bilimkurgu kulubu

Sinema ALIEN 5

Tarih: 30 Mayıs 2017 | Yazar: Buğra Şendündar

0

İptal Edilen Alien 5 Projesi

Son yılların başarılı genç yönetmenlerinden Neill Blomkamp (District 9, Elysium, Chappie), Chappie’nin çekimleri sırasında oyuncusu Sigourney Weaver ile Alien hakkında bol bol sohbet etme imkanı bulmuştu. Alien filmlerinin iflah olmaz bir hayranı olan Blomkamp, bu evren ile ilgili tüm parlak fikirlerini Weaver ile paylaştı. Genç yönetmenin kafasında tasarladığı olası bir Alien filmi bambaşka ve farklı fikirler içermekteydi. Alien 3 (1992) ve Alien: Resurrection (1997) yapımları sanki hiç gerçekleştirilmemiş gibi kabul edilip, Aliens’ta (1986) yaşanan olayların sonrasına yoğunlaşan fikirlerdi. Alien 3, tek başına başarılı sayılabilecek bir filmdi; ama bir önceki yapımın sevilen karakterleri Dwayne Hicks (Michael Biehn), Rebecca Jorden’in (Carrie Hennöldürülmüş olması, serinin hayranları için bir hayal kırıklığı idi.

Tüm zamanların en iyi devam yapımlarından bir olan Aliens, önceki yapıma göre çıtayı bir hayli yükseltmişti. Çok yaratıklı ve aksiyon dozu yüksek olan bu devam filminden sonra, orijinal filmin elementlerini takip eden ve daha durağan sularda ilerleyen bir Alien 3 ile karşılaştık. David Fincher, stüdyonun müdahaleci tavrı yüzünden Alien 3’ü istediği gibi kotaramayıp, serinin hayranlarını memnun edemedi. Çünkü Alien fanları, Aliens gibi heyecan dozu yüksek bir film beklentisi içindeydiler. Blomkamp’in fikirleri işte bu noktada devreye giriyordu. Hicks ve Jorden, Ellen Ripley (Sigourney Weaver) ile birlikte tekrar yer alacaktı. Ve olaylar Aliens’ın kaldığı yerden devam edecekti. Seride Ellen Ripley karakteri ile adeta ikonlaşan Weaver da Blomkamp’in yaratıcı fikirlerine destek verdi. Başarılı yönetmen, Chappie’nin çekimleri tamamlandıktan sonra resmi olmayan Alien projesinin konsept çizimleri üzerine çalışmaya başladı.

CHAPPIE

Neill Blomkamp ve Sigourney Weaver, Chappie’nin çekimlerinde.

2014 yılının sonlarına doğru sosyal medya hesabında yayımladığı konsept çizimler, kısa sürede adeta bomba etkisi yarattı. Ellen Ripley ve Dwayne Hicks, çizimlerde kanlı canlı boy gösteriyordu. Ortaya çıkan çizimler hayli başarılı ve storyboard mantığı ile gerçekleştirilmişti. Bu yüzden çizimlerdeki kompozisyonlar, bir filmin karelerini andırıyordu. Blomkamp, Fox ile herhangi bir temas kurmadan çizimleri gerçekleştirmiş ve yayımlamıştı. Alien evrenini farklı yönde genişletmeye soyunan yönetmen, yayımladığı çizimler ile belli ki bir durum yoklaması yapmıştı. Ortada herhangi bir senaryo yoktu, fakat gün yüzüne çıkanlar hikâye ile ilgili oldukça güçlü fikirler veriyordu. 2015’in başlarında Blomkamp, bu sefer H.R Giger’in bir Alien resmini paylaşarak altına da projesinin resmiyet kazandığını belirtti. Görseller, yayımlandıktan sonra Fox’un hemen dikkatini çekmiş ve kısa sürede yönetmen ile görüşmeler başlamıştı.

Alien dünyasına bir daha tekrar geri dönmeyi düşünmeyen Sigourney Weaver’in projede Michael Biehn ile birlikte yer alacağının da açıklanması, serinin hayranları için heyecan verici bir gelişmeydi. Ridley Scott’un da yapımcı olarak yer alacağı açıklandı. Yapımın resmiyet kazanması ile birlikte Blomkamp, hemen oyuncuları ile görüşmelere ve proje ekibini de toparlamaya başladı. Temmuz 2015’te resmi hesabından yapım ile ilgili her şeyin yolunda gittiğine dair bir de açıklama yaptı. Görünürde işler yolundaydı; fakat Ridley Scott’un da o sıralar Prometheus’un devam çekimleri ile meşgul olması, yapımın gösterim takvimi ile ilgili tek problemdi.

ALIEN 5

2016 yılında Alien 5 projesi, stüdyo tarafından beklemeye alındı. Çünkü Scott, kendi yapımının daha önce gösterilmesini istiyordu. Blomkamp ve Scott tarafından alınan ortak bir kararla Alien 5, Alien: Covenant’tan sonra gösterime girecekti. Genç yönetmenin projesine o sıralar henüz bir ad belirlenmediği için geçici olarak Alien 5 deniliyordu. Scott’un o dönem vermiş olduğu bir röportajda, seriyi ilk filme bağlamak için Covenant’tan sonra bir ya da iki film daha çekebileceğini açıkladı. İşte bu noktada Blomkamp için tehlike çanları çalmaya başladı. Scott’un devam filmlerinden dolayı Blomkamp, önünü göremez duruma gelmişti. Kendi projesi zaten bekleme durumundaydı ve bir de oyuncularının yaş problemi vardı. Sigourney Weaver 1949 ve Michael Biehn 1956 doğumlu. Projenin ileri bir tarihe ertelenme gibi bir lüksü yoktu.

Geçtiğimiz Mayıs ayı başında üzücü haber Ridley Scott tarafından duyuruldu. Fakat yapılan açıklama çelişkileri de beraberinde getirdi. Alien: Covenant filmi için katıldığı bir röportajda Alien 5 projesinin akıbeti soruldu. Scott, filmin senaryosunun henüz tamamlanmadığını, hikâyenin taslak halinde olduğunu belirtti. Fakat aynı soru daha önce Sigourney Weaver’a sorulduğunda, senaryonun tamamlanmış olduğu yanıtı alınmıştı. Scott, Fox’un Blomkamp’ın filmini yapmada isteksiz olduğunu fark ettiğini ve bu yüzden yapımcı olarak projeden çekildiğini açıkladı. Açık vermese de yaratmış olduğu Alien efsanesine karşı sahiplenici bir tutum sergilemişti. Scott, Covenant’tan sonra bir ya da iki film gerçekleştireceği için, karşı taraftaki projenin gerekliliğini Fox ile birlikte sorguladıklarını da belirtti. Dikkat çekici olan bir başka husus ise, Covenant’ın devam filminin adının Alien: Awakening olması. Hâlbuki bu isim, Alien 5 için düşünülüyordu.

ALIEN 5

Neill Blomkamp, bu proje için oldukça heyecanlıydı. Yönetmenin, Alien serisinin bir hayranı olarak, projenin başında yer alması bir rüyanın gerçekleşmesi gibiydi. Tüm süreç boyunca, iptal edilen yapımın hikâyesi ile ilgili hiçbir bilgi basına sızdırılmadı. Yayımlanan konsept çizimler ile hikâye üzerine yalnızca fikirler üretilebiliyor. Ancak çizimlerde Rebecca Jorden’in bir yetişkin olarak gözükmesi, hikâyenin merkezinde onun olduğuna dair bir işaret. Aliens’ın devamını konu alması ve 3. ve 4. filmleri de es geçecek olması ile seri bambaşka bir yöne evrilecekti. Blomkamp, umarız bir gün hayalindeki Alien filmini, hiçbir engel olmadan gerçekleştirme şansına kavuşur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1979 İstanbul doğumlu. Sinemaya olan ilgisi daha yedi yaşındayken dedesiyle sabahlara kadar film izlemekle başlar. Daha önce çeşitli mecralarda sinema üzerine makale ve eleştiriler kaleme aldı. Günümüzde, Bilimkurgu Kulübü'nde yazarlık serüvenine devam ediyor. Ona göre sinema, insanın kendini keşfetmesidir.