Salgın Temalı 7 Bilimkurgu Animesi

Salgın filmleri, salgın dizileri derken sıra salgın animelerine geldi. Dünyanın kaderini, dönüşü olmayan şekilde değiştiren o virüs, bazen bir hamam böceği, bazen bir android, bazen de insanın ta kendisi olarak karşımıza çıkıyor.

Henüz yeteri kadar salgın temalı yapım izlemediyseniz ya da “bir animemiz eksikti!” diyorsanız eksik kalmayın, sizi listemize alalım.

Black Bullet

2021 yılında insanlık, “Gastrea” olarak bilinen bir virüs tarafından yenilgiye uğrar ve insanların çoğu hızlı bir şekilde canavara dönüşür. Umutsuzluk içerisindeki insanlar “Gastrea” virüsüne zarar verebilecek tek malzeme olan Varanium ile yaratılmış Monolith Duvar’larının ardında yaşamaya başlar.

Anne karnındayken virüs bulaşan ve bu virüsle yaşayan genç kızlar vardır. Lanetli olarak anılan bu genç kızlar, insanlığın son umududur, ama aynı zamanda dünyanın kökünü kazıyacak kadar da güçlüdürler. Bu kızları yönetme ve Tokyo’nun kaderini değiştirme işi Sivil Güvenlik’te özel savaş eğitimi veren Rentarou Satomi’ye düşer.

2014 yapımı animede hikayenin geçtiği tarihin 2021 olarak belirlenmesi insanın tüylerini ürpertmiyor değil. Bu arada buraya bir not düşmek de lazım: Yapım bir seinen’den çok shounen gibi işlenmiştir. Hem shounen, hem de harem seviyorsanız muhakkak izleyin.

Guilty Crown

2039 senesinde “Kayıp Noel” olarak isimlendirilen “Kıyamet Virüsü” patlak verdikten sonra, Japonya pek çok ulusun oluşturduğu GHQ isimli bir organizasyonun kontrolü altına girer.

Ohma Shu sağ elinde psişik güçler barındıran 17 yaşında bir oğlandır. “Kralların Kabiliyeti” olarak bilinen bu gücü arkadaşlarının içinden eşya veya silah çıkartabilmek için kullanan Shu, her ne kadar başkalarının başını belaya sokmamak için uğraşmış olsa da “Undertaker” isimli bir örgüte üye, devlete karşı mechalara pilotluk eden Yuzuriha Inori isimli bir kızla tanıştıktan sonra bambaşka birine dönüşür, hayatı baştan sona değişir.

Ergo Proxy

Kubbeli şehir Romdo’da son insan medeniyeti bulunmaktadır ve bu şehirde insanlarla “AutoReiv” adı verilen android yapılar birlikte yaşamaktadır. İnsanlara gündelik hayatında yardımcı olan AutoReiv’lere “Cogito Virüsü” bulaştığında gizemli bir hastalığa yakalanırlar ve daha insani bir forma bürünürler ama bu virüsü taşıyan hiçbir AutoReiv’in yaşamasına izin verilmez.

Romdo’da işlenen esrarengiz bir dizi cinayet, gerçeklerin yavaş yavaş ortaya çıkmasına neden olur. Vincent Law, Yurttaş Danışma Kurulu’nda görevli Lil Mayer ve AutoReiv’i Iggy ile virüs bulaşmış Pino isimli AutoReiv’in yolları kesiştiğinde Romdo’nun ve diğer kubbelerin ardında yatan gerçeklerle yüzleşirler: Vekil’lerle.

Canaan

Oosawa Maria Şangay’da çalışan Japon bir fotoğrafçıdır. Kocası da potansiyel hikayelerin peşinde koşan bir gazeteci. Maria ve Mino Shibu haber değeri yüksek hikayelerin peşinde koşarlarken yerel bir festivalde garip bir olayın tam ortasında kalırlar; Maria çapraz ateşten etkilenecekken eski bir arkadaş olan Cannan görünür ve Maria’yı bu durumdan kurtarır.

Ancak ölümcül bir virüs komplosu şu an Cannan’ın etrafında toplanmıştır ve arkadaşlarını kurtarmak istiyorsa Cannan geçmişiyle yüzleşmelidir.

Coppelion


2016 yılında, nükleer santralin infilak etmesi Tokyo’da büyük bir felakete yol açar. Radyasyon nedeniyle hayalet şehre dönen Tokyo’da 20 yıl sonra bir tehlike sinyali alınır ve Savunma Kuvvetleri, bu sinyalin peşinden koşmak için Coppelio adı verilen özel bir ekipten 3 kızı gönderir.

Bu kızlar radyasyon alanına herhangi bir koruyucu giymeden nasıl girmektedirler?

Terra Formars

Aşırı nüfus artışı ve doğal kaynakların tükenmesi nedeniyle insanlar yeni yaşam alanı olarak Mars’ı araştırır. Yerküre Formu, insanları yerleştirmek amacıyla Mars’ın çevresini değiştirmek için tasarlanan bir projedir. 21. yy devam ederken bu proje kapsamında hamam böcekleri ve yosunlar Mars’a gönderilir.

26. yy’a geldiğimizde öncüler, terraformasyonu tamamlanmış Mars’a yerleşimi başlatmak üzere gönderilir. Lakin bulacakları bir yaşam alanından ziyade mutasyona uğramış hamamböcekleri olacaktır! “Terraformars” olarak isimlendirilecek hamam böcekleri tarafından kolayca yok edilen öncülerin gemisi ile Dünya’ya bir mesaj gönderilir: Alien Engine (AE) virüsü. Virüsün nedenini bulmak ve tedavisini geliştirmek üzere Mars’a genetik olarak güçlendirilmiş “The Annex I” ekibi gönderilir. Bu, Terraformars olarak isimlendirilen hamamböcekleri ve The Annex I olarak isimlendirilmiş insanlar arasında yaşanacak bir hayatta kalma savaşı olacaktır.

Loups=Garous

İnsanlar sentetik gıdalar tüketiyor ve fiziksel temas yerine çevrimiçi olarak varlık gösteriyorlar. Hayatın bu şekilde değişmesine elbette bir virüs sebep oluyor. Bir kameranın merceği ile yaşanan gelecekte bir grup çocuk gerçek dünyada buluşmaya karar verir. İlgisiz bir kız, Ayumi Kono, dahi hacker Mio Tsuzuki ve sosyal böcek Hazuki Makino, grubun kaybolan dördüncü üyesi Yuko Yabe’yi bulmak için yola çıkarlar.

Dövüş sanatlarında yetkin olan Myao Rei’nin yardımıyla Yuko’yu bulurlar, ama her ilerleyişlerinde son derece hijyen gerçekliklerinin nasıl karanlığa gömüleceğini keşfederler.

Yazar: Serpil Şahin

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş?" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikâye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

dragon ball izleme sirasi

Dragon Ball İzleme Sırası

Japon manga ve animelerine baktığımızda, Dragon Ball’un yeri çok ayrıdır. Akira Toriyama imzalı bir aksiyon …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin