star-wars-the-clone-wars-troopers

Star Wars Klon Savaşçıları Ne Kadar Yaşar?

Ne oldu da Star Wars: The Clone Wars’tan sadece 20 yıl sonra geçen orijinal üçlemede hiç klon kalmadı? Bu yazıda, Cumhuriyet’in klon birliklerinin nasıl İmparatorluk’un Stormtrooper’larına dönüştüğünü açıklamaya çalışacağız. The Clone Wars dizisi başladığında, kahramanlık ve kötülüğe karşı iyiliğin kazanması üzerine kurulmuştu. Ancak 7. sezonla birlikte hikâyenin aslında bir trajedi olduğu açık (2005 yılında yayımlanan Revenge of The Sith’le birlikte). Ancak iyi ile kötünün savaşındaki hiçbir şey klonların kendisi kadar trajik değil. Çünkü onlar genetik olarak tek bir amaç için tasarlandılar: Ön cephede öldür ve öl. Köle olarak doğmuş ve hayatları boyunca bildikleri tek yer savaş alanı olmuştur.

Klon savaşlarının sona ermesi, klon birlikleri için özgürlük anlamına gelmiyordu. Gerçekte Cumhuriyet, İmparatorluğa dönüştükçe onlar da yeni düzenin araçları olarak kullanılmaya devam edildi. Cumhuriyet’in Büyük Ordusu Kamino’dan ayrıldıktan üç yıl sonra, klonlar gezegenleri hizaya sokmak için yeni otoriter hükümete karşı görevlendirilen direnişçiler olarak seçildi. Doğumları sırasında beyinlerine yerleştirilen kontrol çipleri sayesinde Order 66 esnasında Jedi’lar tarafından kontrol edilememelerinin yolu açılmıştı. Böylece Klon Ordusu, tek bir emirle yararlı bir toplu imha silahı haline geldi. Emirleri takip etmekten başka seçenekleri olmayan klonlar, ölene kadar İmparatorlarına hizmet etmeyi sürdürdü. Klonlar, yerlerine doğal olarak doğmuş, sadakatleri sorgulanabilen insanlar geçene kadar Stormtrooper kaldı ve bu dönemde de Kamino’daki klonlama tesisleri kapatıldı. Kalan tüm klonlar hizmetten çekildi.

Orijinal üçleme zamanlarına gelindiğinde ortalıkta hiç klon kalmamış gibi görünüyor. Peki hepsi A New Hope başlamadan önce öldü mü? Bir klonun kaç yıl yaşamak için tasarlandığı saga içerisinde belirtilmiyor. Bildiğimiz tek şey, normal insanlardan iki kat daha hızlı olgunlaşmak üzere üretildikleri. Kamino’nun klon üreticileri, yaratıklarının hızlı bir şekilde yetişkinliğe ulaşabilmesi için bu yolu seçmiş olabilir. Zira bu sayede klonların savaşa hazır hale gelmesi sadece 10 yıl sürmüştür. Bu bilgilerimiz bizi, klonların yaşamlarının sonlarına da iki kat hızlı ulaşmak üzere tasarlandığı sonucuna götürebilir mi? Cumhuriyet’in savaş makinesi için tek kullanımlık birimler olarak yaratıldıkları için normal asker yetiştirmeye çalışmaktan daha kolay ve hızlı bir yol. Droid ordularından farksız, harcanabilir askerler.

Eğer The Clone Wars 22 YSÖ (Yavin Savaşı’ndan Önce)’de başlamışsa, A New Hope filmiyle arasında 22 yıl var demektir. Bu da klonların hızlandırılmış büyümesiyle 44 yıl anlamına gelir. Klonların gelişmesi için de ek 10 yıla (bu klonlara göre 20 yıl demektir) ihtiyaç duyulduğu düşünülürse, A New Hope zamanında ilk grup askerlerin yaklaşık olarak 64 yaşında olduğunu hesaplayabiliriz. Bu da bize Star Wars Rebels’de Rex karakterinin neden o kadar yaşlı gözüktüğünü açıklayabilir. Çünkü Rex hızlı yaşlanıyor.

Tabii ki tüm bunlar bize klonların Star Wars serisinde ne kadar yaşamaları gerektiğine dair net bir cevap vermiyor. En iyi açıklama, normal bir insanın 50 yılından daha fazla yaşamak için tasarlanmamış olmaları. Bu da karşımıza 100 yaşında bir klon çıkaracaktır. Eğer galaksinin uzak diyarlarında da insan ömrü beklentisi bizim dünyamızda olduğu gibi erkekler için 70 yılsa klonların ömrünün 35 yıl olduğunu düşünebiliriz. Rex karakterinin A New Hope’tan 4 yıl sonra Endor’daki vurucu ekipte olduğunu biliyoruz. Bu da onu klon yılına göre 72 yaşında ve savaş alanındaki en fit yaşlı adam yapar. Tabii Rebels’in sonunda anlatılan onun bir retcon olması durumu, klon kurallarının onun için geçerli olmayabileceğini de akla getiriyor.

Yine de orijinal üçlemede hiç klon görünmemesi (Rex ve diğer bir retcon olan Crag dışında) muhtemelen çoğunun çoktan öldüğü anlamına gelebilir. Luke Skywalker büyük macerasına atılmadan hemen önce neredeyse ortadan kalkmışlardı. (Obi-Wan’ın A New Hope’ta “mindtrick” yaparak oluşturduğu stormtrooper’ı saymıyoruz.) Ölüler veya değiller, ancak orijinal üçleme başladığında klonlar kesinlikle unutulmuştu.

Kaynak

Yazar: Cem Can

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD

İlginizi Çekebilir

Star Wars The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars (Film)

2008 yapımı Star Wars: The Clone Wars, Jedi Şövalyeleri Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker‘ın Count …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et