İmparator Şaddam IV tarafından Arrakis gezegeninin yönetimine getirilir. Evrendeki en değerli madde kabul edilen melanjın üretildiği tek gezegen olan Arrakis’in yönetimiyle görevlendirilmek her hanedanlığın hayalidir. Çünkü böyle bir görev beraberinde güç ve zenginlik de getirir. Atreides Hanedanının lideri Leto Atreides‘in de tahmin ettiği gibi, gezegeni yönetmekle görevlendirilecek olan hanedanlık, büyük ihtimalle Harkonnenler tarafından saldırıya uğrayacaktır. Ancak Leto Atreides, bu tahminlerinde gerçeğin sadece küçük bir kısmını gördüğünü kısa sürede fark edecektir.

Hikaye, bir grup Atreides askerinin Düklerine bağlılıklarını, Caladan‘daki hayatlarını ve Caladan askeri geleneklerini ilginç bir bakış açısıyla anlatıyor. Genç bir asker olan Elto Vitt‘in gözünden anlatılan hikayede, Harkonnenler gezegene saldırmakta  ve Atreides’lere ait tüm alanları teker teker ele geçirmektedir. Sonucun Atreidesler için bir yenilgi olacağı açıktır. Ancak gururlu Atreides askerleri geri çekilmez. Özellikle gezegenin yönetim merkezi konumundaki Arraken şehri ve şehri koruyan duvarlar yoğun bombardımana tabi tutulsa bile…

Tales of Dune: Expanded Edition (2017)

Hikaye bu bombardımanın küçük bir kısmını ve çoğunlukla bombardıman sırasında yıkılan şehir duvarını ve duvarın altında mahsur kalan Elto Vitt ve askerlerin Caladan hakkındaki hislerini yansıtıyor. Şehir duvarları o kadar ağırdır ki, kimse yıkıntı altında kalmış askerlere ulaşamamaktadır. Bu durum, savaş bitene kadar da değişmeyecektir.

Hikaye, askerlerin de birer insan olduğunu ve özlemlerinin ne kadar derine inebileceğini başarıyla hatırlatıyor. İlginçtir ki Atreides’lerin anayurdu Caladan olmasına rağmen, tüm seri boyunca Caladan’dan çok az bahsediliyor. Bu hikaye, bir nebze de olsa Caladan’ın nemli havasını solumamızı ve denizlerindeki dalgaları hissetmemizi sağlıyor.

Sonraki

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

bilimkurgu antoloji dizi

İzlenmesi Gereken 10 Bilimkurgu Antoloji Dizisi

Black Mirror ve The Outer Limits gibi bilimkurgu antoloji dizileri, öteden beri bizlere kısa ve …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin