Vakıf Dizisinin İlk Fragmanı Yayımlandı

“Vakıf elli yıldan uzun süredir televizyona uyarlanmaya çalışılıyor.”

Bunlar Isaac Asimov‘un kült bilimkurgu roman serisini nihayet televizyona uyarlamayı başaran, aynı zamanda Batman Başlıyor’un da senaryo yazarlığını yapmış olan David S. Goyer‘in sözleri. Jared Harris ve Lee Pace‘in başrollerinde olduğu dizi, önümüzdeki sene Apple’ın yeni platformu Apple TV+‘a geliyor. Dün gerçekleşen Apple keynote sunumunda heyecanla beklenen uyarlamanın ilk fragmanı gösterildi. Üstelik yalnızca bir teaser olmasına rağmen, gördüklerimiz bunca zamandır beklememize değeceğini müjdeler nitelikte.

İlk Vakıf romanı okuyucuları çekmek için aksiyona başvurmak yerine evrenin temellerini anlatan analitik bir sert bilimkurgu eseriydi. Günümüzün kült bilimkurgu evrenlerinden daha eski ve daha az aksiyona sahip olan Vakıf’ta, oturdukları yerde tarihten ve sayılardan konuşup, olduğunu bile görmediğimiz olaylar hakkında heyecanlanan bilim insanlarını görürüz. Goyer’in böylesi bir kaynağa ne derece sadık kalacağını, yeni nesil izleyicileri çekmek için kaynak materyalin dışına çıkıp çıkmayacağını görmek ilginç olacak.

Dizinin resmî senaryo açıklaması şu şekilde:

“Isaac Asimov’un bol ödüllü kült roman serisinden uyarlanan Vakıf, Galaktik İmparatorluk’un dağılması sırasında bir avuç sürgünün insanlığı kurtarma ve medeniyeti yeniden inşa etme yolundaki destansı yolculuklarını konu alıyor.”

Dizinin odağında, hayatını psikotarih adı verilen yeni bir konseptsel matematik sosyolojisi dalı geliştirmeye adayan matematikçi Hari Seldon bulunuyor. Psikotarih, kitlesel aksiyon yasalarını kullanarak geleceği (yalnızca çok geniş bir ölçekte de olsa) tahmin etmekte kullanılıyor. Seldon, tüm Samanyolu Galaksisi’ne yayılmış olan Galaktik İmparatorluk’un kaçınılmaz çöküşünü ve ardından ikinci bir imparatorluk kurulana kadarki sürede 30,000 yıllık bir karanlık çağın geleceğini öngörüyor. Seldon’ın hesaplamaları ayrıca, doğru müdahale edilirse bu kaçınılmaz sürecin yalnızca bin yıla indirilebileceğini de gösteriyor. Bu müdahaleyi sağlamak için Seldon, Vakıf’ı kuruyor: galaksinin uçlarında yer alan sanatçılar ve mühendislerden oluşan bir topluluk bu. Amaçları ise insanlığın kolektif bilgi birikimini korumak ve genişletmek; böylece gelmesi beklenen karanlık çağdan çıkışı hızlandırarak yeni imparatorluğun kurulmasını ivmelendirmek.

Vakıf’ta Hari Seldon’ı SAG ödüllü ve Emmy adaylığı bulunan, Çernobil ve Mad Men’den tanıdığımız Jared Harris canlandırıyor. Brother Dar rolünde Lee Pace (Guardians of the Galaxy, The Fall), Gaal rolünde gelecek vaat eden aktris Lou Llobell, Salvor rolünde Leah Harvey (Fighting With My Family), Demerzel rolünde Laura Birn (A Walk Among the Tombstones), Brother Dusk rolünde Terrence Mann (Critters, Sense8) ve Brother Dawn rolünde Cassian Bilton (Shoal) yer alıyor.

Pilot bölümünü Snow White and the Huntsman filminin yönetmeni Rupert Sanders‘ın çektiği Vakıf, AppleTV+’ta 2021’de başlayacak.

Kaynak

Yazar: Erkam Ali Dönmez

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.

İlginizi Çekebilir

O Bir Ankaralı: Mitch Pileggi

Hollywood da dâhil olmak üzere dünya sinemasında Türkiye ile bir bağlantısı olan ya da mesleğinde …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et