bilimkurgu kulubu

Anime

Tarih: 8 Temmuz 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Mobile Suit Gundam 00

Bölüm Sayısı : 25 bölümden oluşan 2 sezon ve 1 Film
Yönetmen : Seiji Mizushima

24. yüzyıla gelinirken fosil yakıt kaynakları neredeyse tamamen tükenen insanlık, son kaynaklarını ekvatoral bölgelere 3 adet dev platform kurmak için kullandı. Yapımı onlarca yıl süren bu Yörünge Asansörleri, güneş enerjisinden sınırsız bir güç kaynağı sağlayacaktı. Ne var ki bu gücü gören insanlık, devletlerin güttüğü güvenilmez politikalar yüzünden 3 zıt kutupta birleşti. Bunlar, ABD‘nin başını çektiği The Union, Avrupa Birliği ülkelerinin oluşturduğu bir ittifak olan A.E.U. ve Çin, Rusya ve Hindistan‘ın kurduğu Human Reform League‘dir. Bu grupların her biri, enerji kaynaklarına sahip olmak ve diğer ülkeler üstünde baskı kurmak gibi amaçlar için, birbirlerine karşı durmaksızın saldırılar düzenlemektedir. Bu üç grubun da saldırı gücünün temelini Mobile Suit denen yeni nesil bipedal silah sistemleri oluşturmaktadır.

2307 yılında The Union, A.E.U. ve Human Reform League arasındaki çatışmalar hala tam olarak bitmiş değildir. Hikayemizin merkezinde, bundan 6 yıl önce Ortadoğu‘daki bir ülkenin işgaline karşı savaşırken esrarengiz bir silahın ortaya çıkışıyla ölümden kurtulan bir çocuk asker, kod adı ile Setsuna F. Seiei bulunmaktadır.

mobile-suit-gundam-00-53727a8d1b27a

AEU merkezi, göz dağı verme amaçlı ani bir saldırıya uğrar. Aynı saatlerde H.R.L.’nin uzaydaki istasyonuna düzenlenen terörist saldırı da tanımlanamayan bir grup tarafından durdurulur ve bu olayların etkisi hala sürmekteyken dünyanın tüm medya gruplarına aynı anda servis edilen bir video kaydı durumu açıklar: Görüntüdeki kişi, “Celestial Being” adlı özel bir silahlı organizasyonun varlığını, “GUNDAM” adlı gelişmiş Mobile Suit’lere sahip olduklarını, çıkar gütmediklerini, fakat tüm silahlanma, savaş kışkırtıcılığı ve işgalcilik girişimlerini ortadan kaldıracaklarını, karşılarına kim çıkarsa çıksın onları yok edene dek savaşacaklarını deklare eder ve tüm dünyayı kendi saflarına çağırır. Bu video kaydının ilk yayınlanışından 24 saat sonra, Hindistan’ın güneyindeki Sri Lanka‘da patlak veren The Union ve Human Reform League birlikleri arasındaki çatışma, her iki tarafın da Gundam’larca yok edilerek sona erdirilmesiyle Celestial Being’in nasıl bir güce sahip olduğu kanıtlanır.

Gundam’lar “GN” olarak tanımlanan bir tür partikül füzyonu gibi görülmemiş bir enerji kaynağına sahip, zamanının ötesinde savaş silahlarıydılar ve ilk ortaya çıkışları dünyadaki 3 süper güç için gerçek bir şok olmuştu. “Gundam Meister“, yani Celestial Being’in seçilmiş Gundam pilotlarıysa, bir Ortadoğu ülkesinden gelen Setsuna F. Seiei (GN 01: “Exia”), aşırı cesur ve lider ruhlu Lockon Stratos (GN 02: “Dynames”), başkalarına karşı soğuk ve kendine güvensiz Allelujah Haptism (GN 03: “Kyrios”) ve hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmeyen, esrarengiz Tieria Erde (GN 05: “Virtue”)‘dir. Tüm bu pilotlar özel olarak seçilip bulunarak bir araya getirilmiş ve Celestial Being’e alınmışlardır; fakat pilotlar bile onları seçen kişi olan Veda‘nın nihai amacından habersiz bırakılmışlardır. Veda hakkında tek bilinen, Celestial Being’in gücünün kaynağı olan Gundam’ları sağlayan ve bir kuantum bilgisayarı üzerinden sonraki görevleri veren bir üst denetim mekanizması olduğudur.

gundam00_exia

Setsuna’nın Gundam ile ilk karşılaşmasının üzerinden 6 yıl geçmiştir. Peki onu bu süre içinde bir Gundam pilotu olmaya hangi olaylar itmiştir? Celestial Being’in varlığının açıklandığı videoda konuşan kişinin (Aeolia Schenberg) de aslında 200 yıl önce ölmüş olduğu doğruysa, Celestial Being aslında nedir, kimin kontrolünde ve ne amaçla savaşmaktadır? Ve her şeyden önemlisi, Dünya’nın bu harekete cevabı nasıl sonuçlar doğuracaktır?

İlkin 1979 yılında başlayan Mobile Suit Gundam külliyatının alternatif evren parçalarından birisi olarak 2007 yılında 25 bölüm olarak hazırlanan Mobile Suit Gundam 00, HD kalitesinde yayınlanan ilk Gundam serisidir ve birçok izleyici tarafından şimdiye dek yapılmış en iyi Gundam alternatif evreni kabul edilir. Ulaştığı yüksek izlenme oranları üzerine sonraki yıl 25 bölümlük bir devam sezonu ve ardından bir uzun metraj Anime filmi de hazırlanmıştır.

Seri 11 Eylül olayları sonrasında oluşan yeni dünya düzenine tarafsız eleştiriler yansıtır ve dinsel fanatizm, politik farklılıklar gibi sebeplerle öldürmenin anlamsızlığını savunur. Seride insanlığa karşı anti tez olarak sunulan Innovade‘ler, insanlığın baskı ve korku altındayken özgürlük içerisinde yaşadıklarından çok daha güvende olacaklarını iddia eder. Innovade’lerin korku düzenine karşı tek çıkış yolu insanlığın her tür farklılığını bir kenara atarak birbirlerini anlayabilme çabasını göze almasıdır.

tAG_144338

Film ile nihai anlamda sona eren hikaye için, Isaac Asimov’un Vakıf (Foundation) ve Arthur C. Clarke‘ın Son Nesil (Childhood’s End) adlı eserlerinin serbest bir uyarlaması da denebilir.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...