bilimkurgu kulubu

Oyun funcom dune game

Tarih: 18 Mart 2021 | Yazar: Emre Karadeniz

0

Funcom, Yeni Dune Oyunu İçin Kolları Sıvadı

Oslo, Norveç merkezli oyun stüdyosu Funcom‘un en yeni oyunu olan Dune, şirketin son mali raporuna göre Conan Exiles‘tan miras aldığı pek çok fikri uygulamaya koyacak. Funcom’un bu bir sonraki büyük hayatta kalma projesi, Conan Exiles’e oldukça benzer şekilde çok oyunculu bir açık dünya oyunu olarak tasarlanıyor. Ancak asıl istisna, Dune oyununun popüler türe çok daha sağlam ve iddialı bir yaklaşım sunmayı planlaması ve geliştirici Funcom’un artık başarılı hayatta kalma oyunları yaratmaya yabancı olmaması.

Funcom’un en son oyunlarından biri olan Conan Exiles, şirketi tam anlamıyla iflastan kurtardı. Oyun sadece üretim maliyetlerini telafi etmekle kalmadı, aynı zamanda şirketin tüm yıl için satış beklentilerini de sadece bir ayda karşıladı. Conan Exiles, hem geliştiricilerin hem de topluluğun beklentilerini aştı ve karanlık fantezi estetiğine, zengin oyun özelliklerine ve fırsatlara, sonsuz özgürlüğe ve tekrar oynanabilirliğe sahipti. Conan Exiles düzinelerce güncelleme, DLC ve ek paket gördü ve bu başarıyı göz önünde bulundurarak, Funcom’un daha da heyecan verici bir hayatta kalma oyunu yaratma arzusu sürpriz değil.

Funcom’un 2019 mali raporuna göre, Dune gerçekten de Conan Exiles’ı temel alacak şekilde geliştiriliyor. Conan Exiles ile şirketin gişe rekorları kırdığının belirtildiği belgede, birçok kez başarıya atıf yapılıyor ve bunun da ötesinde, Dune için baştan beri tam anlamıyla bir “Hizmet Olarak Oyun(GaAs) tanımlaması kullanılıyor. Tıpkı Conan IP’de olduğu gibi, Dune’un MMO‘su da aynı evrende çeşitli türlere ait bir dizi gelecek oyunu başlatacak gibi görünüyor.

İddialı yeni Dune oyunu henüz ön üretim aşamasında. Sonraki geliştirme aşamasının yaklaşık iki yıl sürmesi bekleniyor ve bu nedenle yakın zamanda yayımlanması olası değil. Mevcut bütçenin 30 ila 50 milyon dolar aralığında olduğu tahmin ediliyor, ancak yayıncı risk almaya ve daha fazla finansmana ihtiyaç duyulması halinde yaklaşan Dune filminin etkisi ile ek mali destek üstlenmeye istekli. Hazırlanan birkaç yeni projeyle Dune, önümüzdeki yıllarda Funcom’un ana odak noktası olacak gibi.

Dune IP lisans haklarını güvence altına alan Funcom, Conan Exiles’i Frank Herbert’in ikonik bilimkurgu ortamına uyacak şekilde yeniden tasarlama yoluna giderek oyunu aceleye getirebilirdi. Bunun yerine şirket, Dune’un MMO’sunu en değerli varlığı olarak görüyor, geliştirme sürecine büyük ölçüde yatırım yapıyor ve başlığı sıfırdan inşa ediyor.

Kuşkusuz efsanevi Shai-Hulud ile karşı karşıya gelmenin katıksız heyecanı, klasik Dune hayranları için paha biçilemez olacaktır. Ve umarız oyuna verilen tepki, Funcom’un şu anda aldığı tüm parasal riski haklı çıkaracaktır.

Kaynak

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Uzay Mühendisi. Bilgisayar oyunu meraklısı. Üniversitede giriştiği bilimkurgu kulübü kurma ve fanzin çıkarma girişimini kısa süre sürdürebilmiş emekli bir mentat. Hem İngilizcesini geliştirsin hem de bilimkurgudan kopmasın diye çeviriler yapmakta...